Mūs lasa Daugavpils, Ilūkstes, Preiļu, Krāslavas, Dagdas, Aglonas, Līvānu un citās pilsētās un novados
2019. gada 22. augusts
Ceturtdiena
Everts, Rudīte
+9.7 °C
daži mākoņi

LTRK: Latvijā kopējais uzrādītais virsstundu skaits ir ļoti mazs

Publicitātes foto

Latvijā kopējais uzrādītais virsstundu skaits ir ļoti neliels, kam par iemeslu nereti ir tas, ka samaksas kārtība nav viegli aprēķināma, intervijā Latvijas Radio sacīja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš.

Saeima ceturtdien, 1. novembrī, pieņēma Darba likuma grozījumus, kas nosaka - gadījumos, kad nozares ģenerālvienošanās paredz minimālo algu, kas ir būtiski lielāka par valstī noteikto, uzņēmēji par virsstundu darbu varēs maksāt nevis 100%, bet gan 50% apmērā. LTRK jau nākusi klajā ar prognozi, ka šie grozījumi tiks apstrīdēti Satversmes tiesā.

Endziņš stāstīja, ka gan LTRK, gan tiesībsarga ieskatā šie grozījumi, iespējams, neatbilst Satversmei. "Mūsuprāt pārkāpts tiesiskās vienlīdzības princips, jo būs viens darbinieks kuram [par virsstundām] varēs maksāt 50% apmērā, bet cits, kuram – 100% apmērā. Mūsu ieskatā, iespējams, tas neatbilst Satversmei. Pēc būtības Latvijā kopējais uzrādītais virsstundu apjoms ir ļoti mazs. Daļa nevar samaksāt divreiz vairāk, tādēļ virsstundas netiek uzrādītas," stāstīja Endziņš.

LTRK uzskata - ja samaksa par virsstundām būtu viegli sarēķināma un saprātīga, būtu daudz vairāk uzrādītu virsstundu. "Labāk lai darbinieks pie darba devēja pastrādā kādu stundu vairāk un nopelna vairāk, nekā dodas piepelnīties pie cita darba devēja," sacīja Endziņš. LTRK ir pārliecināta, ka virsstundu maksa jāaprēķina līdzīgi kā kaimiņvalstīs - par pirmajām 50% apmērā, bet par nākamajām - 100% apmērā.

Pirmdien, 5. novembrī, paredzēta LTRK prezidija sēde, kurā, visticamāk, tiks lemts lūgt prezidentam neizsludināt grozījumus. Ja prezidents tos tomēr izsludinās, tad liela iespēja, ka LTRK vērsīsies Satversmes tiesā.


lsm.lv