Mūs lasa Daugavpils, Ilūkstes, Preiļu, Krāslavas, Dagdas, Aglonas, Līvānu un citās pilsētās un novados
2020. gada 21. februāris
Piektdiena
Ariadne, Eleonora
+2.2 °C
apmācies

Dienvidlatgales novada bērnu un jauniešu folkloras svētki “Rūtoj saule rūtoj bite”

11. aprīlī Līvānu novada kultūras centrā notika Dienvidlatgales novada bērnu un jauniešu folkloras kopu reģionālais sarīkojums – skate. Pasākumā piedalījās 326 dalībnieki no 17 folkloras kopām, informē Dienvidlatgales novada bērnu un jauniešu folkloras kopu koordinatore Anna Kārkle.

  Pasākuma mērķis ir tradicionālās kultūras izpratnes veidošana un lokālo tradīciju apgūšanas un popularizēšanas veicināšana, rosinot folkloras kopu dalībnieku pašizpausmi dažādās tradicionālās kultūras jomās. Tas ir Latvijas bērnu un jauniešu folkloras kopu gada veikuma izvērtējums, problēmu un to risinājumu apzināšana, kā arī savstarpēju kontaktu veidošana. Ciemojoties reģionos , tiek domāts par XII Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku folkloras programmu.

  Pasākums sākās ar koncertu "Rūtoj saule, rūtoj bite". Katra kopa sniedza  7 minūšu programmu, demonstrējot savas prasmes vienā vai vairākos folkloras žanros atbilstoši 2018./2019. mācību gada tēmai „Rotā saule, rotā bite”.

Pasākuma dalībniekus sveica Līvānu BJC direktore Zane Praņevska.  Līvānu novada kultūras centra māksliniece Alla Griņeviča bija uzbūrusi brīnišķīgu bišu dravas motīvu.

  Kultūras centra mazajā zālē svētku dalībniekiem un skatītājiem bija iespēja apskatīt Dienvidlatgales novada bērnu un jauniešu  radošo darbu  izstādi “ Bišu spiets“. Paldies visiem, kuri ar savām čaklajām rokām bija radījuši brīnumainus darbus!

Līvānu novada KC  mazajā zālē Vārkavas folkloras kopas ”Vecvārkava” dalībniece Helēna Ērgle vadīja interaktīvo nodarbību par Latgales novada kulinārijas mantojumu. Svētki nav iedomājami bez svētku mielasta. Katrs novads bija sarūpējis savam novadam raksturīgākās smaržas un garšas. Līvānu kūku meistars A.Grinevičs bija uzcepis milzīgu svētku torti ar uzrakstu ”Rūtoj saule, rūtoj bite”.

  Pasākuma 2.daļā notika interaktīvās darbnīcas jeb "Prasmju skola" .  Radošo darbnīcu "Biteit tovu soldumeņu…” vadīja biškope Lienīte Neiceniece no Līvānu novada, iemaņas vaska sveču liešanā ierādīja saimniecības “Ieviņas” biškopji Juris  un Olga Purviņi, zāļu tēju darbnīcā “Kur biteite zīdā īsi?” kopā ar zāļu sievu Līviju Paegli, bērni varēja uzzināt visu par nektāraugiem un nogaršot dažādu ziedu tējas, keramike Līga Bernāne aicināja uz keramikas darbnīcu , kur  no māla  tika  darinātās bitītes un pļavas ziedi. “Čaklo roku” darbnīcā meistare Evita Kleina mācīja šūt mīkstās rotļlietas- bitītes. Ar lielu interesi bērni iesaistījās kokapstrādes darbnīcā, kuru vadīja amatnieks Jānis Ernstsons. Tiem, kuriem patīk iet rotaļās, bija iespēja iesaistīties rotaļu un danču darbnīcā, kuru vadīja  lieliskais rotaļu pārzinātājs, folkloras kopas "Ceiruleits" dalībnieks Mairis Iesalnieks.

  Pēc sarīkojuma notika ekspertu, novada koordinatora un folkloras kopu vadītāju apspriede. Skati vēroja Valsts Izglītības satura centra folkloras jomas speciāliste, Rīgas Skolēnu pils folkloras ansambļa „Kokle” vadītāja Dina Liepa un Valsts Izglītības satura centra folkloras jomas speciāliste Māra Mellēna .

  Svētku noslēgumā tika godināti folkloras kopu vadītāji un dalībnieki. Dienvidlatgales novada bērnu un jauniešu folkloras svētki bija reizē arī kā skate, kur tika izvērtēts katras grupas sniegums un piešķirta pakāpe.

I pakāpes diplomu ieguva:

·         Līvānu BJC folkloras kopa “Ceiruleits” (jaunākā grupa) vad. Anna Kārkle;

·         Pelēču pamatskolas folkloras kopa “Pelēcīši”, vad. Romualds Kairāns;

·         Izvaltas bērnu folkloras kopa ”Mozī latgalīši”, vad. Silvija Stivriņa;

·         Preiļu 1.pamatskolas folkloras kopa “Rūtoj” (jaunākā grupa), vad. Ilze Rožinska;

·         Aglonas vidusskolas folkloras kopa “Žibacteņa”(jaunākā grupa), vad. Lilita Valaine 

·         Vārkavas vidusskolas folkloras kopa„Voluydzeite”, vad. Romualds Kairāns, Helēna Ērgle;

·         Līvānu 1.vidusskolas folkloras kopa “Ceiruleits” (vecākā grupa);vad .Anna Kārkle;

·         Ābeļu pamatskolas folkloras kopa “Mikālēni”; vad.Iveta Bērziņa

·         Vaboles vidusskolas folkoras kopa "Kanči", vad. Elga Kursiša;

 

·         Daugavpils Vienības pamatskolas un Daugavpils LKC folkloras kopa “Dzīsmeite”, vad. Lūcija Vaivode;

·         Cesvaines vidusskolas folkloras kopa, vad. Baiba Putniņa

·         Aglonas vidusskolas folkloras kopa “Žibacteņa”(vecākā grupa), vad. Lilita Valaine 

·         Riebiņu vidusskolas folkloras kopa “Jumalāni”, vad. Ārija Bergmane-Sprūdža, Rita Pudāne;

·         Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas  folkloras kopa “Rūtoj” (vecākā grupa), vad. Ilze Rožinska;

·         Salas pamatskolas folkloras kopa “Dzeipureņš”, vad. Aigars Krekels, Anita Vjakse;

II pakāpes diploms tika piešķirts:

·       Alūksnes folkloras kopa “Dzintariņi”, vad. Inese Krūmiņa

·         Rožupes pamatskolas folkloras kopa  "Rūžupeite”, vad. Inga Kūkusiliņa;

Sirsnīgs paldies tika teikts visiem dalībniekiem, vecākiem, skolotājiem un atbalstītājiem, kuri ir palīdzējuši veidot šo sarīkojumu! AS „Rīgas Piensaimnieks” katram dalībniekam bija sarūpējusi  biezpiena sieriņu “Kārums”.

Pasākumu atbalstīja VKKF, Līvānu novada dome, Līvānu BJC un Līvānu novada KC.

Dienvidlatgales novada folkloras kopas, kuras piedalījās sava novada sarīkojumā, kopj savas lokālās tradīcijas un ir apguvušas sarīkojuma 2018./2019. mācību gada tēmu – „Rotā saule, rotā bite” aicinātas piedalīties Nacionālajā sarīkojumā, kurš šogad 18.-19 .maijā notiks Iecavā.

Sarīkojumu organizēja Valsts izglītības satura centrs (VISC) sadarbībā ar Līvānu BJC.