Mūs lasa Daugavpils, Ilūkstes, Preiļu, Krāslavas, Dagdas, Aglonas, Līvānu un citās pilsētās un novados
2021. gada 19. jūnijs
Sestdiena
Nils, Viktors
+17.2 °C
skaidrs laiks

Novērojama vidēja ērču aktivitāte

Ejot pastaigā vai pēc ilgas uzturēšanās mežā vai pļavā ir kārtīgi jāapskata apģērbs un jāpārliecinās, ka nav piesūkusies ērce. Īpaša uzmanība ir jāpievērš garai zālei, kurā varētu uzturēties ērces. Svarīgi ir arī pārbaudīt mājdzīvniekus, vai tiem nav piesūkušās ērces un jāatceras, ka ērces var pārnest ar mājās atnestiem zariem.

Jāizvēlas gaišs apģērbs, uz kura ērces ir labāk saskatāmas.

Pastaigas laikā ik pa brīdim jāapskata apģērbs, vai uz tā nav ērces.

Jāizvēlas piemēroti apavi, jo ērces visbiežāk nokļūst uz garāmejošu cilvēku apaviem.

Jāparūpējas, lai apģērba piedurknes, apkakle un bikšu gali būtu pietiekami noslēgti, lai zem apģērba nepakļūtu ērces.

Kā rīkoties, ja ērce piesūkusies

Ja tomēr ērce ir piesūkusies, tā ir jānoņem pēc iespējas ātrāk, taču ievērojot drošības pasākumus. Ērces noņemšana ir jāveic piesardzīgi, jo, saspiežot ērces ķermeni, koduma brūcē var iekļūt tās iekšējais saturs, tādējādi palielinot iespējamību saslimt ar kādu no ērču pārnēsātajām slimībām.

Pirms ērces noņemšanas var dezinficēt ādas laukumu ap ērces piesūkšanās vietu. Izvilkšanai var izmantot smailu pinceti, ar ko satvert ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un ar lēnu apļveida kustību izvilkt ērci. Taču gadījumā, ja nav pieejama pincete, ērci var noņemt ar izturīgu diegu, apsienot to ap ērces snuķīti un velkot to aiz diega galiem. Ērci pēc izraušanas ievietojiet spirtā, slēgtā konteinerī/maisiņā vai noskalojiet tualetē. Pēc ērces izņemšanas koduma vietu dezinficē un nomazgā rokas ar ūdeni un ziepēm.

Pēc ērces piesūkšanās ieteicams izvairīties no saaukstēšanās, alkohola lietošanas, pārmērīgas sauļošanās un intensīvas fiziskas slodzes.

Valsts apmaksāta bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu

2020. gadā valsts apmaksāta bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu ir noteikta 26 novados un ir pieejama bērniem no viena gada līdz 18 gadu vecumam. Vakcinācija tiek nodrošināta teritorijās, kurās, saskaņā ar SPKC epidemioloģiskās uzraudzības datiem, ir visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu. 2020. gadā turpināsies arī bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu vakcinācija.