Mūsdienu mākslas galerijā Līvānos no 13.-17.septembrim norisināsies pirmais galerijas festivāls URBĀNIE LĪVĀNI. Festivāla laikā notiks dažādas aktivitātes ar mērķi pievērst uzmanību industriālajām ēkām, pētot un izzinot to vēsturi, identificējot šodienu un modelējot nākotni.
Līvāni ir unikāli ar to, ka šeit nav kādi pilsētas perifērijā esoši industriālie rajoni, bet bijušo rūpnīcu ēkas slejas pilsētas centrā starp dzīvojamām un sabiedriskām būvēm. Tās ir nepārtraukti klātesošas pilsētnieku dzīvē. Sakārtojot pilsētvidi, arvien aktuālāks kļūst jautājums – kas notiks ar šiem objektiem? Vai postpadomju mantojumu varam un spējam izmantot kultūras procesu attīstībā un jaunrades veicināšanā?
Festivāls tiks atklāts ar grupas izstādi “Industriālisms”. Darbus izstādei radījuši: Helen Scott Lidgett Studio Award ieguvējs Kristaps Ancāns, Jānis Purcens, Juris Gribuls, Armands Grundulis, Mārtiņš Markots, Ilze Griezāne, Raimonds Vindulis, u.c. Reizē tiks atklāta arī Māra Grunska izstāde “Rēgi”, kas atveido pamestas ēkas, to skaitā bumbu patvertnes, sakaru bunkurus, kodolraķešu bāzes un rūpnīcas Latvijā, rosinot ne vien domāt par apsaimniekošanas problēmām, bet arī ļaujot saskatīt to neparasto skaistumu.
Festivāla pirmā diena noslēgsies ar sarunu vakaru “URBĀNĀ LAVKA”. Projekts LAVKA ir sarunu pasākumu cikls, kas neformālā atmosfērā rosina cilvēkos vēlmi attīstīt savas zināšanas, saistītas ar visdažādākajām dzīves jomām.
Festivāla otrajā dienā, 14.septembrī, notiks ekskursijas bijušajās Līvānu rūpnīcās, kur būs iespējams dzirdēt arī to darbinieku atmiņu stāstus, meistardarbnīca bērniem “Nākotnes Līvāni”, lekcija “Pilsētas plānošana. Latvijas un ārvalstu pieredze industriālo teritoriju izmantošanā”, bet dienas noslēgumā Mūsdienu mākslas galerijā notiks Ivana Ustinova projekta “OrigiNative” pirmatskaņojums.
15.septembrī festivāla ietvaros notiks meistardarbnīca bērniem “Spēle galerijā” un Kārļa Kazāka koncerts ar stāstījumu par projektu “Velomūzika”, bet 16.septembrī – par kopāstrādāšanas konceptu, dalīšanās ekonomiku un postindustriālo teritoriju atdzīvināšanu stāstīs Armands Grundulis un Rolands Laķis, kā arī uzstāsies kamermūzikas trio no Jēkabpils ((Smaida Ščerbicka, Agnese Levinska, Ligita Tuntule).
Visas festivāla dienas režisora un operatora Jēkaba Štelmahera vadībā norisināsies multimediju meistardarbnīca jauniešiem “Industriālie Līvāni”. Tās dalībnieki apgūs filmēšanas pamatprincipus. Festivāla noslēgumā tiks prezentēts meistardarbnīcas dalībnieku kopīgi veidots audiovizuāls stāsts par divām blakus esošajām pasaulēm - industriālo un dzīvošanai nepieciešamo.
17.septembrī ikvienam interesentam būs iespēja piedalīties meistardarbnīcā “Industriālais plakāts”, bet festivāls noslēgsies ar Gata Pastara lekciju/performanci “Skaņas telpa”. Tā stāstīs par skaņas kā visuma parādības, darbības un eksistences principa neizzināto būtību mūsu ikdienā. Lekcija paredzēta auditorijai bez fizikas vai skaņu inženierijas priekšzināšanām. Šajā vakarā skaņa kļūs redzama.
Festivāla pasākumu apmeklējums – bez maksas. Mūsdienu mākslas galerija atrodas Rīgas ielā 108a, Līvānos.
Ar pasākuma programmu var iepazīties: www.facebook.com/musdienumaksla
Šis projekts tiek realizēts ar Latgales reģiona attīstības aģentūras, Valsts kultūrkapitāla fonda un A/S Latvijas valsts meži finansiālu atbalstu.
Festivālu URBĀNIE LĪVĀNI rīko Mūsdienu mākslas galerija (biedrība “Galerija”). Galerijas darbības virzieni ir izstāžu darbība, neformālās un tālākizglītības joma un inovatīvu kultūras pasākumu organizēšana.
Lāsma Vindule
Mūsdienu mākslas galerija
Biedrības “Galerija” valdes locekle