Smēķētājiem ir lietderīgi atcerēties, ka cigaretes atstāj ne vien ilgtermiņa ietekmi uz kopējo veselību, bet ļoti negatīvi iespaido arī cilvēka izskatu. Cigarešu smēķēšana traucē skābekļa un barības vielu piegādi visā organismā – tāpēc cieš zobi, āda, mati un iekšējie orgāni. Tiek vājināta imunitāte, veicināta novecošanās un atvērti vārti onkoloģiskām saslimšanām. Cigarešu smēķēšana kopumā izraisa vairāk veselības problēmu un nāves gadījumu nekā visas citas atkarību izraisošās vielas kopā. Vairāk nekā 70% smēķētāju vēlas atmest, tomēr tikai aptuveni 5% no tiem, kuri ir cenšas atmest, tas arī izdodas. Tāpēc vienmēr izdevīgāk ir nemaz nesākt, jo atmest smēķēšanu vēlāk var arī neizdoties.
Biežāk veidojas strijas un ādas iekaisumi
Smēķēšanas ietekmē āda zaudē elastību un izturību, kas veicina rētu un striju veidošanos. Āda kļūst sausa un pelēcīga.
Cigarešu smēķēšana paaugstina risku saslimt ar hronisku ādas iekaisuma slimību psoriāzi. Slimības ietekmē uz ādas veidojas sabiezināti plankumi ar gaišākām ādas plēksnēm un niezoši, sausi, sarkani plankumi, kas var būt sāpīgi. Regulāriem smēķētājiem saslimšanas risks var palielināties pat par 60%.
Smēķētājiem ir arī lielāks risks inficēties ar papilomas vīrusu, kas var izraisīt kārpas, tai skaitā – dzimumorgānu kārpas. Piemēram, smēķējošām sievietēm vidēji to ir četras reizes vairāk nekā nesmēķētājām.
Ātrāka novecošanās
Smēķēšana paātrina novecošanās procesu un vecāka gadagājuma cilvēkiem raksturīgās grumbas var parādīties arī gados visai jauniem smēķētājiem. Pie tam jāatceras, ka plastiskā ķirurģija nebūs labs palīgs smēķētājiem, jo cigaretes ievērojami samazina asins un barības vielu piegādi audiem. Tas savukārt var aizkavēt dzīšanas procesus un palielināt inficēšanās risku pēc plastiskās operācijas. Pacientiem, kuri smēķē, iesaka atmest smēķēšanu vismaz četras nedēļas pirms operācijas un vismaz sešas nedēļas pēc tās. Viena no smēķētāju pazīmēm ir arī regulāra maisiņu veidošanās zem acīm.
Dzeltē zobi un mati kļūst trausli
Dzeltenā krāsa ir liels draugs smēķētājiem – dažādas ķīmiskās vielas, kas izdalās ar cigarešu dūmiem, šajā krāsā iekrāso gan zobus, gan pirkstus un nagus. Tāpat smēķēšana var traucēt barības vielu piegādi nagiem, tie var kļūt trausli un sākt lūzt.
Pie tam smēķētājiem ir lielāks risks saslimt ar dažādām zobu un smaganu problēmām, kas var veicināt arī zobu izkrišanu.
Cigarešu smēķēšanas iespaidā arī matiem var sākt trūkt barības vielu. Tāpēc smēķētājiem mati bieži vien ir trauslāki, kā arī viņiem mati daudz ātrāk sāk sirmot. Pētījumi arī liecina, ka pastāv saistība starp smēķēšanu un matu izkrišanu.
Dūmi aizmiglo redzi
Smēķēšana par līdz pat 22% palielina risku saslimt ar kataraktu, kas izraisa acs lēcas apduļķošanos. Gaismai ir grūti izlauzties cauri acs lēcai, un tāpēc redze pasliktinās, kļūst miglaina.
Atmest nekad nav par vēlu
Vēlme saglabāt veselīgu izskatu var kļūt par vienu no daudziem cigarešu smēķēšanas atmešanas iemesliem. Ja smēķēšanu atmest pašu spēkiem nekādi neizdodas, tad ir lietderīgi meklēt ārsta palīdzību, vai arī sākt domāt par smēķēšanas alternatīvām, kas izskatam un veselībai nenodarīs tik lielu kaitējumu kā parastās cigaretes. Jāņem vērā, ka arī alternatīvas nav bez riskiem, tomēr lielāko kaitējumu gan izskatam, gan veselībai nodara cigarešu dūmos esošie ķīmiskie savienojumi un kancerogēnās vielas, kas rodas to degšanas laikā līdz pat 900°C grādu temperatūrā. Šo ķīmisko vielu vidū ir gan darva un tvana gāze, gan arsēns, ūdeņraža cianīds, svins un vēl daudzas citas – kopumā vairāk nekā 7000 dažādi ķīmiski savienojumi.