„Latgales Laiks” iznāk latviešu un krievu valodās visā Dienvidlatgalē un Sēlijā, „Latgales Laiks” latviešu valodā aptver Daugavpils pilsētu, Augšdaugavas novadu un apkārtējos novadus un pilsētas.
2024. gada 20. aprīlis
Sestdiena
Mirta, Ziedīte
+3.1 °C
apmācies

Atjaunots Ostrovas putnu vērošanas tornis

Noslēdzoties Lauku atbalsta dienesta (LAD) atbalstītajam projektam “Daugavpils novada dabas un kultūras vērtību infrastruktūras uzlabošana un popularizēšana”, Augšdaugavas novada Višķu pagastā pabeigta Ostrovas putnu vērošanas torņa atjaunošana un jaunais objekts nodots ekspluatācijā, „Latgales Laiku” informēja Augšdaugavas novada tūrisma aģentūras “TAKA” direktors Rolands Gradkovskis.


Putnu vērošanas torņa rekonstrukcijas rezultātā palielināsies apmeklētāju skaits, kas vienlaicīgi varēs atrasties tornī. Līdz šim tornī droši vienlaicīgi varēja uzturēties pieci cilvēki, pēc rekonstrukcijas to varēs darīt desmit. Objektā ir izvietota arī vizuālā informācija par putniem, kurus iespējams ieraudzīt no torņa.


Ostrovas putnu vērošanas torņa augstums ir aptuveni 15 metri. Tā atjaunošanu veica Daugavpils SIA “Defia”, būvdarbu kopējās izmaksas -- vairāk nekā 32 000 eiro.


Projekta “Daugavpils novada dabas un kultūras vērtību infrastruktūras uzlabošana un popularizēšana” realizācijas gaitā ir uzstādītas arī vairāk nekā 30 brūnās norādes uz dažādiem kultūras un vēstures objektiem.

Papildu minētajām aktivitātēm autoceļa Daugavpils--Silene posmā pie pagrieziena uz Červonku ir uzstādīts informatīvs stends par Vecsalienas muižu, kas aizvien vairāk tiek popularizēta kā tūrisma objekts. Vēl viens stends uzstādīts Daugavas krastā pie Lielbornes muižas. Tādējādi Augšdaugavas novadā Daugavas krastā ir uzstādīti jau 11 pie nozīmīgākajiem apskates objektiem laivotājiem paredzēti stendi, sākot ar Lielbornes muižu un beidzot ar Krauju.

Brūnās ceļu informācijas zīmes un lielie stendi gan atgādina par kultūrvēsturisko vai dabas objektu esamību, gan arī atvieglo nokļūšanu tajos.


Daugavpils un Augšdaugavas novada teritorijā ir vairāki zoodārzi, mini zoodārzi un iestādes, kas cieši saistītas ar zvēriem un to popularizēšanu. Lai palielinātu tajās apmeklētāju skaitu, projekta ietvaros ir izveidots klasteris, kurā visas minētās iestādes reklamē viena otru, visās šajā iestādēs ir izvietoti reklāmas stendi, ar informāciju par pārējām vietām.


Projektā iesaistītais „JuRita mini zoo”, kas atrodas Naujenes pagastā, piedāvā lieliski pavadīt laiku kopā ar ģimeni un draugiem, baudot dabas klātbūtni un iepazīstoties ar dažādiem eksotiskiem dzīvniekiem, apmīļojot un pabarojot tos ar zoodārzā iegādāto barību. Mini zoodārzā var aplūkot vairāk nekā 100 dažādus dzīvniekus, tostarp alpakas, lamas, ķengurus/valabijus, kamieli, zebu govis, dambriežus, punduraitas, ļoti retās „Kerri Hill” šķirnes aitas, pundurkazas, Valē melnkakla kazas, šetlandes un apalūzas šķirnes ponijus, ēzeļus, zirgus un dažādu šķirņu trušus.


Demenes novadā, parkā „Raptor Park”, var aplūkot visdažādākos plēsīgos putnus -- mājas apogu, klinšu ērgli, Bengālijas ūpi, plīvurpūci, Herisa klijānu, karalisko fazānu un daudzus citus gana eksotiskos spārnotos, kuru klāsts tiek papildināts. Uz lauka aplokos ganās Eiropas stirnas, īru tinkeru šķirnes zirgi, poniji, kalnu kazas un strausi, būros mitinās truši. Apmeklētājus sagaida koša pāvu saime. Uz “Raptors Park” var droši doties atpūtā ar visu ģimeni.


Skrudalienas pagastā „Silene Resort & SPA” dzīvnieku stūrītī apmeklētajiem iespējams sastapt alpakas Makču un Pikču, trušus, pīles, vistas, izskatīgās holandiešu pundurkazas Ansīti un Grietiņu, kas apmetušies gleznainā dīķa krastā. Īpaši iecienījuši dzīvnieku stūrīti ir ģimenes ar bērniem, ļaujot bērniem iepazīt dzīvnieku pasauli aizraujošā veidā -- veidojot kontaktu ar zvēriņiem.


Demenes novada dzīvnieku patversme „Otrā māja” ir īpaša vieta dzīvnieku mīļotājiem, kurā katram viesim ir iespēja iepazīties ar patversmes darbu un tās iemītniekiem. Patversmē var doties pastaigā ar sunīšiem, kā arī pavadīt laiku ar murrājošiem un jautriem kaķīšiem. Iepriecinot patversmes iemītniekus ar savu uzmanību, viesi gūst pozitīvas emocijas un pieredzi. Šī vieta ir īpaši aktuāla tiem, kas plāno adoptēt astaino draugu nākotnē vai tiem, kas to nevar izdarīt, bet ļoti mīl pavadīt laiku ar dzīvniekiem.


Latgales zoodārza mākslīgajos džungļos rāpo plankumainie pitoni, krastā sauļojas Kaimanu krokodili, dīķī peld sarkanās Koi karpas, liānās lēkā jautrie pērtiķi, peld, svilpo, ložņā, lēkā un lido daudzi citi tropu dzīvnieki. Bērniem un pieaugušajiem ir iespēja paglāstīt pūkainos trusīšus, parotaļāties ar mīlīgām jūras cūciņām vai pabarot zivtiņas. Visi zoodārza iemītnieki ir zookultūras dzīvnieki -- neviens no dzīvniekiem nav noķerts dabā un neatrodas nebrīvē. Lielākajai daļai šo dzīvnieku Latgales zoodārzs ir patversme. Latgales zoodārza zinātnieki pēta un saglabā retus Eiropas un Latvijas dzīvniekus: purva bruņurupučus, sarkanvēdera ugunskrupjus un platās airvaboles.

Visbeidzot viens no lielākajiem un vecākajiem muzejiem Latgalē -- Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs -- ne tikai glabā, bet arī reprezentē Daugavpils un Augšdaugavas novada kultūrvēsturisko un mākslas mantojumu, kā arī sniedz iespēju iepazīt šajā reģionā sastopamās dabas vērtības. Ekspozīcijā “Daugavpils novada daba” ir apskatāmi novadam raksturīgākie floras un faunas pārstāvji, tai skaitā daudzi reti un aizsargājami augi un dzīvnieki, kas iekļauti Latvijas Sarkanajā grāmatā. Diorāmās parādīti novadam raksturīgākie biotopi: skujkoku un jaukto koku meži, aizaugošs ezers un tā piekraste, Daugavas ieleja. Dabas ekspozīcija ir aprīkota ar mikroskopu un binokulāru, ar kuru palīdzību var skatīt mikroorganismus, kas neapbruņotai acij nav redzami.


Savukārt lielākā projekta aktivitāte bija saistīta ar Slutišķu gravu takas izveidi. Šī taka savieno Slutišķu sādžu ar krauju. Tas palielina abu objektu pievilcīgumu un izmantošanas iespējas, kā arī ļauj tūristiem un vietējiem iedzīvotajiem vienā reizē apmeklēt uzreiz trīs tūrisma objektus -- Slutišķu krauju, Slutišķu ciemu un Slutišķu gravas, kas līdz šim vispār nebija pieejamas cilvēkiem bez īpašas fiziskās sagatavotības. Mērojot šo taku, var iepazīt vairākus biotopus, aplūkot skaisto dabu, unikālo dabas pieminekli “Daugavas vārti” un gravas. Taku papildina dažādi tiltiņi un kāpnes.


Projekta “Daugavpils novada dabas un kultūras vērtību infrastruktūras uzlabošana un popularizēšana” mērķis ir: popularizēt sabiedrībā vietējās dabas skaistumu, putnu daudzveidību, neietekmējot to dabisko dzīves vidi, kā arī uzlabot infrastruktūru dotajos objektos, neradot papildus slodzi uz dabu un tai pat laikā radot iespēju piekļūt dabas objektiem; popularizēt zoodārzu iespējas Augšdaugavas novadā un audzināt mīlestību pret dzīvniekiem; popularizēt esošos kultūrvēsturiskos un dabas objektus novadā.