Mūs lasa Daugavpils, Ilūkstes, Preiļu, Krāslavas, Dagdas, Aglonas, Līvānu un citās pilsētās un novados
2019. gada 27. jūnijs
Ceturtdiena
Malvīne, Malvis
+19.4 °C
neliels lietus

Biškopjiem bažas, vai bitēm pietiks nektāraugu

pexels.com

Neierasti siltā pavasara dēļ daudzi augi šogad ziedēja agrāk un bitenieki pie pirmā medus tika jau maija vidū. Kaut arī sezona iesākusies labi, tagad biškopjiem ir bažas, vai jūlijā un augustā bitēm pietiks nektāraugu, jo daudzi izziedējuši jau gandrīz mēnesi agrāk. Ja bitēm iestāsies bezienesuma periods, saimniekiem būs jādomā par saimju piebarošanu, un tas radīs papildu izmaksas.  

Bitenieks Rolands Krevics vērtē, ka pavasaris ienesuma ziņā bijis ļoti labs, saimniecībā iegūti jau vairāk nekā 200 kilogrami medus, taču nevarot zināt, kā ar medus ražu būs turpmāk, jo silto laikapstākļu dēļ daudzi nektāraugi noziedējuši agrāk nekā ierasts. Līdz ar to, iespējams, jau vasaras vidū biškopjiem būs jādomā par saimju piebarošanu.

“Piebarošana - tā ir bišu saimes glābšana, bet tie ir izdevumi, jo loģiski būtu tad, ja dzīvnieks spēj pats sev nodrošināt barību vasarā, kas ir obligāti. Ja vasara, no ienesuma viedokļa raugoties, ir bijusi ne tik veiksmīga, tad arī biškopim raža ir mazāka, līdz ar to lielāki izdevumi, bišu saimi sagatavojot ziemai, jo vienkārši agrāk būs jāsāk piebarot,” skaidro Rolands Krevics.

Tāpēc biškopjiem arī pašiem ir jānodrošina nektāraugu platības. Pie mājas Rolands iesējis bišu amoliņu, kas šobrīd zied un nodrošina bites ar nektāru. Kopumā biškopim ir aptuveni 100 saimes, un lielākā daļa, kā viņš pats teic, aizvestas ganībās uz Ādažiem, pie viršu platībām.

Savukārt bitenieka Aivara Radziņa vairāk nekā 100 bišu saimes nektāru ievāc Piebalgas pakalnos, kas bagāti dažādiem ziediem. Līdz ar to arī medus esot citādāks. Saimnieks vērtē, ka sezona iesākusies necerēti labi - pirmais medus šogad ievākts rekordātri, 20. maijā, bet to, ka raža arī turpmāk būs tik laba, bitenieks neņemas apgalvot.


lsm.lv