„Latgales Laiks” iznāk latviešu un krievu valodās visā Dienvidlatgalē un Sēlijā, „Latgales Laiks” latviešu valodā aptver Daugavpils pilsētu, Augšdaugavas novadu un apkārtējos novadus un pilsētas.
2024. gada 24. novembris
Svētdiena
Velda, Velta
-0.2 °C
daži mākoņi

No augusta “Cinīšos” par 63% pieaugs sadzīves atkritumu apglabāšanas tarifs

Ivars Soikāns

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) izvērtējusi un apstiprinājusi atkritumu apsaimniekošanas SIA “Atkritumu apsaimniekošanas Dienvidlatgales starppašvaldību organizācija” (AADSO) sadzīves atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifu sadzīves atkritumu poligonā “Cinīši” ievestajiem nešķirotajiem sadzīves atkritumiem.

SPRK “Latgales Laiku” informēja, ka no 1. augusta maksa par poligonā “Cinīši” ievestajiem nešķirotajiem sadzīves atkritumiem būs 115,35 eiro par tonnu jeb par 63% vairāk nekā līdz šim, pie dabas resursu nodokļa (DRN) likmes -- 95 eiro par tonnu.

Jaunais tarifs attieksies uz Latgales atkritumu apsaimniekošanas reģionā radītajiem nešķirotajiem sadzīves atkritumiem, kas sadzīves atkritumu poligonā “Cinīši” tiek nogādāti no Augšdaugavas novada, Daugavpils valstspilsētas, Krāslavas novada, Līvānu novada un Preiļu novada pašvaldībasPašlaik atkritumu poligonā “Cinīši” ievestajiem nešķirotajiem sadzīves atkritumiem tiek piemērots tarifs 70,86 eiro/t pie DRN likmes -- 95 eiro/t. Šis tarifs tika apstiprināts 2018. gada 28. novembrī.



Tarifa pieaugumu izraisījušas būtiski pieaugušās DRN izmaksas

Komersants tarifa projektu iesniedza, jo būtiski pieaugušas DRN izmaksas par atkritumu apglabāšanu saistībā ar pērn septembrī izdotajiem Ministru kabineta noteikumiem “Kārtība, kādā izbeidz piemērot atkritumu statusu no bioloģiski noārdāmiem atkritumiem iegūtam materiālam”. Tie nosaka materiāla kvalitātes kritērijus tehniskajam kompostam, kuru var izmantot konkrētam mērķim tautsaimniecībā, tostarp sadzīves atkritumu poligonu apsaimniekošanā.

Iepriekš bioloģiski noārdāmos atkritumus, kas sagatavošanas apglabāšanai procesā atšķiroti no nešķirotajiem sadzīves atkritumiem, pēc stabilizācijas procesa pilnā apmērā drīkstēja lietot atkritumu krātuves apsaimniekošanā nepieciešamo pārklājumu veidošanai, attiecīgi nemaksājot DRN par apglabāšanu. Arī Valsts vides dienesta “Vienoti nosacījumi, kas iekļaujami atkritumu poligonu A kategorijas piesārņojošo darbību atļaujās” no 2023. gada noteic, ka pārklājumam izmantotais prasībām neatbilstošais tehniskā komposta materiāls nedrīkst pārsniegt 20% no krātuvē apglabāšanai ievietotā kopējā atkritumu apjoma. Attiecīgi komersantiem, kuri pārklājumam izmanto vairāk nekā 20% tehniskā komposta materiāla, par materiāla daudzumu, kas pārsniedz šo atļauto īpatsvaru, ir jāmaksā DRN par apglabāšanu.

Šobrīd komersantam nav iespēju uzlabot tehniskā komposta kvalitāti atbilstoši minēto Ministru kabineta noteikumu prasībām. Taču jau no 2024. gada janvāra, kad AADSO plāno nodot ekspluatācijā bioloģiski noārdāmo atkritumu rūpnīcu, atkritumu poligonā būs atbilstošas šķirošanas iekārtas, ar kurām tiks veikta tehniskā komposta sijāšana pa frakcijām, kas ļaus uzlabot tā tehnisko kvalitāti un samazināt bioloģiski noārdāmo atkritumu apglabājamo daļu,” skaidro Ūdenssaimniecības, depozīta sistēmas un atkritumu departamenta direktore Agnese Kozlovska.

Viņa arī norāda, ka no nešķiroto sadzīves atkritumu plūsmas atkritumu poligonos nav iespējams atšķirot kvalitatīvus otrreizējās pārstrādes materiālus, tādēļ atkritumu radītāji aicināti atkritumus šķirot to rašanās avotā, aktīvi līdzdarbojoties pašvaldības veidotajā dalītā sadzīves atkritumu savākšanas sistēmā.



Līdzšinējais tarifs vairs nespēja nosegt pakalpojuma faktiskās izmaksas

Izmaksu pieaugumu sekmējis arī kopējais cenu kāpums valstī, tāpēc ar spēkā esošo tarifu vairs nav iespējams nosegt faktiskās pakalpojuma sniegšanas izmaksas, tai skaitā specializētās transporta tehnikas, iekārtu ekspluatācijas, personāla un citas izmaksas. Tāpat izmaksas ietekmējis arī tas, ka depozīta sistēmas darbības ietekmē samazinājies atkritumu poligonā pieņemtais nešķiroto sadzīves atkritumu apjoms, kā arī šo atkritumu saturā ir mazāks otrreizējai pārstrādei atšķirojamo materiālu īpatsvars.

Jauno tarifa projektu “Atkritumu apsaimniekošanas Dienvidlatgales starppašvaldību organizācija” iesniedza SPRK 15. martā. Tarifa projekta izskatīšanas laikā priekšlikumi un ieteikumi netika saņemti. Izvērtēšanas gaitā SPRK lūdza komersantam papildu informāciju, ko tas sniedza kopā ar izmaksu skaidrojumiem, pamatojošiem dokumentiem un precizētu tarifa projektu, kas tika virzīts apstiprināšanai. Izvērtējot tarifa projektu, SPRK secināja, ka tarifs ir pamatots un aprēķināts tādā apmērā, lai segtu AADSO sadzīves atkritumu apglabāšanas pakalpojuma izmaksas.

Tarifa projekta izvērtēšanas gaitā izmaksas un atkritumu apjomi tika aktualizēti, ņemot vērā 2023. gada plānotās izmaksas un plānoto atkritumu apjomu. Salīdzinot ar sākotnēji vērtēšanai iesniegto tarifa projektu, apstiprinātais tarifs ir par 3,81 eiro/t jeb par 3% mazāks.

Ar SPRK lēmumu un apstiprinātā tarifa detalizētu aprēķinu iespējams iepazīties SPRK tīmekļvietnē, kur pieejama arī interaktīva vispārēja infografika par AADSO apstiprināto tarifu un interaktīvā tarifu karte, kurā var uzzināt par sadzīves atkritumu apglabāšanas tarifiem citviet Latvijā. 



Plāno panākt, ka atkritumu poligonos tiek apglabāti vien 10% radīto atkritumu

Līdz 2035. gadam ir jānodrošina, ka atkritumu poligonos tiek apglabāti tikai 10% no valstī radītā sadzīves atkritumu daudzuma. Tā kā nešķirotie sadzīves atkritumi veido lielāko atkritumu daļu, ko nogādā atkritumu poligonos, valsts noteikusi ikgadēju DRN likmes pieaugumu, kas jāmaksā par atkritumu apglabāšanu. Līdz ar to tarifs par atkritumu apglabāšanu arvien pieaugs. Tāpēc svarīgi būtiski palielināt dalīti savākto atkritumu apjomu, kurus var uzreiz nogādāt tālākai pārstrādei, nevedot apglabāt uz atkritumu poligonu.

SPRK apstiprina sadzīves atkritumu apglabāšanas pakalpojuma tarifu, ko sadzīves atkritumu poligonu apsaimniekotāji piemēro par darbībām, kas ar nešķirotajiem sadzīves atkritumiem tiek veiktas pēc to pieņemšanas atkritumu poligonā. SPRK apstiprinātā tarifa izmaksas ir daļa no pašvaldības noteiktās atkritumu apsaimniekošanas maksas, ko par atkritumiem maksā iedzīvotāji. Pārējās atkritumu apsaimniekošanas maksas sastāvdaļas atbilstoši līgumam, kuru noslēgusi pašvaldība un attiecīgajā administratīvajā teritorijā izvēlētais atkritumu apsaimniekotājs, veido izmaksas par darbībām, kas ar nešķirotiem un dalīti vāktiem sadzīves atkritumiem tiek veiktas no atkritumu savākšanas brīža līdz to nogādei atkritumu poligonā vai atkritumu turpmākas pārstrādes vietā.

SPRK ir neatkarīga valsts iestāde, kas Latvijā uzrauga sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju (ap 600 regulēto komersantu) darbību, tirgus attīstību un rūpējas, lai iedzīvotāji saņemtu nepārtrauktus, drošus un kvalitatīvus sabiedriskos pakalpojumus par ekonomiski pamatotu cenu. SPRK regulē sabiedriskos pakalpojumus enerģētikas, ūdenssaimniecības, elektronisko sakaru, pasta, depozīta iepakojuma un sadzīves atkritumu apsaimniekošanas nozarē.