„Latgales Laiks” iznāk latviešu un krievu valodās visā Dienvidlatgalē un Sēlijā, „Latgales Laiks” latviešu valodā aptver Daugavpils pilsētu, Augšdaugavas novadu un apkārtējos novadus un pilsētas.
2024. gada 18. aprīlis
Ceturtdiena
Jadviga, Laura
+9.0 °C
apmācies

Tapusi Slutišķu vecticībnieku sādžas ekspozīcijas dizaina koncepcija

Īstenojot Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītu projektu, tapusi ekspozīcijas dizaina koncepcija Slutišķu vecticībnieku sādžai, “Latgales Laiku” informēja Daugavpils novada pašvaldībā.

Ekspozīcijas dizaina koncepcija sniedz vecticībnieku kultūras mantojuma interpretācijas risinājumu dzīvojamās ēkas, kūts un šķūņa telpās, kurās tiek plānota „Vecticībnieku kultūras mantojuma centra” izveide. Dizaina konceptuālais risinājums ir attīstīts trim mantojuma centra  ekspozīcijām: „Vecticībnieku lūgšanu istaba”, „Galdnieka amats Latgalē 20. gadsimta pirmajā pusē”  un „Lopkopība Latgalē 20. gadsimta pirmajā pusē”.

Daugavpils novada Kultūras pārvalde vairāku gadu garumā ar projektu starpniecību cenšas saglabāt Slutišķu sādžas vecticībnieku kultūrvēsturisko mantojumu, kuru svarīgi korekti atspoguļot topošajās ekspozīcijās, tādējādi nodrošinot kopienas tradīciju aktualizēšanu un mūsdienīgu interpretāciju.

Izstrādātajā dizaina konceptuālajā risinājumā eksponēšanas principi ir balstīti vecticībnieku kultūras lokālās īpatnībās, kuras raksturo tādas iezīmes kā skarbums, noslēgtība un pašizolācija.

Projektu „Slutišķu sādžas vecticībnieku kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšana un interpretēšana mūsdienīgā ekspozīcijā” īstenošanas rezultātā ir iegūts kvalitatīvs un detalizēts „Slutišķu mājas” ekspozīcijas dizaina konceptuālais risinājums. Tas tika prezentēts un apspriests, tādējādi veidojot interesi par vecticībnieku kultūru plašākā sabiedrības lokā.

Slutišķu sādžas vecticībnieku kultūrvēsturiskā mantojuma apzināšanā un interpretēšanā mūsdienīgā ekspozīcijā tika iesaistītas arī kopienas, kuru devums sniedz iespēju autentiski un vēsturiski korekti atainot vecticībnieku kultūru un dzīvesveidu, radot sadzīviskā un garīgā kultūras mantojuma simbiozi.

Eksponēšanas principi caurvij sevī dramaturģiju, atmosfēru un stāstījumu, kurš rada apmeklētājam aizraujošu, izglītojošu un unikālu ekspozīcijas apmeklēšanas pieredzi.

Izstrādātais ekspozīcijas dizaina konceptuālais risinājums ir pamats turpmākai detalizētākai ekspozīcijas attīstīšanai un realizācijai, uzskata Daugavpils novada Kultūras pārvaldes speciālisti.