Mūs lasa Daugavpils, Ilūkstes, Preiļu, Krāslavas, Dagdas, Aglonas, Līvānu un citās pilsētās un novados

Sējumi salu varētu pārciest

Apsekojot laukus pirms sinoptiķu prognozētā sala, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) agronomi secina, – pagaidām sējumi izskatās labi un ir cerība, ka salu tie spēs pārlaist samērā veiksmīgi.

Oskars Balodis, LLKC Augkopības nodaļas vadītājs, agronoms: “Nekādu riskus nesaskatām ziemas labības laukos, jo labība tajos ir spēcīga un tumši zaļa, kas liecina, ka augs ir labi barots. Savukārt ziemas rapsis, vismaz Zemgalē, jau ir gatavs ziedēt. Labi, ka vēsais laiks šo procesu ir piebremzējis un masveida ziedēšana varētu sākties jaunnedēļ. Tādēļ, ja naktīs tiešām būs tik auksti,kā solīts, apsals vien daži ziedi.”

Prognozētais sals draudus nerada arī tādiem savlaicīgi iesētiem vasarājiem kā pupas un zirņi. Problēmas var rasties ar vasaras miežiem, kas ir jutīgāka kultūra, – augs var apsalt jau pie -2 grādiem. Agronomi gan mierina, ka mieži jau ir labi iesakņojušies, tādēļ apsalt varētu lapas, kuras pēc tam izdzīs no jauna.

“Gulbenē saimniekus bažīgus dara vasaras rapsis, kurš spēj izturēt līdz -4 grādu zemu temperatūru. Ja tā slīdēs zemāk, tad jau iznākums var būt dažāds,” atzīst O. Balodis.

Viņš arī norāda – kopumā vasarāju sēja Latvija ir pabeigta, iespējams atsevišķās vietās pašlaik vēl tiek piesētas lauku slapjās vietas. Savukārt kukurūzas sēja vēl tikai sākas, jo šim augam nepieciešams daudz lielāks siltums, nekā bijis līdz šim.

Tomēr lielākas problēmas gaidāmais aukstums varētu nodarīt augļudārziem. Tādēļ augļkopji cer, ka turpmāko divu dienu laikā Latvijā būs nokrišņi, kas augus varētu pasargāt no sala. Sala postošo ietekmi varētu mazināt arī tas, ka vēsais laiks augļu kokiem nav ļāvis sākt intensīvu ziedēšanu.

2017. gada 25. novembris
Sestdiena
Kadrija, Kate, Katrīna, Katrīne, Trīne
+4.8 °C
daļēji mākoņains