Mūs lasa Daugavpils, Ilūkstes, Preiļu, Krāslavas, Dagdas, Aglonas, Līvānu un citās pilsētās un novados
2020. gada 20. janvāris
Pirmdiena
Aļģirds, Aļģis, Oļģerts, Orests
+1.0 °C
apmācies

Hepatīts nav lipīgs un to var izārstēt

Pēc Pasaules veselības organizācijas datiem, katrs 12. pasaules iedzīvotājs inficēts ar hepatīta B vai C vīrusu.

Kas liecina, ka cilvēkam ir hepatīts

Daugavpils reģionālās slimnīcas infektoloģe Iveta Jukšinska skaidro, ka hepatīta slimnieki var justies noguruši, taču viņi parasti atrod attaisnojumu, ka nogurums radies pārslodzes dēļ, periodiski sūdzas par sāpēm labajā paribē. Par hronisku hepatītu jāaizdomājas tiem, kuriem analīzēs aknu rādītāji (ALAT) ir paaugstināti – neatkarīgi no alkohola, medikamentu lietošanas vai liekā svara.

Iveta ārstē pirmatnējos un hroniskos C hepatīta pacientus. Pirmatnējais jeb akūtais pacients ir inficējies pēdējā pusgada laikā, turklāt 10--15% gadījumu cilvēka organisms tiek galā ar slimību pats, bet pārējiem pāriet hroniskā formā. Slimība bieži norit bez simptomiem (sūdzībām), līdz ar to organisms pierod pie vīrusa, kas ir asinīs, tas savukārt „snauž” vai arī lēnām bojā aknas.

Kad ārsts noskaidro, ka cilvēkam tiešām ir vīrushepatīts, viņš meklē, kā tas varēja notikt. B un C hepatīts izplatās ar inficēto asiņu starpniecību, kā, piemēram, lietojot narkotikas ar vienu šļirci, veicot manikīru, pīrsingu vai tetovējumu, medicīniskās manipulācijas laikā, retāk dzimumceļā.