Psihosociālā rehabilitācija onkoloģiskajiem pacientiem un viņu tuviniekiem kļūst specializēta pēc diagnožu grupām un pirmo reizi būs programmas pēc onkohematoloģijas, sievietēm pēc krūts vēža un ginekoloģiskiem audzējiem, cilvēkiem pēc gremošanas orgānu onkoloģiskām slimībām, programma pēc elpošanas orgānu, sejas, kakla audzējiem u.c. Specializācijas mērķis ir pēc iespējas precīzāk un pilnvērtīgāk palīdzēt pārvarēt slimības sekas, nodrošinot atbilstošu speciālistu piesaisti, kā arī savstarpējo atbalstu, ko sniegs cilvēki ar līdzīgu pieredzi.
Kā norāda biedrības „Dzīvības koks” valdes priekšsēdētāja Gunita Berķe, psihosociālās rehabilitācijas galvenais mērķis ir palīdzēt nostiprināt apziņu, ka dzīve PĒC vēža turpinās! Jā, iespējams, tā vairs nav tāda kā agrāk, jo mainās vērtības, prioritātes, arī dzīves uztvere, taču tā ir dzīve, kas jādzīvo pēc iespējas kvalitatīvāk, pilnvērtīgāk, domājot par sevi un apkārtējiem. Lai pieteiktos kādai no programmām, jāaizpilda pieteikuma anketa, kas atrodama biedrības mājas lapā www.dzivibaskoks.lv, https://anketa.dzivibaskoks.lv/.
Kopš 2018. gada psihosociālā rehabilitācija cilvēkiem pēc onkoloģiskas slimības ir valsts apmaksāts pakalpojums. To var saņemt ikviens, kurš vēlas tikties ar līdzīgi domājošiem, saņemt speciālista padomus, kā dzīvot, kā arī ir gatavs strādāt pats ar sevi, lai pēc iespējas ātrāk tiktu pāri vēža radītajam šokam. Psihosociālās rehabilitācijas programma „Spēka avots” ir sešu dienu programma, kuras laikā notiek psihoterapijas un mākslas terapijas nodarbības, speciālistu lekcijas par dažādiem jautājumiem, kā dzīvot pēc vēža, kā arī fizisko aktivitāšu nodarbības. Šogad to kā valsts apmaksātu pakalpojumu jau saņēmuši gandrīz 100 cilvēki, taču kopumā kopš 2009. gada, kad „Dzīvības koks” uzsāka šo programmu īstenošanu, rehabilitācijas programmās piedalījušies jau vairāk kā 1000 cilvēki.
Lūk, dažas atziņas no psihosociālās rehabilitācijas programmu dalībnieku anketām, atbildot uz jautājumu, ko šī programma devusi: „ Pašapziņu”, „Es neesmu viena, visas lietas ir jāizrunā”, „Draudzību, atbalstu, informāciju, zināmā mērā arī psihoemocionālo līdzsvaru”, „Iedrošināšanos par TO runāt”, „Mēs visi esam ļoti stipri, tikai man pašai jānotic, ka es to varu”, „Esmu uz pareiza ceļa un savstarpējai enerģijas apmaiņai ir milzīgs spēks”, „Vēzis, tas vēl nav dzīves gals”.