„Latgales Laiks” iznāk latviešu un krievu valodās visā Dienvidlatgalē un Sēlijā, „Latgales Laiks” latviešu valodā aptver Daugavpils pilsētu, Augšdaugavas novadu un apkārtējos novadus un pilsētas.
2025. gada 10. janvāris
Piektdiena
Dorisa, Tatjana
+1.0 °C
apmācies

Vecās mājas ir jāatjauno. ALTUM piedāvā palīdzību

Daudzām daudzstāvu ēkām Daugavpilī ir vairāk nekā piecdesmit gadi. Tas ir, faktiski aptuveni 85% būvju (vai arī dažu ēku daļu, piemēram, metāla cauruļu kalpošanas laiks ir 15 gadi, bet dzelzsbetona pamatiem tie ir 100 gadi) ekspluatācijas laiks tuvojas beigām. Un pašlaik, ja nekas netiks darīts, ēkas var tikt novestas līdz avārijas stāvoklim. Un tad mājas tiks nojauktas, un iedzīvotāji paliks bez sava nekustamā īpašuma. Šādi piemēri jau ir, piemēram, Krāslavā. Bet ko darīt? Risinājums ir -- renovācija.

Siltuma nebūs

Mūsdienās daudzi dažādu sēriju daudzstāvu ēku iedzīvotāji, vai tas būtu Hruščova laiku vai paneļu mājas, sūdzas par aukstumu dzīvoklī. Radiatori ir silti, bet telpās siltumu nejūt. Kāpēc tas tā ir? Tāpēc, ka māju sienās pamazām veidojas plaisas, pa kurām aukstums iekļūst dzīvokļos. Un, ja arī jumts ir vecs un caurs, tad piektajā stāvā būs grūti dzīvot, būs jāvelk mugurā vairākas apģērba kārtas, lai nesaltu, kā arī regulāri jācīnās ar pelējumu, zaudējot šajā karā. Šādās situācijās iedzīvotāji lūdz paaugstināt siltuma līmeni, taču šis lēmums nemaina situāciju, jo siltums un, līdz ar to, arī jūsu nauda aizplūst pa sienu plaisām.

„Nevarēju saprast, kāpēc manā dzīvoklī ir tik auksti, vienā stūrī varēja just, kā iekšā pūš vējš, nevarēja pietuvināt degošu sveci. Vasarā nolēmu uztaisīt remontu. Noņēmu tapetes, un skatam pavērās liela sprauga, trīs pirkstu platumā. Būtībā dzīvokli no āra šķīra tikai tapetes. Nosiltināja sienu, un nākamajā ziemā mājoklī bija siltāks, es teiktu -- pat karsti. Mūsu mājā parametri ir 18/18, tas ir, 18 grādi dienā un tikpat naktī. Par siltumu maksājam vairāk nekā kaimiņmājas iedzīvotāji. Tagad manā dzīvoklī ir pat karsts, bet daži kaimiņi saka, ka vēl vairāk jāpaaugstina temperatūra, jo pie viņiem joprojām ir auksts. Mēģinu paskaidrot, ka runa nav par grādiem, bet par plaisām sienās, bet viņi atsakās to saprast,” pastāstīja Daugavpils iedzīvotājs Valērijs. Jāatzīmē, kam tamlīdzīgu situāciju ir ļoti daudz.

Daugavpils -- atpalicēju pulkā

Daudzās Baltijas valstu pilsētās iedzīvotāji jau ir novērtējuši dzīvojamo ēku renovācijas priekšrocības. Lietuvā un Igaunijā šis process virzās uz priekšu gana ātri. Latvijā viena no renovācijas līderēm ir Valmiera, savukārt Daugavpils šajā rādītājā atrodas gandrīz pēdējā vietā. Kāpēc? Daugavpilī ilgu laiku darbojās māju energoefektivitātes programma. Īpašnieki varēja lemt par logu un ārdurvju nomaiņu, jumta remontu un bēniņu siltināšanu, gala sienu siltināšanu un citiem darbiem. Tas viss uzlaboja mājas energoefektivitāti. Tikai daži veica pilnīgu renovāciju, uzskatot, ka process ir pārāk dārgs un nav īpaši nepieciešams. Bet velti. Pilnībā renovētas mājas ne tikai izskatās estētiski un kalpos vēl daudzus gadu desmitus, bet arī iedzīvotāji par apkuri maksā daudz mazāk nekā tie, kas dzīvo nerenovētās mājās. Apskatīsim datus par pagājušo apkures sezonu, piemēram, 2024. gada februāri. Laikā, kad iedzīvotāji par apkuri vidēji maksāja ap 1,60 eiro par kvadrātmetru (bez pievienotās vērtības nodokļa), pilnībā renovētās mājas Nometņu ielā 66 iedzīvotāji maksāja nepilnus 52 centus par kvadrātmetru. Turklāt viņi var dzīvot komfortabli un katrs savā dzīvoklī iestatīt nepieciešamo temperatūru un, pats galvenais, maksāt par siltumenerģiju, ko patērējuši paši. Apkures sistēma ar alokatoriem ļauj regulēt siltuma padevi dzīvoklim, un tajos tiešām ir silti.

Pašvaldības budžets nav bezizmēra, tāpēc Daugavpils pilsētas domes līdzfinansējuma programma šogad tika pārtraukta. Cilvēki, kuri to izmantoja, vēl aptuveni trīs gadus stāvēs rindā, lai saņemtu finansējumu, taču šos līdzekļus viņi noteikti saņems. Par to nav jāuztraucas.

ALTUM finansē arī daļēju renovāciju

2022. gada 8. decembrī ALTUM uzsāka atbalsta programmas īstenošanu daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai un pārejai uz atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanu. Tā tiek īstenota Eiropas Savienības Atjaunošanas un noturības mehānisma ietvarā #NextGenerationEU.  Pieejamais  programmas finansējums  ir 57,2 miljoni eiro. Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanas programmā ar līdz šim  iesniegtajiem pieteikumiem ir rezervēts viss programmā pieejamais finansējums un no šī gada 5. septembra jaunus pieteikumus ALTUM nepieņem. Pirmā programma ir noslēgusies, jo tās īstenošanai paredzētie līdzekļi jau ir rezervēti. Taču uztraukumam nav pamata. Domājams, decembrī tiks izsludināts jauns programmas posms, kam būs līdzīgi noteikumi.

Kādiem darbiem varēs saņemt šo līdzfinansējumu? Daugavpils Dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmuma (DDzKSU) projektu daļas speciālists Ņikita Aleksejevs pastāstīja, ka līdzfinansējums pieejams šādiem darbiem:

1) zibensaizsardzība: zibensnovedēja un zemējuma kontūra ierīkošana pa visu ēkas perimetru;

2) individuālā uzskaites sistēma: siltuma uzskaites ierīču uzstādīšana katrai apkures iekārtai, ja tas ir tehniski iespējams. Skaitītāju uzstādīšana karstā/aukstā ūdens patēriņa attālinātai uzskaitei dzīvokļos;

3) energoefektīvi logi: jaunu stikla pakešu uzstādīšana;

4) inženiertīkli: apkures sistēmas (cauruļvadi, apkures ierīces, maģistrālie cauruļvadi), aukstā/karstā ūdens apgādes sistēmas, kanalizācijas un elektroinstalācijas nomaiņa;

5) ēkas hidroizolācija;

6) siltumizolācija: jumts, bēniņi, pagrabs, sienas, apkures sistēmas, karstā ūdens caurules;

7) ventilācijas sistēma: pieplūdes ventilācijas ierīkošana un izplūdes ventilācijas rekonstrukcija.

„Cilvēkiem ir jāsaprot, ka mājas ar katru gadu noveco arvien vairāk, tāpēc iedzīvotājiem -- dzīvokļu īpašniekiem, jārūpējas par savu īpašumu. ALTUM piedāvā līdzfinansējumu 49% apmērā bez PVN, kas ir labāk nekā pilsētas līdzfinansējuma programma. Ir darbu saraksts, un tas ir ļoti plašs, turklāt cilvēki paši izlemj, ko viņi vēlas izdarīt. Pateicoties ALTUM līdzfinansējumam, cilvēki var sasniegt vismaz 30% energoefektivitāti, bet patiesībā arī vairāk. Tas ir, viņi var salabot jumtu vai nosiltināt mājas fasādi,” sacīja Ņ. Aleksejevs. DDzKSU izpilddirektors Nikolajs Petkevičs piebilda, ka šos 30% var sasniegt vien ar fasādes siltināšanu: “Bet, uzsākot šo procedūru, diezin vai ir prātīgi nosiltināt tikai fasādi, protams, ka ir jāpaņem pēc iespējas vairāk no ALTUM un maksimāli jāpaveic mājai nepieciešamākie darbi, cilvēki var izvēlēties no šī plašā saraksta arī citus, mazākus darbus, kas arī veicinās energoefektivitāti.”

DDzKSU dati liecina, ka pašlaik ir izsludināti vairāk nekā 15 iepirkumi, tas ir, vismaz 15 daudzstāvu namu iedzīvotāji jau ir piekrituši dalībai ALTUM programmā.

Darbi tiek veikti vairākos posmos

Lai paaugstinātu mājas energoefektivitāti, ir jāiziet vairāki posmi, un katrs ir ļoti svarīgs.

„Pirmais posms ir ēkas tehniskā apsekošana un energoaudits. Un, ja iepriekš šie dokumenti maksāja aptuveni 3000 eiro bez PVN, tad tagad šo pakalpojumu sniedzēju sīvās konkurences dēļ cena noslīdējusi līdz 1500 eiro bez PVN, tas ir, samazinājusies uz pusi. Kad ir sagatavoti šie divi dokumenti, iedzīvotāji redz reālo situāciju savā mājā, kādā stāvoklī tā ir, lai vēlāk nebūtu nepamatotu apgalvojumu, sakot, ka „jūs mums melojat”. Lūk, ir dokuments, iepazīstieties paši ar savas mājas stāvokli. Vai vēlaties kaut ko darīt lietas labā? Iedzīvotājiem ir svarīgi saprast, ka viņi paši ir atbildīgi par savu īpašumu,” saka Ņ. Aleksejevs.

Tehniskajā apsekošanā tiek atklātas ēkas problēmzonas, bet energoaudits parāda, kādi siltuma zudumi ir mājā. Papildu ir aprakstīti darbi, kurus iespējams veikt situācijas uzlabošanai, kā arī tas, cik procentus energoefektivitātes nodrošinās paveiktie darbi.

“Pateicoties šiem diviem dokumentiem, cilvēki pilnībā redz mājas stāvokli. Turklāt finansējums šiem mērķiem visbiežāk tiek ņemts vai nu no mājas uzturēšanas līdzekļiem vai mājas uzkrājuma fonda. Tālāk seko projektēšana un tad būvniecība. Tiek organizētas piecas tikšanās ar iedzīvotājiem, un katrā posmā iedzīvotāji var atteikties. Viņi nekādā ziņā nav ierobežoti, pat pirms projektēšanas stadijas viņi var mainīt darbu sarakstu, ko vēlas paveikt savā mājā. Turklāt iedzīvotāji var piedalīties katrā procesā, piemēram, kādus materiālus izvēlēties u.tml. Protams, nedrīkst norādīt konkrētu ražotāju, bet materiāla parametrus drīkst,” pavēstīja DDzKSU projektu daļas speciālists.

Kas ir vajadzīgs, lai kļūtu par ALTUM programmas dalībnieku? Nepieciešams konkrētas mājas dzīvokļu īpašnieku 50%+1 balss atbalsts. Parakstu vākšanas laikā iesaistās DDzKSU darbinieki. Tomēr jāatzīst, ka ne visi īpašnieki atbildīgi izturas pret šo pasākumu.

“Mēs, projektu daļas speciālisti, sastādām protokolu un palīdzam savākt parakstus. Mēs nākam uz sapulcēm, stāstām par programmu, atbildam uz visiem jautājumiem. Esam pieejami 24/7, atbildam pat brīvdienās, tiekam aicināti piedalīties māju, kas iesaistījušās šajā programmā, tiešsaistes tērzētavās. Tas ir, notiek nepārtraukta komunikācija, un iedzīvotājiem ir iespēja konsultēties jebkurā laikā. Sūtām saites uz vebināriem par to, cik noderīga, piemēram, ir renovācija,” sacīja Ņ. Aleksejevs.

Ja mājai jau ir salabots jumts vai nosiltinātas gala sienas, vēl var piedalīties šajā programmā, galvenais mērķis ir panākt, lai mājas energoefektivitāte būtu 30%. Tas ir, šajā gadījumā var, piemēram, nosiltināt fasādi, kas pasargās māju no vislielākajiem siltuma zudumiem, vai nomainīt inženierkomunikācijas. Taču visupirms ir jāvēršas savā apkalpojošajā organizācijā, piemēram, DDzKSU.

“Mājas apsekojam katru gadu, un visa šī informācija ir pieejama dzīvokļu īpašniekiem. Var vērsties namu apsaimniekošanas iecirknī, ja neprotat lietot datoru, vai arī apmeklēt vietni mans.ddzksu.lv. Protams, ja ir avārijas situācija, mēs to novērsīsim, taču lēmumi par globāliem darbiem ir jāpieņem īpašniekiem,” sacīja DDzKSU vadītāja Nataļja Rustkova.

Saskaņā ar likumu līdz 2027. gada aprīlim katrai mājai jāveic tehniskā apsekošana. Un, ņemot vērā cenas, labāk to izdarīt tagad, jo nevar paredzēt, cik šie darbi izmaksās 2027. gadā. Ja vēlaties piedalīties programmā ALTUM, tiek atvēlēti 10 000 eiro visai dokumentācijai, ieskaitot tehnisko apsekošanu un energoauditu. Vēl viens pluss ir tas, ka pēc darbu pabeigšanas māja saņem 90% atlaidi nekustamā īpašuma nodoklim. Tagad tie ir aptuveni 30 eiro gadā, taču valdība plāno šo nodokli būtiski palielināt. Un, protams, vēl viens pluss ir ietaupījumi par apkuri. Turklāt, ja jūs piedalāties ALTUM programmā, pašvaldība var piešķirt līdzfinansējumu teritorijas labiekārtošanai. Un vēl -- ja gatavojaties piedalīties šajā programmā, ir svarīgi saprast -- kredītu ņem nevis iedzīvotāji, bet gan apkalpojošā organizācija, proti, ar savu dzīvokli varat darīt ko gribat, nebūs problēmu arī tad, ja izlemsiet to pārdot.

Lai saņemtu sīkāku informāciju, vērsieties Daugavpils Dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmuma projektu daļā, ja jūsu māju apkalpo šī organizācija.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par "Vecās mājas ir jāatjauno. ALTUM piedāvā palīdzību" saturu atbild ''Latgales Laiks'".

 

 

Komentāri

Lai pievienotu rakstam savu komentāru, nav jāsniedz personiska rakstura informācija. IP adrese, no kuras rakstīts komentārs, ir zināma tikai LL redakcijai un tā netiek izsniegta trešajām personām.

Redakcija izdzēsīs neētiskus un rupjus komentārus, kuri aizskar cilvēka cieņu un godu vai veicina rasu un nāciju naidu.