Pieteikšanās rakstīšanai klātienē turpināsies līdz 8. novembra plkst. 15.00.
Lai rakstītu diktātu tiešsaistē, iepriekš nav jāpiesakās.
V pasaules diktātam latviešu valodā rakstīšanai klātienē pieteikušies jau 794 cilvēki. Diktāts notiks 2019. gada 9. novembrī plkst. 12.15 pēc Latvijas laika vienlaikus Latvijā un visā pasaulē. Ir saņemti 467 pieteikumi diktāta rakstīšanai Rīgā, 78 – Liepājā, 40 – Valmierā, pa 32 – Daugavpilī un Rēzeknē, 31 – Jēkabpilī, 30 – Jelgavā, 27 – Cēsīs, 24 – Ikšķilē, 17 – Ventspilī, 16 – Bauskā. Jaunākajai potenciālajai dalībniecei no Cēsīm ir vien astoņi gadi, savukārt vecākā interesente ir 82 gadus veca kundze, kura diktātu rakstīs Vidzemes Augstskolā Valmierā. Vidējais dalībnieku vecums ir 35,6 gadi. Latviešu valodu kā dzimto no klātienē rakstošajiem dalībniekiem norādījuši 725 cilvēki, krievu – 53, lietuviešu – 9, poļu un ukraiņu – 2, pa vienam – latgaliešu, arābu un itāļu. Facebook sociālajā tīklā 1800 cilvēku atzīmēja, ka viņus interesē šis pasākums, turklāt 377 piedalīšoties tajā. Mēneša laikā diktāta vietne raksti.org apmeklēta 1591 reizi.
Diktāts latviešu valodā un visā pasaulē norisinās jau piekto gadu pēc kārtas. Šogad tekstu īpaši šim nolūkam ir radījusi rakstniece Nora Ikstena. Rīgā Gaismas pilī to diktēs aktieris Vilis Daudziņš. Lai rakstītu diktātu klātienē kādā no vienpadsmit Latvijas pilsētām – Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Daugavpilī, Jēkabpilī, Rēzeknē, Cēsīs, Jelgavā, Bauskā, Ikšķilē, Rīgā –, turklāt galvaspilsētā varēs izvēlēties vienu no četrām iestādēm, interesentus aicinām pieteikties lapā raksti.org, bet rakstīt diktātu tiešsaistē varēs tajā pašā vietnē bez iepriekšējas reģistrācijas, vien īsi pirms plkst. 12.15 pēc Latvijas laika aizpildot īsu anketu turpat vietnē. Šogad pirmo reizi diktāta vēsturē tas tiks translēts tiešajā ēterā Latvijas Radio 1 raidījumā “Kultūras Rondo”, kas sāksies Latvijas Nacionālajā bibliotēkā plkst. 11.05 un turpināsies līdz pat plkst. 13.00. Interesenti varēs pierakstīt diktātu, klausoties radio, un vēlāk salīdzināt savu veikumu ar pareizo variantu vietnē raksti.org. Piektajā jubilejas gadā diktātam ir pievienojusies Latvijas Neredzīgo bibliotēka, lai sniegtu iespēju arī neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem izmēģināt savas spējas diktāta rakstīšanā. Diktāta IT risinājumi tiek nodrošināti sadarbībā ar “Bite One IT”.
Iniciatīvas mērķis ir attīstīt prasmi rakstīt latviski, audzināt cieņu pret dzimto valodu, veidot ciešāku saikni ar ārzemēs dzīvojošajiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu. Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kurš vienlaikus norisināsies visā pasaulē un kurā drīkst piedalīties jebkurš interesents. Turklāt to var rakstīt arī anonīmi, ja persona nevēlas norādīt savu vārdu.
Ap 300 vārdu garā diktāta teksta atbilstību latviešu valodas normām ir pārbaudījusi un apstiprinājusi Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latvistikas un baltistikas nodaļas profesore Andra Kalnača, kā arī Latviešu valodas aģentūra. Diktāts ar virsrakstu “Sēņu diktāts” ir veiksmīgs sēņošanas, interpunkcijas un ortogrāfijas apvienojums. Pirms diktāta rakstīšanas aicinām atsvaidzināt atmiņā ne tikai uzturā lietojamās sēnes, bet arī pareizrakstības likumus.
Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas. Labāko rezultātu ieguvēji tiks apbalvoti ar vērtīgām grāmatām no Jāņa Rozes grāmatnīcas, savukārt Jaunais Rīgas teātris labākajiem rakstītājiem no Rīgas dāvinās biļetes uz teātra izrādēm.
Tiešsaistē Gaismas pils Ziedoņa zālē diktora lomā iejutīsies aktieris Vilis Daudziņš, ārpus Rīgas – citi sabiedrībā pazīstami cilvēki (pilns saraksts pieejams vietnes raksti.org sadaļā “Biežāk uzdotie jautājumi”). Interesenti, kuri būs rakstījuši diktātu klātienē, ar sava darba kļūdu labojumu varēs iepazīties attiecīgajās norises vietās mēnesi pēc pasākuma, savukārt tie, kuri būs uzdevumu pildījuši tiešsaistē, kļūdu labojumu varēs apskatīt savā e-pastā 9. decembrī.
IV pasaules diktātā latviešu valodā, kas norisinājās 2018. gada 3. novembrī, tiešsaistē un klātienē kopā piedalījās 1648 interesenti. Klātienē deviņās Latvijas pilsētās diktātu rakstīja 615 cilvēki – Rīgā (322), Liepājā (69), Rēzeknē (34), Daugavpilī (32), Ventspilī (27), Cēsīs (11), Jelgavā (36), Jēkabpilī (34) un Valmierā (53). Interneta vietnē raksti.org tika iesniegti 1033 darbi no 26 valstīm. Vairums dalībnieku to rakstīja tiešsaistē Latvijā (935), citi bija no Lielbritānijas (25), Vācijas (18), Spānijas un Zviedrijas (katrā pa sešiem), Igaunijas un Īrijas (katrā pa četriem), pa trim no Lietuvas, Luksemburgas, Nīderlandes, Grieķijas, Itālijas, pa diviem no Beļģijas, Čehijas, Norvēģijas, Dānijas, Somijas, Horvātijas, pa vienam no ASV, Karību salām, ASV Aizjūras salām, Turcijas, Islandes, Izraēlas, Ķīnas un Kipras. 2017. gadā III pasaules diktātu latviešu valodā tiešsaistē un klātienē visā pasaulē rakstījuši 935 dalībnieki, 2016. gadā – 789 dalībnieki, 2015. gadā – 920 dalībnieki.
Iniciatīvu atbalsta Latvijas Radio 1, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Latvijas Neredzīgo bibliotēka, Rīgas 40. vidusskola, Rīgas Valsts 2. ģimnāzija, Liepājas pilsētas dome, Ventspils Augstskola, Valmieras pilsētas pašvaldība, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Daugavpils Universitāte, Rīgas Tehniskās universitātes Cēsu filiāle, Jelgavas pilsētas dome, Jēkabpils pilsētas dome, Bauskas kultūras centrs, biedrība “Restart.lv”, Jaunais Rīgas teātris, “Bite One IT”, kā arī uzņēmumi “Jāņa Rozes grāmatnīca”, “Antalis”, “Europrint”, “F64”, “Cube” un “Untitled”.