Pagājušajā nedēļā Daugavpils cietoksnī sākās Zemgales divīzijas 10. Aizputes kājnieku pulka kritušajiem karavīriem veltītā pieminekļa rekonstrukcija. Šī projekta iniciatore ir biedrība „Daugavpils mantojums”, savukārt būvdarbus veiks firma „Borg”.
Cietokšņa pārvaldnieks Jānis Ostrovskis pastāstīja „Latgales Laikam”, ka šķietami vienkāršajai pieminekļa restaurācijai ir daudz nianšu. Pirmkārt, biedrībai nav visu nepieciešamo līdzekļu vēsturiskā objekta atjaunošanai. 12 000 eiro, ko biedrība saņēma t. s. „deputātu kvotu” ietvaros, dod iespēju sākt rekonstrukciju, bet šīs summas nepietiek.
Papildus summu plānots saņemt no Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas.
Otrkārt, šie būvdarbi saistīti ar intrigu, jo ir zināms, ka, uzstādot pieminekli 1924. gadā, tā pamatos ievietoja laika kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm. „Protams, mums ļoti gribētos paskatīties, kas tur ir iekšā,” stāsta J. Ostrovskis, „bet mēs to speciāli nemeklēsim. Ja pieminekļa pamati būs labā stāvoklī, neko neaiztiksim. Savukārt, ja tajos būs plaisas un būs jāatjauno karkass, mēs to noteikti izcelsim.”
UZZIŅAI
Piemineklis Zemgales divīzijas kritušajiem karavīriem uzstādīts par godu tiem, kuri atdeva savu dzīvību Brīvības cīņās (1918—1920). Monuments, kura pamatos tika iemūrēti vēsturiski dokumenti un 48 kritušo kareivju vārdi, atklāts 1924. gadā, celts pēc inženiera V. Riemera projekta. Padomju laikos uz pieminekļa postamenta uzstādīja Staļina krūšutēlu, vēlāk – Ļeņina krūšutēlu. Tagad no pieminekļa palicis tikai postaments.
Visu rakstu lasiet 13. jūnija numurā.
Komentāri