„Latgales Laiks” iznāk latviešu un krievu valodās visā Dienvidlatgalē un Sēlijā, „Latgales Laiks” latviešu valodā aptver Daugavpils pilsētu, Augšdaugavas novadu un apkārtējos novadus un pilsētas.
2024. gada 29. aprīlis
Pirmdiena
Laine, Raimonds, Vilnis
+19.7 °C
apmācies

Balstvakcinācija vairāk nekā uz pusi samazina risku saslimt ar “Covid-19”

Balstvakcinācija vairāk nekā uz pusi samazina risku saslimt ar “Covid-19”


Ģimenes ārste Dana Gurenko: „Covid-19” gadījumu skaita pieaugums valstī, lai arī nedaudz, tomēr samazinās. Tomēr ar lielu varbūtības pakāpi septembrī -- oktobrī mūs sagaida vēl viens vilnis, un nav fakts, ka atkal nāks omikrons. Vīruss ātri mutē. Un vakcinācija mūsdienās ir vislabākā aizsardzība pret smagu slimības gaitu.

Es kā ģimenes ārste esmu tieši saistīta ar vakcināciju, tāpēc visiem saviem pacientiem, īpaši riska grupā (cilvēki vecumā 65+ un cilvēki ar hroniskām slimībām), noteikti iesaku veikt revakcināciju. Kā liecina statistika, omikronu diezgan viegli izslimo daudzi jaunieši, kuriem nav hronisku slimību, bet pensijas vecuma iedzīvotāju vidū mirstība ir ļoti augsta. Tomēr vairumā gadījumu traģēdija varētu arī nenotikt, ja cilvēks būtu laikus veicis balstvakcināciju.

Ticiet man, vakcīnas darbojas!

 


Omikrona šķietamais vieglums

Omikrona variants ir viens no lipīgākajiem zināmajiem vīrusiem. Vīrusa vieglums vairāk attiecināms uz vakcinētiem iedzīvotājiem un tiem, kas saņēmuši trešo poti. Iedzīvotājiem ar hroniskām slimībām omikrona variants var noritēt smagāk, it īpaši gados vecākiem cilvēkiem.


Kāpēc vakcinācija pret “Covid-19” ir īpaši rekomendēta senioriem

Cilvēkam novecojot, mainās imūnsistēma, līdz ar to samazinās arī spēja pretoties infekcijām un vīrusiem. Nevakcinēti seniori ir lielākā riska grupa, jo šeit apvienojas gan vecums, gan tas, ka cilvēkam nav bijusi saskare ar slimības ierosinātāju un nav vakcīnas aizsardzības. Liela nozīme ir arī tam, kad seniors ir vakcinējies – cik ilgs laiks pagājis no pēdējās devas saņemšanas un ar kāda veida vakcīnu viņš ir potējies. Tiem, kas vakcinējušies ar vakcīnu Janssen, balstvakcinācija jāveic 8 nedēļas pēc potes.

Kāpēc jāvakcinējas, ja vairāk slimo gados jauni

Sākumā ar vīrusa omikrona paveidu inficējās bērni un gados jauni cilvēki, bet tagad aizvien vairāk slimo cilvēki vecuma grupā 65+. Senioriem bieži ir dažādas hroniskas slimības, kas palielina risku, ka omikrona infekcija varētu noritēt smagāk. Balstvakcinācija ir ļoti svarīga imūnsupresētiem cilvēkiem.

Vai izslimot ir labāk, nekā vakcinēties

Diemžēl neviens nevar prognozēt slimošanas gaitu – vai tā būs viegla, vidēja vai smaga. Arī omikrons gados vecākiem cilvēkiem var noritēt pietiekami smagi, turklāt radīt ilgtermiņa problēmas. Pat viegla slimošanas gaita var atstāt būtiskas sekas. Vīruss nereti bojā plaušu audus un asinsvadus, tam mēdz būt arī neiroloģiskas sekas. Vakcīnas joprojām efektīvi pasargā no smagas saslimšanas un nāves.


Kāpēc jāvakcinējas laikā, kad tik daudzi slimo

Vakcīna nesniedz pilnīgu aizsardzību pret inficēšanos, taču tā joprojām efektīvi pasargā no smagas slimības gaitas un nāves. Tūlītēja balstvakcinācija vairāk nekā uz pusi samazina risku saslimt ar “Covid-19”.

Avots: prof. Ģirts Briģis, ģimenes ārsts Ainis Dzalbs

Publikācija tapusi sadarbībā ar Nacionālo veselības dienestu