„Latgales Laiks” iznāk latviešu un krievu valodās visā Dienvidlatgalē un Sēlijā, „Latgales Laiks” latviešu valodā aptver Daugavpils pilsētu, Augšdaugavas novadu un apkārtējos novadus un pilsētas.
2024. gada 4. maijs
Sestdiena
Vijolīte, Viola, Vizbulīte
+8.1 °C
skaidrs laiks

Attīstot vietējo purvu, Daugavpilī piesaistīs tūristus

Īstenojot Latvijas--Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projektu, Esplanādes mitrāju Daugavpilī plānots attīstīt par nozīmīgu dabas tūrisma un vides izziņas objektu, „Latgales Laiku” informēja Daugavpils pilsētas pašvaldībā.

Daugavpils pilsētas dome sadarbībā ar Anīkšču reģiona pašvaldības administrāciju 2020. gadā uzsāka kopīga Interreg projekta “Pilsētvides mitrāju pārvaldība Latvijas--Lietuvas pārrobežu reģionā” īstenošanu. Tā mērķis ir izstrādāt jaunu un efektīvu pieeju kopīgai pilsētu mitrāju pārrobežu pārvaldībai.

Kā viena no projekta mērķteritorijām ir izvēlēts Esplanādes mitrājs, kas izvietots pilsētas centrālajā daļā. Esplanādes mitrāja teritorijas hidroloģisko režīmu pirms Daugavpils aizsargdambja uzcelšanas 1830.--1841. gadā noteica Daugavas un tās pietekas Šuņupes ūdens līmeņa sezonālās svārstības.  Esplanādes mitrāja teritorijā vēsturiski bija izveidojusies upju palieņu kompleksiem raksturīgā bioloģiskā daudzveidība. Līdz mūsdienām saglabājies Šuņupes tecējums un savienojums ar Šuņezeru, tomēr pilsētas attīstības gaitā būtiski mainījies vietas dabiskais hidroloģiskais režīms.

Pilsētas attīstības rezultātā ir mainīta gan Šuņupes dabiskā gultne, gan traucēts tās tecējums. Mūsdienās veidojusies fragmentēta upes ainava, kura esošā situācijā vizuāli vairs nav uztverama kā vēsturiski dabiskas upes ainava. Tomēr neskatoties uz vides būtiskām pārmaiņām, vieta saglabājusi tās vēsturiski dabisko raksturu, kas nākotnē būtu saglabājama ne tikai Esplanādes mitrāja kontekstā, bet arī visas Šuņupes ainavas kontekstā.

Esplanādes mitrājam piegulošā teritorija jau pašlaik ir nozīmīga atpūtas zona, tomēr šai teritorijai ir augsts potenciāls, lai nākotnē attīstītos par unikālu dabas tūrisma un vides izziņas teritoriju. Neskatoties uz augsto antropogēno slodzi Esplanādes mitrājam ir raksturīga pilsētvidei netipiski augsta bioloģiskā daudzveidība. Tā nozīmīgākā vērtība ir lielo ķīru kolonija, kurā ik gadu ligzdo no 1000 līdz 2000 lielo ķīru pāri. Teritorija ir nozīmīga arī daudzu citu aizsargājamo un reto sugu dzīvotne. Kopumā Esplanādes mitrājā un tam piegulošajā teritorijā projekta ietvaros veiktajos pētījumos konstatētas 22 īpaši aizsargājamās vai citādi no dabas aizsardzības viedokļa nozīmīgas sugas.

Esplanādes mitrājam raksturīgā bioloģiskā daudzveidība ir būtisks  priekšnosacījums, lai tā teritorija nākotnē nodrošinātu plānotas vides izziņas funkcijas. Tomēr plānojot teritorijas attīstību ilgtermiņā nepieciešams ņemt vērā, ka nepārdomāta jaunas infrastruktūras izveidošana var negatīvi ietekmēt teritorijā sastopamās dabas vērtības. Esplanādes mitrājā plānotās infrastruktūras izbūves un ekspluatācijas iespējamās negatīvās ietekmes mazināšanai, projekta realizācijā iesaistītā ekspertu komanda izstrādājusi rekomendācijas Esplanādes mitrāja teritorijas turpmākai attīstībai, respektējot gan Daugavpils pilsētas pašvaldības ieceres par vides izziņas objekta izveidošanu šajā teritorijā, gan piedāvājot konkrētus risinājumus bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai un veicināšanai.

Labiekārtojot mitrāja teritoriju, tā kļūs pievilcīga arī vietējiem iedzīvotājiem kā rekreācijas vieta – pastaigām, savstarpējai komunikācijai, aktīvam dzīves veidam, kā arī saistoša teritorija pilsētas viesiem. Esplanādes mitrājs nākotnē var tikt izmantots arī kā dabas platforma Latgales zooloģiskā dārza un Daugavpils Inovāciju centra piedāvājuma klāsta paplašināšanā.

Eiropas Reģionālās attīstības fonda paredzētais finansējums projektam “Pilsētvides mitrāju pārvaldība Latvijas-Lietuvas pārrobežu reģionā” ir 319 719 eiro.