Mūs lasa Daugavpils, Ilūkstes, Preiļu, Krāslavas, Dagdas, Aglonas, Līvānu un citās pilsētās un novados
2019. gada 24. jūlijs
Trešdiena
Krista, Kristiāna, Kristiāns, Kristīna, Kristīne
+13.4 °C
daļēji mākoņains

Koka skulptūru izstāde „Antons Rimovičs: Dievam un cilvēkam”

Publicitātes foto

2018.gada 12.septembrī plkst.15.00 Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejā (Rīgas ielā 8)  sadarbībā ar Šauļu muzeju “Aušros” (Lietuva) tiek atklāta koka skulptūru izstāde “Antons Rimovičs: Dievam un cilvēkam”.

Krustu darināšana ir viena no unikālākajām lietuviešu tautas mākslas un kultūras parādībām. Sakrāla satura koka pieminekļi (krusti, ciemu un ceļmalu krucifiksi ar krustā sistā Jēzus tēlu, svēto skulptūras) ir specifisks lietuvieša kultūras, mākslas un garīgāss izpausmes veids, kas atspoguļo lūgumu, lūgšanos, pateicību, prieku vai sāpes, kas apliecina mākslinieka talantu. Tie iesakņojušies ainavā, kopienas dzīvē, apvīti paražām. Krustu darināšana sava dzīvīguma un dzīvotspējas, mākslinieciskā brieduma un īpašās vietas, kuru tā ieņem atsevišķa cilvēka un kopienas dzīvē, 2001. g. UNESCO atzīta par pasaules nemateriālā mantojuma šedevru.

Antons Rimovičs – vienīgais zināmais lietuvietis garīdznieks skulptors, kurš kopa krustu darināšanas tradīcijas katoļticīgajā Latgalē (Latvija). Tā ir spontāna un sirsnīga personība, uzturējusi ciešas iekšējas saiknes ar Dievu, ar skulptūrām, kuras darināja, un ar cilvēkiem. Atstājis Latvijā spilgtas pēdas gan kā dvēseļu gans, gan kā mākslinieks, te radis arī mūžīgās atdusas vietu, izcilais šakīnietis lielu daļu skulptūru ar testamentu novēlēja dzimtenei Lietuvai. Šīs skulptūras glabā un ar tām lepojas Šauļu „Aušros” muzejs.

Atklāšanas laikā izstāde būs skatāma bez maksas, pārējās dienās ieejas biļetes var iegādāties Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja kasē.

Izstāde „Antons Rimovičs: Dievam un cilvēkam” būs skatāma līdz 2018.gada 31.oktobrim.