„Latgales Laiks” iznāk latviešu un krievu valodās visā Dienvidlatgalē un Sēlijā, „Latgales Laiks” latviešu valodā aptver Daugavpils pilsētu, Augšdaugavas novadu un apkārtējos novadus un pilsētas.
2024. gada 21. decembris
Sestdiena
Saulcerīte, Tomass, Toms
+2.4 °C
apmācies

Kopā darīšanas spēks – aktīvās kopienas

Mežciema biedrība starp pilsētu un laukiem

Mežciems, agrāk Poguļanka, ir Daugavpils pilsētas daļa – apkaime pie Daugavas pilsētas ziemeļrietumos. Poguļanka attīstījās kā kūrorts un vasarnīcu ciems Līksnas pagastā, kur sanatoriju 1883. gada vasarā dibināja Līksnas muižas īpašnieks grāfs Plāters-Zībergs. 1937. gadā Poguļanku pārdēvēja par Mežciemu, bet pēc Otrā pasaules kara 1946. gadā pievienoja Daugavpilij. Deviņdesmitajos gados sanatorija „Mežciems” beidza savu darbību, un līdz ar to arī apkaime pamazām panīka. Tomēr kopš 2016. gada aktīvie Mežciema iedzīvotāji ir izveidojuši biedrību, kas vēlas uzlabot dzīves kvalitāti un padarīt apkaimi pievilcīgu pašreizējiem un jauniem iedzīvotājiem. Par biedrības darbību pastāstīja Jeļena Žukova, Mežciema biedrības vadītāja.

Ar ko nodarbojas Mežciema biedrība?

-- Mežciema biedrība ir apkaimju aktīvisti, kuri darbojas, lai izglītotu vietējos iedzīvotājus par vides, kultūrvēstures un kopienas attīstību Daugavpils pilsētas Mežciema apkaimē. Biedrība dibināta 2016. gadā, kad divi entuziasti – Irēna Voitāne un Oļegs Fogelmanis, vēlēdamies sniegt savu ieguldījumu Mežciema apkaimes attīstībā, sāka ar teritorijas labiekārtošanu un aktīvo kaimiņu iesaistīšanu. Pēdējos gados mēs koncentrējamies uz Mežciema kultūrvēsturiskā mantojuma izpēti, atmiņu stāstu vākšanu un saglabāšanu, Plāteru dzimtas mantojuma popularizēšanu, kā arī vietējo iedzīvotāju iesaisti savas dzīves vides uzlabošanā. Biedrība ir paplašinājusi savu darbību, pieaicinot radošus māksliniekus, jaunus biedrus un sadarbības partnerus, kas piedalās projektu ideju radīšanā un īstenošanā gan Daugavpils pilsētā, gan Augšdaugavas novadā. Aktīvi piedalāmies arī apkaimju jautājumu risināšanā. Mēs cenšamies būt par balstu Mežciema iedzīvotājiem, iesaistoties dažādu sociālu, vides un infrastruktūras problēmu risināšanā, veicinot sabiedrības dialogu. Protams, vēlamies uzlabot dzīves kvalitāti apkaimē, padarot to par pievilcīgu un dzīvotspējīgu vietu, kur cilvēki vēlas palikt.

Kāpēc jūsu organizācijas prioritātes ir kultūra, daba un ģimene?

-- Šī vieta ir cieši saistīta ar dabu un vēsturi. Mežciems ir bioloģiski un kultūrvēsturiski nozīmīga vieta, ko saprata arī grāfi Plāteri, kad 19. gadsimtā izveidoja kūrortu Poguļankā. Man šis mežs ir īpašs – tas ir mans dzimtais apvidus, vieta, kurai izjūtu piederību, vieta, kur es uzaugu, vieta, kur sanatorijā strādāja mana vecmamma, kur caur mežu pati gāju uz Mežciema skolu un tagad dodos ar saviem bērniem pastaigās. Daba, kas mani iedvesmo un atslābina, ir neatsverama daļa no mūsu biedrības darbības. Mežciems ir vieta, kur cilvēki var atgūt spēkus, ieelpot vērtīgo priežu un egļu masīvu gaisu, kas reiz tikuši izmantoti sanatorijā, piedāvājot tā dēvēto "priežu peldi".

Vai biedrībā ir bijušas kādas izmaiņas kopš tās dibināšanas?

-- Katrs gads biedrībai ir izaicinājums, vienmēr trūkst laika un cilvēkresursu, lai īstenotu idejas. Tomēr, kopš dibināšanas 2016. gadā, mēs esam paplašinājuši savu darbību. Sākumā mūsu prioritātes bija veidot spēcīgu atbalstošu kopienu, izzināt un saglabāt Mežciema kultūrvēsturisko mantojumu un uzlabot dzīves kvalitāti visām vecuma grupām. Pēdējos gados esam paplašinājuši savu darbību, rīkojot sadarbības pasākumus arī Augšdaugavas novadā Vabolē un Medumos, kur meklējam saistību arī ar Mežciemu.

Kā jūs finansējat savas aktivitātes?

-- Biedrība neveic komerciālu darbību, un mēs nemaksājam algas – visi darbi tiek veikti brīvprātīgi, kā tas ir daudzās nevalstiskās organizācijās. Mūsu galvenais finansējums nāk no dažādiem fondiem, parasti 1--2 projekti gadā. Ar šo līdzekļu palīdzību mēs īstenojam dažādas aktivitātes, stāstot gan par vēsturi, gan bioloģisko daudzveidību.

Kāpēc tiek rīkoti pasākumi gan pilsētā, gan laukos?

-- Pasākumu organizēšana gan pilsētā, gan laukos ir saistīta ar sakņu un vēstures notikumu izpēti. Šogad mēs pieteicāmies Sabiedrības integrācijas fonda konkursam, lai īstenotu aktivitātes, kas vērstas uz mazākumtautību integrāciju. Aktivitātes paredzētas rudens aukstajos mēnešos, bet telpu mums nav. Tā arī dzīvojamies pie draugiem un kaimiņiem – Vabolē un Medumos. Labs draugs ir Skrindu dzimtas muzejs Vabolē, izradās – Skrindas arī ir grāfu Plāteru radinieki. 17. novembrī rīkojām pasākumu Medumos, kur viesojāmies Pirmā pasaules kara muzejā. Arī Medumos kādreiz atradās sanatorija un aristokrātu vasarnīcu ciemats. Vēstures pētniecība ir ļoti svarīga, jo šajā apvidū ir gan vēsturiskas vietas, gan daudzkultūru mantojums.

30. novembrī J. Piłsudska Daugavpils Valsts poļu ģimnāzijā notika īpašs pasākums – "Ģimenes stāstu vakars", kuru organizējām sadarbībā ar vairākām biedrībām: Lielo ģimeņu biedrību, biedrību “Medumu cerība” un dažādiem Daugavpils kultūras centriem un muzejiem, lai stāstītu par mūsu pilsētas daudzveidīgo kultūru. Arī šajā pasākumā iesaistījām iedzīvotājus, kuri pēta un dalās ar savas dzimtas stāstiem. Pašlaik rīkojam arī konkursu par dzimtas izpēti, lai mudinātu cilvēkus uzzināt vairāk par savām saknēm un vietējo vēsturi.

Kāda ir lielākā motivācija īstenot šos projektus?

-- Vislielākā motivācija ir bērni. Ja viņi saka, ka mūsu pasākumi viņiem patika, rodas spēks turpināt darbu. Mūsu mērķis ir radīt paliekošas vērtības – sākot no informatīvajiem stendiem, kas tika izveidoti ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu, līdz pat ģimenes ligzdu veidošanai pie bijušā Trikartu ezera, pārgājienu organizēšanai, plastmasas rotaļlietu vākšanai objektu izveidei un apmaiņai pasākumos, pasaku vakaru organizēšanai pilsētas apkaimēs un daudz kas cits. Ar katru gadu rodas jauni izaicinājumi, un mēs turpinām meklēt jaunas iespējas, kā stiprināt kopienu un bagātināt tās dzīvi.

Kur jūs var atrast?

-- Aicinām visus interesentus sekot mūsu aktivitātēm un piedalīties pasākumos. Biedrības jaunumus var atrast „Facebook” platformā https://www.facebook.com/pogulanka2021. Paldies arī plašsaziņas līdzekļiem, kas mūs dažreiz pamana. Ja arī jums ir kāds savs stāsts par Mežciemu, mēs labprāt to uzklausīsim – sūtiet uz mezciems.projekti@gmail.com

Jeļenu Žukovu uzklausīja Jolanta Bāra

Foto: Jeļena Žukova

Komentāri

Lai pievienotu rakstam savu komentāru, nav jāsniedz personiska rakstura informācija. IP adrese, no kuras rakstīts komentārs, ir zināma tikai LL redakcijai un tā netiek izsniegta trešajām personām.

Redakcija izdzēsīs neētiskus un rupjus komentārus, kuri aizskar cilvēka cieņu un godu vai veicina rasu un nāciju naidu.