Mūs lasa Daugavpils, Ilūkstes, Preiļu, Krāslavas, Dagdas, Aglonas, Līvānu un citās pilsētās un novados
2020. gada 28. februāris
Piektdiena
Justs, Skaidra, Skaidrīte
-0.4 °C
apmācies

“Daru labu dabai” iniciatīvā no kritušiem kokiem attīrīs Stiglovas upi Viļakas novadā

Turpinot iesākto iniciatīvu “Daru labu dabai”, Dabas aizsardzības pārvalde otrdien, 10. septembrī aicina uz Stiglovas upes kopšanas talku Viļakas novadā, kuras laikā upes straujteču posmus plānots atbrīvot no sakritušiem kokiem.

Talkā piedalīsies arī saldūdens biotopu eksperte Lauma Vizule-Kahovska, kura pastāstīs par aizsargājamiem upju biotopiem, kopšanas pasākumu nepieciešamību un atbildēs uz interesējošiem jautājumiem.

Dabas izglītības centra “Rāzna” vadītāja Regīna Indriķe stāsta, ka talkas laikā plānots sazāģēt nokritušos kokus un tos sakraut krastos virs palu līnijas. Darbs būs fiziski smags un ir nepieciešami darbam upē piemēroti apavi, laika apstākļiem atbilstošs un ērts apģērbs.

Tikšanās – otrdien, 10. septembrī plkst. 10.00 Viļakas novada Šķilbēnu pagastā pie Stiglovas upītes, karte: http://bit.ly/Stiglova, (koordinātes: X-715877, Y-6327275  vai  57.0382918 un 27.5582526). Papildu informācija, pieteikšanās: Deniss Kuzņecovs mob.29357690, Regīna Indriķe mob.29139677

Talka tiek organizēta privātīpašumos  sadarbībā ar Viļakas novada pašvaldību. Pēc kopīgas strādāšanas plānotas pusdienas pie ugunskura.

Stiglavas upes krastos redzamo smilšakmens atsegumu veidošanās meklējama laikos, kad Viļakas novadā viļņojās jūra – pirms aptuveni 375 miljoniem gadu. Šeit jūras straumju ietekmē veidojās slīpi slāņoti baltie un brūni sārtie devona smilšakmeņi. Šeit atrodama arī 4 metrus dziļa ala un upes kreisajā krastā, upei savu ieleju rokot arvien dziļāk, zemes virskārtai atklājās Stiglavas dižakmens.  Šī vieta ir īpaša ne tikai ar savu ainavisko apkārtni, ar dzelzi bagātajiem avotiem vai šim objektam 2013.gadā piešķirto gada ģeoloģiskā objekta godu, bet arī ģeoloģisko izcelsmi. Šī ir viena no retajām vietām pašā Latvijas austrumu daļā, kur atsedzas Ogres svītas ieži.

Daru labu dabai (www.darudabai.lv) ir iniciatīva, kurā aicināts iesaistīties ikviens interesents kopīgu labo darbu veikšanai. Darbu plānošanu, ierādīšanu un vadīšanu nodrošina pieredzējuši dabas aizsardzības jomas darbinieki, kas brīvprātīgajiem talkotājiem arī stāsta par veikto darbu nozīmi dabas daudzveidības saglabāšanā un par konkrētajā apvidū atrodamajām dabas vērtībām. Tādējādi praktiskā darbošanās ir apvienota ar noderīgu zināšanu ieguvi par augu un dzīvnieku sugām, biotopiem, tajos veicamajiem darbiem un Latvijas dabu kopumā.