Tradicionāli jūlija vidū Daugavpils "pērle" atgriežas pagātnē jeb, precīzāk sakot, 19. gadsimta sākumā. Neviens vēl nav izgudrojis "laika mašīnu", tomēr iejusties dažādos vēstures posmos iespējams pateicoties Rekonstrukcijas festivālam. Arī šogad tas notiks, bet nedaudz citādākā formātā.
Festivāla nosaukums arī ir nedaudz mainījies. 12. jūlijā Daugavpils cietoksnī notiks 8. vēsturiskās rekonstrukcijas festivāls “Dinaburga 1812. Miers’’. Daugavpils cietokšņa un muzeju pārvaldes vadītāja p.i. Artjoms Mahļins žurnālistiem pastāstīja, kādi būs šie svētki un kādus pārsteigumus organizatori ir sagatavojuši.
Mēs izvēlējāmies mieru
- Šogad mēs patiešām nedaudz mainījām mūsu festivāla nosaukumu, pievienojot vārdu "miers". Tas tika darīts dažādu iemeslu dēļ, tostarp ģeopolitisku apsvērumu dēļ. Šogad mēs neizspēlēsim ar Daugavpils cietokšņa aizstāvēšanu saistītās militārās darbības. Šoreiz nolēmām vairāk parādīt mierīgo garnizona un pašas Dinaburgas pilsētas dzīvi 19. gadsimta sākumā. Festivāla aktivitātes var iedalīt divos blokos: vēsturiskā bloka un mūsdienu aktivitātēm. Programma ir veidota tā, lai tā būtu interesanta ikvienam.
Cietoksnis attīstās un kļūst labāks
- Pēdējo 10 --15 gadu laikā vietējā pašvaldība ir daudz paveikusi cietokšņa atjaunošanā. Mums ir izdevies iedvest “jaunu dzīvību” dažās vēsturiskās ēkās, kur tagad darbojas muzeji un valsts iestādes. Atjaunošanas darbi ir atkarīgi no dažādiem faktoriem un tiem ir savi mērķi. Tie ietver ēku izskata uzlabošanu, mūsu kultūras mantojuma saglabāšanu, pašu pilsētnieku dzīves vides uzlabošanu un, protams, tūrisma attīstību, jo tūrisms piesaista investīcijas un veicina vietējo reģionālo ekonomiku. Attīstās vietējie pakalpojumi, kurus izmanto gan pilsētnieki, gan tūristi. Mēs joprojām atceramies laikus, kad cietoksnī nekas nenotika, bija drūpošas vēsturiskas ēkas un neviena tūrista. Bija maz objektu, nebija ko redzēt. Šodien situācija ir mainījusies. Tomēr jāatzīst, ka pilsētā joprojām ir cilvēki, kuri nekad nav bijuši Cietoksnī, jo domā, ka tur nav ko redzēt. Un šajā gadījumā tādi pasākumi kā Rekonstrukcijas festivāls ir svarīgi. Pateicoties šiem pasākumiem, mums ir iespēja iepazīstināt mūsu iedzīvotājus ar Daugavpils vēsturi: kā parādījās Cietoksnis, kā attīstījās mūsu pilsēta, kā pilsētā parādījās dzelzceļš. Tie bija galvenie punkti mūsu pilsētas attīstībā 19. gadsimtā, un tāpēc mūsu pilsēta izskatās tieši tā, kā tā izskatās.
Aktivitātes bērniem
- Tagad, līdz ar vārda "miers" parādīšanos svētku nosaukumā, mainās arī paša svētku koncepcija. Tomēr, mēs neesam pilnībā atteikušies no militārās tēmas. Militārpersonām būs sava nometne, kur viņi demonstrēs mierīgo dzīvi, ikdienu tajā laikā. Protams, tāpat kā jebkura militārpersona, viņi gatavosies karam, tāpēc speciālā skolā pastāstīsim bērniem par militāro mācību pamatiem, tostarp tā laika ieročiem. Starp citu, mēs uzņemsim gan zēnus, gan meitenes. Un meitenēm būs arī atsevišķa programma - Princešu skola. Viņām tiks mācīts, kā jāizskatās un jāuzvedas 19. gadsimta dāmām. Bērniem būs iespēja apmeklēt ģenerāļu telti, kur viņi varēs aprunāties ar militārpersonām, uzzināt par kostīmu detaļām, 19. gadsimta sākuma ieroču detaļām. Mēs ļoti vēlamies šogad izveidot intensīvāku programmu, lai cietoksnī varētu uzturēties ļoti ilgu laiku, lai apmeklētājiem būtu iespēja uzkost, aiziet uz krāmu tirgu un iegādāties kaut ko interesantu. Tiks rīkotas dažādas meistarklases bērniem, un šajā laikā pieaugušajiem būs iespēja apmeklēt muzeju, apskatīt Inženieru arsenāla, Rotko muzeja un citu objektu izstādes. Visi muzeji būs atvērti. Būs ekskursijas pa cietoksni, uzdevumi un spēle, kurā varēsiet piedalīties arī jūs. Bērniem tiks izveidota atsevišķa zona - Bērnu pilsētiņa. Protams, mēs analizējam un strādājam pie kļūdu novēršanas, tāpēc tika izstrādāta atsevišķa programma ģimenēm ar bērniem. Mēs veidojam šo Bērnu pilsētiņu, kur bērni varēs ne tikai izklaidēties, bet arī attīstīt dažas prasmes. Protams, spēles būs saistītas ar vēsturi, ar to laikmetu no kura viesojas festivāls, tāpēc mums būs, piemēram, vēsturiskās pareizrakstības, loka šaušanas vai māla darbnīcas un daudz kas cits.
Cietoksnī atgriežas balle
- Šogad plānojam rīkot Zemnieku balli, kurā skanēs tautas mūzika, būs tautas dejas, jo arī tā ir daļa no mūsu vēstures. Principā to, ko kolektīvi dara dziesmu un deju svētkos, var saukt arī par vēsturisko rekonstrukciju. Šie tērpi ir noteikta perioda un noteiktu Latvijas apmetņu, reģionu rekonstrukcija. Šajā ballē parādīsim visus, sākot no zemniekiem līdz ģenerāļiem, kuri arī apmeklēja šīs balles. Mēs atbalstām radošus iedzīvotājus. Vēlamies, lai balles apmeklētāji saģērbtos, ierastos tērpos ar interesantiem elementiem: cepurēs, saulessargos, tā varētu būt kleita vai fraka, kas atbilstu šim laikmetam. Bet, protams, priecāsimies redzēt visus, arī tos, kuri nespēs atrast nevienu elementu un ieradīsies pilnīgi modernā tēlā.
Starp citu, pirmā balle cietoksnī mūsu laikā notika 2017. gadā. To sauca par "Martas balli". Šī pasākuma iniciatore bija pilsētas iedzīvotāja, uzņēmēja Ludmila Fjodorova, kura tagad priecājas, ka viņas ideja ir atdzimusi, kaut arī nedaudz citā formātā: “2017. gadā es vērsos pie uzņēmējas Jeļenas Pankevičas ar ideju rīkot labdarības balli. Un mēs nolēmām, ka tie būs lieli pilsētas svētki, kas piesaistīs tūristus. Ar šo ideju vērsāmies pie Pilsētas domes, un tajā pašā gadā notika pirmā “Martas balle”. Tā patiešām piesaistīja lielu skaitu tūristu, un 2018. gadā mēs to atkārtojām. Tie bija neticami svētki, kuros piedalījās deju grupas. Pirmajā gadā bez maksas dziedāja Latvijas Nacionālās operas solists Sergejs Jēgers. Šogad mēs nolēmām balli atkārtot Rekonstrukcijas festivāla ietvaros. Tā netiks saukta par “Martas balli”, bet vienkārši par balli, kuras laikā notiks deju meistarklases. Un visa šī darbība noslēgsies ar diskotēku. Es tiešām ļoti priecājos, ka balle atkal atgriezīsies mūsu dzīvē!”
Sestdien, 12. jūlijā, mūsu pilsētā notiks 8. vēsturiskās rekonstrukcijas festivāls “Dinaburga 1812. Miers’’. Tāpēc nepalaidiet to garām, ticiet man, būs ļoti interesanti!
10.00-16.00 Krāmu tirgus
Mihaila ielā, Aleksandra ielā no Mihaila vārtiem līdz Imperatora ielai
10.00-02.00 Kafejnīcas, mājražotāju tirgus
Nikolaja ielā pie Apmeklētāju centra
11.00-19.00 Īpašie piedāvājumi un aktivitātes Rotko muzejā, Inženieru arsenālā, Medicīnas ekspozīcijā
11.30-12.00 Nikolaja vārtu svinīgā atvēršanas ceremonija
laukums pie Nikolaja vārtiem
12.00 Pusdienlaika lielgabala šāviens
laukums pie Nikolaja vārtiem
12.00-19.00 Bērnu pilsētiņa: loku šaušana, zirgu izjādes, lielās koka spēles, zoodārza ekspozīcija,vēsturiskās glītrakstīšanas, sietspiedes, kalēja, klūgu pīšanas un māla meistardarbnīcas, atrakcijas
stāvlaukumā un rotaļlaukumā pie “Martinsona mājas”, Nikolaja ielā 1
12.00-19.00 Karavīru nometnes apskate, Rekrūšu skola
nometne pie ēkas Nikolaja ielā 15
13.00; 14.30; 16.00; 17.30; Ekskursijas pa Daugavpils cietoksni ar gidu
sākums Rotko centra pagalmā
14.00 Festivāla atklāšana. Nikolaja vārtu svinīgā atvēršanas ceremonija.
Lielgabala šāviens
laukums pie Nikolaja vārtiem
14.10-14.30 Festivāla dalībnieku gājiens uz Komandanta dārzu, ziedu nolikšana, piemiņas brīdis
No Nikolaja vārtiem pa Imperatora ielu un Konstantīna ielu
14.00-19.00 Ielu teātra un cirka priekšnesumi, kvests, mākslas aktivitātes, Princešu skola
Rotko muzeja pagalms
15.00-19.00 Zemnieku zaļumballe
Koka laukums pie ēkas Nikolaja ielā 13
16.00-17.00 Retro teātris: Dinaburgas vodeviļa (krievu valodā)
Inženieru arsenāla pagalms
18.00 Kameransambļa “DELICIA” koncerts
Rotko muzeja pagalms
19.00-21.00 Deju meistarklases
Rotko muzeja pagalms
21.00 Lielā balle ampīra stilā
Rotko muzeja pagalms
22.20 Uguns šovs
Rotko muzeja pagalms
23.00-3.00 Nakts diskotēka ar DJ Mārtiņu
Rotko muzeja pagalms
Komentāri