Mūs lasa Daugavpils, Ilūkstes, Preiļu, Krāslavas, Dagdas, Aglonas, Līvānu un citās pilsētās un novados
2019. gada 18. jūnijs
Otrdiena
Alberts, Madis
+23.8 °C
skaidrs laiks

Suns var traucēt mediķiem piekļūt pacientam

freeimages.com

Gandrīz katrā adresē, kurā ierodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi, ir suņi. Bieži viņi brīvi pārvietojas pa īpašumu vai istabu izsaukuma laikā, kavējot mediķu darbu, un dažkārt arī uzbrūk. Gaidot brigādes ierašanos, iedzīvotāji lūgti jau laikus parūpēties, lai suns nebūtu šķērslis palīdzības sniegšanā un neapdraudētu NMPD darbinieku drošību, jo pretējā gadījumā palīdzība būs vajadzīga ne vien cietušajam, bet arī pašiem mediķiem, informē NMPD sabiedrisko attiecību speciāliste Arita Rudzīte.

Nereti izsaukumos mediķi saskaras ar cilvēku neizpratni, kāpēc ir jānorobežo mājdzīvnieki, īpaši suņi. Saimnieku teiktais, ka „viņš jau nekož”, diemžēl, nepasargā. Pērn izsaukumos pie pacientiem nopietni tika sakosti četri dienesta darbinieki, bet šī gada pirmajās dienās Vidzemes brigādes kolēģe piedzīvoja pamatīgu izbīli, kad izsaukumā pie pacienta no mājas pretī izskrēja liels suns. Par laimi, šoreiz dienesta darbiniece fiziski necieta, taču suņa klātbūtnē koncentrēties darbam bija grūti, jo visu laiku nācās raizēties par to, vai suns neuzbruks.

Mediķi atgādina, ka suns, redzot saimnieka slikto pašsajūtu, jebkuru svešinieku - arī mediķi, kurš ieradies palīdzēt - var uztvert kā draudu. Šādos brīžos nevar paredzēt pat vismiermīlīgāko mājdzīvnieku uzvedību. Aizsargājoties suns sāk riet, rūkt, skrāpēt un var iekost. Tāpat suņi ne vien apdraud mediķu drošību, bet arī kavē sniegt palīdzību pacientam. Sevišķi jau tajos brīžos, kad jāveic sarežģītas manipulācijas, jāaprēķina zāļu devas, jāizdara injekcija vai jāveic reanimācijas pasākumi. Lai ātri un kvalitatīvi novērstu draudus cilvēka veselībai un dzīvībai, mediķim ir jākoncentrējas, bet mājdzīvnieka klātbūtne var būt šķērslis.

Gaidot mediķus, ir jāparūpējas par drošu suņa norobežošanu. Piemēram, ievedot mājdzīvnieku citā istabā vai šķūnītī, no kura tas paša spēkiem izkļūt nespēs, kamēr pacientam tiek sniegta palīdzība. Tāpat jānorobežo arī kaķi un citi mājdzīvnieki, jo arī tie mēdz izrādīt interesi par brigādes aprīkojumu, medikamentiem un var tos sabojāt, apgāzt.