„Latgales Laiks” iznāk latviešu un krievu valodās visā Dienvidlatgalē un Sēlijā, „Latgales Laiks” latviešu valodā aptver Daugavpils pilsētu, Augšdaugavas novadu un apkārtējos novadus un pilsētas.
2024. gada 13. jūlijs
Sestdiena
Margarita, Margrieta
+20.9 °C
skaidrs laiks

7 mīti par lombardiem Latvijā

Apmaksāta informācija

Lai arī iespēja dažādas preces nodot kā ķīlu tiek izmantota gadsimtiem ilgi, mūsdienās par lombardiem pastāv vairāki mīti. Tos atspēkot palīdz DelfinGroup, kas pārvalda Latvijā lielāko lombardu tīklu Banknote. DelfinGroup valdes locekle Sanita Pudnika arī atklāj, kā gadu gaitā lombardi ir mainījušies.

#1 Mīts: Lombardu var atvērt jebkurš! 

Lombarda vēsturiskā ideja ir dažādas vērtīgas lietas, piemēram, juvelierizstrādājumus, antīkus priekšmetus, saimniecības preces izmantot kā ķīlu, lai saņemtu aizdevumu. Tātad lombardi nodrošina preču un finanšu apriti, kas mūsdienās nav iedomājama bez augstiem darbības standartiem. Tieši tāpēc šodien lombardu nozare Latvijā ir pakļauta pietiekami stingram regulējumam, jo ikvienam tirgus dalībniekiem ir jāiziet maksas licencēšanas process, lai iegūtu tiesības strādāt šajā nozarē. Turklāt katru gadu šī licence ir jāpagarina. Tas nozīmē, ka piedāvāt aizdevumus pret ķīlu nevar kurš katrs.

“Regulēts tirgus nav tikai augstākas prasības, lai atsijātu tos tirgus spēlētājus, kuri prasības neiztur. Tā ir drošības garantija, kuru varam sniegt saviem klientiem. Esmu priecīga, ka Banknotes tīkls jau 15 gadus ietekmē nozares pārmaiņas, pierādot, ka lombards ir nevis slēgtas un šauras vides koncepta veikals, bet gan gaišs un visiem atvērts tirdzniecības punkts,” uzsver S. Pudnika.

#2 Mīts: Lombardi - tikai SOS situācijām!

Nenoliedzami, aizdevums pret ķīlu ir labs risinājums brīžos, kad steidzami nepieciešami finanšu līdzekļi. Piemēram, vai tas būtu neplānots automašīnas vai mājokļa remonts, elektrotehnikas iegāde vai kāda cita neatliekama vajadzība. Tomēr tajā pašā laikā tik pat bieži aizdevumus pret vērtīgu ķīlu, piemēram, vērstlietām izmanto uzņēmēji finanšu plūsmas stabilizēšanai savos uzņēmumos. Līdz ar to tas ir mīts, ka lombards ir plāksteris tikai un vienīgi ārkārtas gadījumiem. “Lombardus izmanto ļoti plašs cilvēku loks. Nav viena profila, kas raksturotu Banknote klientu. Vienlaikus redzam, ka kopējais tirgus apjoms ar katru gadu stabili pieaug – saskaņā ar datiem, 2022. gadā aizdevumu pret kustamas lietas ķīlu kopējais apjoms bija teju 36 miljoni, savukārt 2023. gadā - teju 41 miljons,“ piebilst S. Pudnika.

#3 Mīts: Lombardos pret ķīlu pieņem tikai juvelierizstrādājumus un elektrotehniku

Pastāv priekšstats, ka lombardos pieņem tikai dārgmetālus un elektrotehniku, taču Banknote uzpērkamo lietu un potenciālo ķīlu klāsts ir ļoti plašs. Tiek pieņemti arī mākslas un interjera priekšmeti, sporta inventārs, auto un moto piederumi, rotaļlietas un trauki. Vērtība tiek piešķirta teju jebkurai precei.

“Ja runājam par nodrošinājumu aizdevumam, tad vispirms tie ir juvelierizstrādājumi, tiem seko dažādas mantas, kuras klientiem nav nepieciešamas šobrīd - mobilie telefoni, portatīvie datori, audio un video tehnika, taču kā nodrošinājums aizdevumam pret ķīlu var kalpot arī ļoti daudzas citas preču kategorijas, kā, piemēram, spēļu konsoles, sporta inventārs, auto un moto piederumi, rokas pulksteņi, dārza un meža tehnika, mākslas vai interjera priekšmeti, trauki u.c.,” populārākās preces uzskaita S. Pudnika.

#4 Mīts: Lombardu apritē ir preces bez garantijas

“Šis ir viens no lielākajiem maldiem, jo visas preces, kuras pārdodam, ir rūpīgi pārbaudītas un nepieciešamības gadījumā arī atjaunotas. Turklāt visām precēm tiek izsniegta arī garantija līdz pat 24 mēnešiem. Tā ir būtiska priekšrocība, salīdzinot ar citām platformām, kurās notiek lietotu mantu tirdzniecība,” uzsver S. Pudnika. Viņa arī piebilst, ka, lai nodrošinātu plašu preču klāstu, Banknote uzpērk preces gan no privātpersonām, gan no juridiskām personām, un neatkarīgi no pārdevēja prece tiek pārbaudīta un atjaunota pirms tiek pieņemts lēmums par tās laišanu tirdzniecībā.

#5 Mīts: Lombardos iespējams saņemt tikai aizdevumu pret ķīlu 

Līdzās klasiskajiem aizdevumiem jeb finanšu pakalpojumiem, Banknote savās tirdzniecības vietās nodrošina arī preču uzpirkšanu un tirdzniecību, līdz ar to lombarda pakalpojumi nav vienīgais pakalpojums, ko klienti var saņemt. Iedzīvotāji, izvērtējot savā mājsaimniecībā vairs neizmantotās, bet darba kārtībā esošās lietas, var tās nodot par atlīdzību tirdzniecībai Banknote tīklā, savukārt citiem tā ir iespēja iegādāties labas kvalitātes preci par zemāku cenu, nekā tā būtu, pērkot šo preci jaunu.

“Šodien Banknote tīkls ir kas vairāk par lombardu. Tas ir tirdzniecības punkts, kas savu darbību balsta aprites ekonomikas principos, sekmējot ilgāku preču izmantošanu. Būtiski, ka mūsu gandrīz 90 filiāles atrodas visā Latvijā, un ir vietas, kur esam teju vienīgais tirdzniecības punkts vietējiem iedzīvotājiem. Mūsu veikalos iespējams klātienē atnākt, parunāt ar konsultantu un saņemt aizdevumu un citus pakalpojumus, kas piemēroti konkrētā cilvēka vajadzībām,” atzīst S. Pudnika.

#6 Mīts: Lombardos viss notiek tikai klātienē

Nebūt nē! Banknote ir kļuvis par pirmo lombardu Latvijā, kas piedāvā digitālā lombarda pakalpojumus. Iedzīvotāji var saņemt aizdevumu ar nodrošinājumu, aizpildot pieteikumu tiešsaistē. Arī līguma parakstīšanu var veikt attālināti, savukārt preces uz filiāli tiek nosūtītas ar pakomāta starpniecību. “Arī lombardi mainās, mūsu ikdienas paradumus mainot tehnoloģijām. Tādā veidā esam tuvāki iedzīvotājiem, savukārt klientiem tā ir iespēja saglabāt konfidencialitāti un diskrētumu,” šī gada Banknote jaunumos dalās S. Pudnika.

#7 Mīts: Lombardi kā pagātnes atspulgs

Tieši pretēji – Banknote ir viens no konceptiem, kur šodien saplūst aprites ekonomikas pamati un ideja par mazlietotas preces iegādi jaunas vietā. Tā ir nevis pagātnes atbalss, bet gan šodienas nepieciešamība. “Paplašinātais Banknote darbības profils pavēris jaunas iespējas mazlietotu un lietotu preču otrreizējai apritei. Tādejādi iegūstot gan tiem iedzīvotājiem, kuri vēlas nopelnīt, pārdodot darba kārtībā esošās lietas, gan arī tiem, kuri meklē lētākas, bet joprojām labas preces ikdienas lietošanai. Laikā, kad mēs visi esam aicināti domāt, kā samazināt ekoloģiskās pēdas nospiedumu, atkārtota preču aprite ļauj pagarināt to izmantošanas ilgumu. Tas ir paradums, ko ir viegli īstenot arī savā ikdienā!” pārliecināta S. Pudnika.

Uzzini savas mantas vērtību – www.pardod.banknote.lv!

Komentāri

Lai pievienotu rakstam savu komentāru, nav jāsniedz personiska rakstura informācija. IP adrese, no kuras rakstīts komentārs, ir zināma tikai LL redakcijai un tā netiek izsniegta trešajām personām.

Redakcija izdzēsīs neētiskus un rupjus komentārus, kuri aizskar cilvēka cieņu un godu vai veicina rasu un nāciju naidu.