„Latgales Laiks” iznāk latviešu un krievu valodās visā Dienvidlatgalē un Sēlijā, „Latgales Laiks” latviešu valodā aptver Daugavpils pilsētu, Augšdaugavas novadu un apkārtējos novadus un pilsētas.
2024. gada 24. novembris
Svētdiena
Velda, Velta
-1.6 °C
daži mākoņi

Kā “Bite” tīkls padara ērtāku ģimenes ikdienas plānošanu?

Apmaksāta informācija

Ģimenes ikdienas dzīve ir dažādu notikumu un veicamo darbu piepildīta – jāplāno darbi mājās, birojā un skolā; jāatceras par pārtikas iepirkšanu un idejām kārtējai maltītei; jārūpējas par ģimenes budžetu un brīvdienu plāniem u.tml. Mūsdienās šo aktivitāšu organizēšana vairs nav iedomājama bez ierīču un dažādu tehnoloģisko risinājumu izmantošanas, kuru darbībai nepieciešams stabils tīkla pārklājums un ātrs internets, ko 5G kvalitātē katram otrajam Latvijas iedzīvotājam piedāvā IKT pakalpojumu sniedzējs “Bite”. Kā cilvēki var izmantot “Bite” tīklu, organizējot ģimenes ikdienu? 

Sakari un mobilais internets mūsu ikdienas pamatvajadzība. Šobrīd pieejamību “Bite” nākamās paaudzes tīklam nodrošina 1009 bāzes stacijas, taču līdz gada beigām paredzēts izbūvēt vēl 20 bāzes stacijas, tā turpinot kāpināt tīkla kapacitāti visos Latvijas reģionos. Jau šobrīd jaudīgais Bites 5G tīkls ir pieejams katram otrajam Latvijas iedzīvotājam.

Ikdienas saziņa ģimenēs, izmantojot drošības pulksteņus un telefonus

Komunikācijai ir izšķiroša nozīme ģimenes ikdienas dzīves organizēšanā, īpaši, ja ģimenē ir vairāk nekā viena atvase. Lai plānotu un saskaņotu ikdienas gaitas, mobilās ierīces un bērnu drošības pulksteņi, viedpulksteņi ir kļuvuši par neatņemamiem palīgiem.

Nereti vecāki sākotnēji izvēlas bērniem “Super G” drošības pulksteni, tā nodrošinot pamata saziņas iespējas ar atvasi un nesatraucoties, ka bērns ierīci pazaudēs. Proti, izmantojot šo ierīci, bērns var piezvanīt, sūtīt ziņas vecākiem un otrādi. Savukārt vecāki, izmantojot īpašu mobilo aplikāciju, var noteikt, kur konkrētajā brīdī atrodas bērns. Drošības pulkstenis ir pat aprīkots ar “SOS pogu” ārkārtas situācijām, kuru bērnam nospiežot, ierīce automātiski veic zvanu kādam no vecākiem.

Tad, kad bērns parādījis, ka spēj atbildīgi izturēties pret savām mantām, visbiežāk vecāki viņam iegādājas arī viedtālruni, kura izmantošana prasa lielāku atbildību ne vien no bērnu, bet arī no vecāku puses. Kāpēc? Viedtālrunis paver bērnam jaunu pasauli internetā, bet vecākiem, iedodot bērniem šo ierīci, ir jāizstāsta par drošības noteikumiem tajā, kā arī abām pusēm ir jāvienojas par viedtālruņa lietošanas nosacījumiem, piemēram, atgādinot, ka to nedrīkst lietot mācību stundu laikā, nosakot stundu skaitu dienā, cik bērns to drīkst izmantot izklaidei, stāstot bērnam par drošības riskiem internetā u.tml. Šobrīd populāras ir arī dažās aplikācijas, kas ļauj pielāgot dažādus lietošanas iestatījumus bērnu ierīcēm, ierobežot saturu, apstiprināt vai norādīt lietotnes, ko bērns vēlas lejupielādēt, kā, piemēram, “Google Family link” un “Parent control app”. Savukārt viedpulksteņi ir nākamā ierīce, ko vecāki izvēlas bērniem, kad no drošības pulksteņa izmantošanas atvases jau ir “izaugušas”.

Ikdienas saziņu viedtālruņos ģimenes šobrīd ērti organizē dažādās aplikācijās, kas ļauj izveidot čatu grupas, piemēram, “WhatsApp”, daloties ar notikumiem, foto un video, organizējot kopīgas sazvanīšanās ar vecvecākiem u.tml. Visi šie risinājumi nodrošina tūlītēju saziņu, savienojamību, ko nodrošina “Bite” nākamās paaudzes tīkls.

“Bite” piedāvā arī īpašus tarifus skolēniem, kuri nupat sākuši izmantot mobilos sakarus, nodrošinot neierobežotu internetu telefonā. Tāpat arī jaunas ierīces ekrāna apdrošināšanu un “Antivīruss+” programmu, kas palīdz novērst kiberriskus viedtālrunī un brīdina par iespējamajiem draudiem, saskaroties ar nedrošiem failiem un mājaslapām internetā.

No ikmēneša budžeta līdz pārtikas iepirkumiem: ģimenes dzīves plānošana aplikācijās

Nenoliedzami visās ģimenēs viens no svarīgākajiem uzdevumiem ir efektīva ikdienas dzīves plānošana – tie ir izdevumi, kopīgas aktivitātes, maltītes, regulāri ārstu apmeklējumu u.tml., un tehnoloģiskie risinājumi būtiski atvieglo šo iespēju.

Piemēram, šobrīd dažādas finanšu pārvaldības aplikācijas sniedz iespēju ērti sekot līdzi ikdienas tēriņiem, veikt budžeta plānošanu, palīdzot sabalansēt izdevumus un pat veikt ietaupījumus. Dažas no tādām aplikācijām ir “Spending tracker”, “Coin Keeper: budget planner”, “Family budget book”. Ņemot vērā, ka, iepērkot pārtiku, mēdzam pārtērēt, ģimenes budžetu palīdzēs plānot arī dažādas iepirkumu organizēšanas aplikācijas kā “GroceryTime – Grocery lists” un “List of Purchases”.

Nav noslēpums, ka veicamos darbus aizmirst ne tikai bērni, bet arī vecāki. Tāpēc ir radītas mobilās aplikācijas, kas ļauj izveidot ikdienas plānus, kā arī atgādinājumus par darbiem un aktivitātēm, kas jāpaveic, piemēram, savstarpēji deleģējot atsevišķus uzkopšanas pienākumus, kas jāpaveic mājās; atgādinot bērniem, cikos ir pēdējais brīdis, lai sāktu pildīt skolā uzdotos mājasdarbus; visai ģimenei atgādinot, kurās dienās bērniem ir dažādi pulciņi, kad paredzēti kopīgi ģimenes izbraucieni u.tml. Šiem mērķiem labi palīdz tādas plānošanas aplikācijas kā “TimeTree: Shared Calendar”, “Google Calendar” u.c.

Starp citu, ģimenes var izmantot dažādās aplikācijas arī brīvdienu plānošanai, piemēram, atrodot ieteikumus ceļojumiem un atsauksmes par dažādiem tūrisma objektiem, lētākās biļešu cenas; rezervējot viesnīcas u.tml. tādās aplikācijās kā “Tripadvisor: Plan & Book trips”, “Skyscanner”. Būtiski pieminēt, ka “Bites” tīkls nodrošina stabilu un ātru pieeju internetam kā Latvijā, tā ārzemēs, kas ir ļoti svarīgi, ģimenēm dodoties tuvākos un tālākos braucienos. Tālākiem ceļojumiem ārpus Eiropas Ekonomiskās zonas valstīm (EEZ), “Bite” piedāvā datu pakas, kas ļauj lietot internetu populārākajos ceļojumu galamērķos ārpus EEZ valstīm par izdevīgākām cenām.

Tikmēr, sanākot vakarā mājās pēc darbīgas dienas, lielais jautājums ir “Ko šovakar ēdīsim?”, tāpēc radoši palīgi maltīšu ideju nodrošināšanai ir, piemēram, aplikācijas “Tasty: Recipes, Cooking videos” un “Yummly Recipes & Meal Planning”.

Skolas lietu pārvaldīšana skolvadības sistēmās un čatos

Ģimenēm, kurās ir skolēni, neatņemams ikdienas rīks šobrīd ir skolvadības sistēma “E-klase”, lai sekotu līdzi bērna sekmēm, mājasdarbiem un uzturētu komunikāciju ar mācībspēkiem. Turklāt šī aplikācija palīdz pārvaldīt arī bērnu gaitas mākslas un mūzikas skolās. Turpretim bērnudārznieku vecāku vidū plaši tiek izmantot arī platforma “Eliis”, kas pēc savas darbības specifikas ir vienkāršāka, taču, līdzīgi kā “E-klase”, palīdz sekot atvases gaitām pirmsskolas izglītības iestādē, pieteikt kavējumus u.tml.

Šobrīd vecāki ir tik ļoti pieraduši iespējai sekot līdzi bērnu gaitām mācību iestādēs attālināti, ka bez stabila pieslēguma tīklam un mobilajam internetam, spēja plānot, pārraudzīt un iegūt informāciju kļūst neiespējama.

Jāpiemin, ka mācību iestāžu ekosistēmā aktīva saziņa vecāku, skolotāju, kā arī bērnu vidū bieži notiek arī Latvijā populārākajā saziņas platformā “WhatsApp”, kur neformālākā, operatīvākā veidā var apmainīties ar informāciju par mācību aktualitātēm, ekskursiju plāniem, neatbildētiem jautājumiem, dalīties ar foto un video no skaistākajiem brīžiem u.tml. Cilvēki arvien vairāk izmanto lielus datu apjomus, piemēram, straumējot video, spēlējot spēles tiešsaistē u.tml., tādēļ bezlimita datu tarifu plāni šobrīd jau ir mūsdienu realitāte, lai pilnvērtīgi izmantotu interneta sniegtās iespējas.