„Latgales Laiks” iznāk latviešu un krievu valodās visā Dienvidlatgalē un Sēlijā,
„Latgales Laiks” latviešu valodā aptver Daugavpils valstspilsētu, Augšdaugavas novadu un apkārtējos novadus un pilsētas.
2025. gada 20. jūlijs
Svētdiena
Ramona, Ritma
+17.9 °C
apmācies

Daugavpils Universitātes starptautiskā vasaras skola izzina „Latvijas Kultūras kanonu”

XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku septītajā dienā BTA Daugavas stadionā tika izdejots viens no gaidītākajiem svētku notikumiem – deju lielkoncerts “Es atvēru Laimas dārzu”. Kaut arī laikapstākļi nelutināja, dalībnieki un skatītāji bija saviļņoti un laimīgi. Spēra zibens, lija lietus, bērni krita uz slidenās grīdas un koncerts kādā brīdī tika pārtraukts.

Liene Virza

“Es atvēru Laimas dārzu” pamatā ir rotaļelementi – skaitāmpanti, mīklas un tautas ticējumi. Grandiozais uzvedums sapulcēja skatītājus ne tikai no visas Latvijas, bet arī no tuvām un tālām ārzemēm. Dodoties uz koncertu, starp skatītājiem pamanīju jauniešu grupu un Daugavpils Universitātes Latvijas Studiju centra vadītāju Maiju Burimu, kas aizrautīgi sarunājās. Noskaidroju, ka tā ir ārvalstu studentu, pētnieku un pasniedzēju grupa, kas starptautiskās vasaras skolas “Latvijas Kultūras kanons” ietvaros iepazīstas ar Latvijas kultūras dažādību un apgūst latviešu valodas pamatus. Skolas vadītāja profesore M. Burima pastāstīja, ka šogad vasaras skolai tika iesniegti 197 pieteikumi no 27 valstīm. Tie tika rūpīgi izvērtēti un 10 labāko pieteikumu iesniedzēji apgūst Latvijas kultūras kanona vērtības Daugavpilī, Latgalē un visā Latvijā. Viena no Latvijas kultūras kanona vērtībām ir dziesmu svētki, tāpēc vasaras skolas dalībnieki tika aicināti vērot deju lielkoncertu.

Latvijas Studiju centra vadītāja, profesore Maija Burima: „Šogad mūsu vasaras skolā piedalās 10 dalībnieki no 10 valstīm – Peru, Austrijas, Itālijas, Kenijas, Indonēzijas, Ķīnas, Vjetnamas, Uzbekistānas, Azerbaidžānas, Spānijas. Desmit dienu laikā mēs kopā ar pasniedzēju Diānu Skuķi vadām latviešu valodas nodarbības, bet kultūras pamatvērtību apguvi mēs nodrošinām kopā ar Daugavpils Universitātes pētniekiem Evitu Badinu un Žanu Badinu. Par latviešu tradīcijām mēs nestāstām auditorijā, bet gan dodamies uz muzejiem, baznīcām Latgalē, Rīgā, Jūrmalā. Aplūkojam Latvijas ainavas, cepam rupjmaizi, pinam Jāņu vainagus, no māla veidojam svilpauniekus, kopā klājam latviešu saimes galdu un sarunās ar sastaptajiem cilvēkiem integrējam latviešu valodas nodarbībās apgūtās prasmes. Kino vakarā kopīgi skatījāmies animācijas filmu “Straume”, spēlējām izglītojošās spēles par Latvijas kultūras kanona tematiku. Pašlaik, gaidot deju lielkoncerta sākumu, mēs sarunājamies un atkārtojam latviešu valodas nodarbībās apgūtos vārdus, lai tos atpazītu koncerta laikā. Mūsu viesi ar lielu interesi apskata latviešu tautas tērpus, salīdzina to krāšņumu ar tautas tērpiem viņu valstīs. Pirms dažām dienām, viesojoties Krāslavas Amatniecības centrā, dalībnieks no Peru saskatīja motīvu līdzības latviešu un peruāņu segu ornamentos. Vasaras skolas dalībnieki izprot Dziesmu un deju svētku lielo nozīmi mūsu nacionālās identitātes uzturēšanā. Viņus pārsteidza milzīgais dalībnieku skaits un organizētība.”

Vasaras skolai ir vairāk nekā 10 gadu ilga vēsture, un to koordinē Daugavpils Universitātes Latvijas studiju centrs. Skolas dalībnieki iepazīstas ar Latvijas arhitektūru, dizainu, literatūru, ainavām. Dalībnieki ar prieku dalījās savās pārdomās par aktivitātēm vasaras skolā.

Hosē (Peru): „Pašlaik mācību dēļ dzīvoju Ungārijā, mācos tūrismu un menedžmentu. Visur, kur eju, stāstu par savu kultūru, tāpēc man ir interesanti iemācīties ko jaunu par citām kultūrām, īpaši par Austrumeiropas valstīm. Interesanti vērot atšķirības un kopīgo. Paldies Daugavpils Universitātei un vasaras skolai par to, ka pasniedzēji mums sniedz padziļinātu ieskatu tautas kultūrā. Es nekad nebiju bijis maizes ceptuvē, nebiju dzirdējis par Raini, šāda veida skolas programmas sniedz ne tikai virspusēju iespaidu, bet pastāsta par nācijas pērlēm. Latvija, manuprāt, ir neliela, bet ļoti, zaļa valsts ar atsaucīgiem cilvēkiem. Esiet tādi, kā esat, stāstiet par savu valsti un tā noteikti kļūs par daudzu ceļotāju galamērķi.”

Nikolajs (Austrija): „Es mācos vēsturi un slāvistiku, atbraucu, lai iepazītos ar Baltijas valstīm, kas man iepriekš nebija pazīstamas. Novērtēju šo iespēju un tajā milzīgs nopelns ir mūsu pasniedzējiem, jo īsā laikā iemācāmies daudz lietu. Dziesmu un deju svētki izskatās ļoti populāri, mūsu valstī ir līdzīgi pasākumi, tomēr vairāk laukos un mazās grupās.”

Kevins (Kenija): „Esmu šeit, lai iemācītos valodu. Protams, man vēl daudz jāmācās. Es domāju, ka varu sasniegt augstu līmeni valodas apguvē, ja man būs iespēja. Man liekas, ka latviešu valoda nav ļoti sarežģīta, es esmu iemācījies un runāju franču valodā, angļu valodā. Valodas mācībās jābūt pacietīgam un jādod sev laiks. Kopumā redzu pozitīvo jūsu valstī, redzu skaistus, jaukus cilvēkus, tas, ka daudzi runā angliski, sniedz man papildu motivāciju dalīties ar savu kultūru. Lidojums uz Latviju bija ļoti garš, tomēr nevienu brīdi es nejutos noguris, jo biju ļoti priecīgs un sajūsmināts par iespēju būt šeit.”

Hara (Spānija): „Mācos sabiedriskās attiecības Madridē, pirmo reizi piedalos šādā vasaras skolas pasākumā. Ir tik daudz dažādu aktivitāšu, tik daudz jauna, ko Spānijā neesmu redzējusi, piemēram, rupjmaize. Man likās, tā būs cieta, bet tā ir ļoti garšīga, īpaši ar biezpienu, un jā, mans mīļākais deserts, ko gribu aizvest uz Spāniju, ir sieriņi “Kārums”. Kopumā par ciemošanos Latvijā varu teikt, ka mani visvairāk pārsteidza Latvijas daba – viss ir zaļš, meži, pļavas, puķes pilsētā. Spānijā ir ļoti sauss un vasarā ir daudz ugunsgrēku, bet Latvijā laikapstākļi ir tik mainīgi, ka, man liekas, jums nav šo problēmu. Daba ir ļoti skaista.”

Rebeka (Itālija): „Esmu itāliete/zviedriete, bet pašreiz dzīvoju Bulgārijā un strādāju Bulgārijas Zinātņu akadēmijā. Šī vasaras skola ir lieliska iespēja iepazīt Latviju. Cilvēkiem vajadzētu vairāk zināt par jūsu valsti. Man pašai bija svarīgi iepazīties ar jūsu valodu un kultūru, lai izmantotu to savos pētījumos. Cilvēki ir draudzīgi, ļoti jauka pieredze, esmu par to pateicīga! Noteikti atgriezīšos un ieteikšu saviem draugiem!”

Vasaras skolas "Latvijas Kultūras kanons" mērķis ir veidot izpratni par „Latvijas Kultūras kanona” fenomenu un latviešu valodas prasmju A1 pirmslīmenī integrēta apguve. Tās īstenošanu atbalsta Valsts izglītības attīstības aģentūra stipendiju veidā, kas paredzētas ārvalstu studentu un akadēmiskā personāla izdevumu segšanai, viņiem piedaloties Latvijas augstskolu rīkotajās vasaras skolās.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par "Daugavpils Universitātes starptautiskā vasaras skola izzina "Latvijas Kultūras kanonu"" saturu atbild ''Latgales Laiks".

Komentāri

Lai pievienotu rakstam savu komentāru, nav jāsniedz personiska rakstura informācija. IP adrese, no kuras rakstīts komentārs, ir zināma tikai LL redakcijai un tā netiek izsniegta trešajām personām.

Redakcija izdzēsīs neētiskus un rupjus komentārus, kuri aizskar cilvēka cieņu un godu vai veicina rasu un nāciju naidu.