Trešdien, 27. decembrī, Preiļu slimnīcā svinīgi tika atklātas atjaunotās 4. stāva telpas, kuru pārbūve veikta Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstītā projektā. Drīzumā atjaunotajās telpās darbu uzsāks dienas stacionārs, kur pacientiem būs pieejama medicīniskā palīdzība neiroloģisko un iekšķīgo slimību ārstēšanā, ginekoloģiskie izmeklējumi, kā arī vispārējās ķirurģijas un gastrointestinālās endoskopijas pakalpojumi. No vecā slimnīcas korpusa uz pārbūvētajām telpām tiks pārvietota operāciju zāles un sterilizācijas bloks.
Lēmums par dienas stacionāra pārbūves nepieciešamību ticis pieņemts, ņemot vērā, pieprasījuma pieaugumu pēc dienas stacionāra pakalpojumiem, kas gadu no gada palielinās. Šī tendence viesusi Preiļu slimnīcas vadībai pārliecību par dienas stacionāra pārbūves nepieciešamību. Šāda rīcība, uzlabojot veselības aprūpes pakalpojumu kvalitāti, pēc ārstniecības iestādes vadības domām, ir ieguldījums sabiedrības nākotnē.
Telpu atjaunošanai bija nepieciešami seši gadi
SIA “Preiļu slimnīca” vadītāja Skaidrīte Žukova, uzrunājot klātesošos, atzina, ka no idejas līdz rezultātam, ko var redzēt šodien, ir pagājuši gandrīz seši gadi: “Vienošanos ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru par Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalstītā projekta “Preiļu slimnīca dienas stacionāra pārbūve” īstenošanu SIA “Preiļu slimnīca” noslēdza 2018. gada 25. janvārī. Šodien ir 2023. gada decembris.”
Pēc projektēšanas darbiem bijis vajadzīgs ilgāks laika posms, lai saprastu -- īstenot šo projektu vai nē. Pēc tam, kad lēmums par būvdarbu uzsākšanu bijis pieņemts, visi cerējuši, ka līdz 2020. gada rudenim remontdarbi dienas stacionārā tiks pabeigti. Diemžēl izraudzītā būvfirma drīz vien pēc būvdarbu uzsākšanas paziņoja par bankrotu un nācās meklēt citu būvnieku, kas iesāktos darbus pabeigtu.
Slimnīcas ēkas ceturtā stāva telpas nebija remontētas kopš ēkas uzcelšanas brīža. Gadu gaitā iekšējās komunikācijas bija nolietojušās un to tehniskais stāvoklis bija kritisks. Telpu pārbūves rezultātā Preiļu slimnīca spēs nodrošināt dienas stacionāra veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanu atbilstoši 1. līmeņa prasībām. Dienas stacionārs sniegs pacientiem iespēju saņemt nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus dienas laikā, naktis pavadot mājās, gadījumos, kad nav nepieciešama medicīnas personāla diennakts uzraudzība.
“Dienas stacionāra pakalpojums tādai ārstniecības iestādei kā Preiļu slimnīca ir nākotnes pakalpojums. Šeit pacientiem tiek sniegts ļoti daudz pakalpojumu -- medicīniskā palīdzība neiroloģisko un iekšķīgo slimību ārstēšanā, ginekoloģiskie izmeklējumi, kā arī vispārējās ķirurģijas un gastrointestinālās endoskopijas pakalpojumi. Turklāt izremontētā telpas ļaus sniegt šos pakalpojumus atbilstoši visām prasībām,” uzsvēra Skaidrīte Žukova.
Cer saglabāt reģionāla mēroga veselības aprūpe centra statusu
Preiļu novada domes priekšsēdētājs Ārijs Vucāns atzina, ka šis projekts sasaucas ar kopējo veselības aprūpes jomas attīstību novadā, kā arī pauda cerību, ka Preiļu slimnīca turpinās pastāvēt kā reģionāla mēroga veselības aprūpe centrs, nodrošinot pašreiz pieejamo veselības aprūpes pakalpojumu grozu, kā arī veidojot jaunus pakalpojumus.
Projekta realizācijas gaitā bijuši vairāki kritiski posmi, tostarp tad, kad bankrotējis pirmais būvnieks un nācies veikt lielu administratīvo darbu, lai pielāgotos laika grafikam un spētu savlaicīgi pabeigt objektu, iekļaujoties tam atvēlētajos termiņos. Rezultātā projektu izdevies pabeigt, kā plānots -- līdz šī gada beigām, un dienas stacionārs jaunajās telpās drīz vien sāks pieņemt pacientus. Savukārt telpās, kuras līdz šim izmantoja dienas stacionārs, varēs pielāgot jaunu pakalpojumu sniegšanai, tādējādi paplašinot kopējo Preiļu slimnīcas pakalpojumu klāstu.
“Preiļu slimnīcas pakalpojumu grozs pēc būtības patlaban atbilst trešajam līmenim. Dažādu nianšu dēļ slimnīca tiek finansēta atbilstoši otrajam līmenim. Jācer, ka valsts nākotnē varbūt atteiksies no šīs slimnīcu līmeņošanas, pārejot uz pieeju, kad tiek saglabāti tie pakalpojumi, kurus katra no ārstniecības iestādēm spēj kvalitatīvi un regulāri sniegt saviem pacientiem,“ pauda Ārijs Vucāns.
Pateicoties veiktajiem remontiem un jaunu ķirurgu piesaistei, slimnīcā plāno palielināt dažādu maksas traumatoloģisko manipulāciju skaitu, tai skaitā tādu, kas saistītas ar dažādu locītavu darbības uzlabošanu.
Uzvarot iepirkumā, tiesības izstrādāt būvprojektu slimnīcas ēkas 4. stāva telpu atjaunošanai ieguva SIA “Rem Pro”, bet tiesības veikt būvdarbus atkārtotā iepirkumā ieguva SIA “Lagron”. Būvuzraudzību objektā nodrošināja SIA “RS Property”.
Pārņemt darbus no iepriekšējā būvnieka bija sarežģīti
Būvnieka pārstāvis, SIA “Lagron” valdes loceklis Vladimirs Pučkovs, raksturojot būvdarbu gaitu, atzina, ka, lai arī īstenot projektus veselības nozarē tiek uzskatīts par godu, pārņemt darbus no iepriekšējā būvnieka nekad nav viegli. Taču, pateicoties pasūtītāja, būvnieka un pārējo procesa dalībnieku veiksmīgai sadarbībai, visus sarežģījumus ir izdevās atrisināt. Rezultātā objekts savlaicīgi ir nodots ekspluatācijā un pacienti drīz vien varēs izmantot Preiļu slimnīcas Dienas stacionāra pakalpojumus jaunajās telpās.
Būvdarbu gaitā ir veikta ēkas 4. stāva telpu vienkāršota renovācija -- nomainīti inženierkomunikāciju tīkli -- ventilācija, kanalizācija, ūdensvads un vājstrāvas elektrības tīkli, kā arī veikts iekštelpu kosmētiskais remonts.
Gribējās radīt telpās mājīguma un siltuma sajūtu
SIA “Rem Pro” vadošā arhitekte Ilze Ratniece atzina, ka, izstrādājot projektu, gribējies radīt telpās mājīguma un siltuma sajūtu, lai neradītu pacientos nevajadzīgu stresu, kā arī patīkamu vidi darbiniekiem. Taču pielāgot dziļos padomju gados būvētās telpas mūsdienu prasībām ir bijis gana sarežģīti: “Pārbūvēt vecas ēkas bieži vien ir daudz sarežģītāk nekā uzprojektēt un uzbūvēt jaunu ēku. Kopš ēkas uzbūvēšanas šeit nekas nebija darīts un visas tās pelēkzaļās flīzes un betona grīdas nebija tā vide, kas rosinātu velmi ārstiem tur stādāt vai pacientam ārstēties. Grūti bija arī veikt uzmērījumus, prognozēt, kas slēpjas zem dažādiem apšuvumiem, un pielāgot esošo konstrukciju mūsdienu vajadzībām.”
Darbu gaitā nācies diezgan daudz paredzēt aiļu paplašināšanu un laušanu. Arī aprīkot telpas ar mūsdienu inženierkomunikācijām nav bijis viegli: “Piemēram, ventilācijai ir nepieciešams daudz vairāk vietas, ko neļāva griestu augstums. Situāciju glāba tas, ka virs ceturtā stāva ir vēl arī tehniskais stāvs un daudzas ventilācijas iekārtas un gaisa vadus varēja izvietot bēniņos. Tādējādi šo problēmu izdevās atrisināt.”
Tāpat bijis jādomā, lai būvniecībā izmantojamie materiāli būtu viegli tīrāmi un dezinficējami. “Dažkārt bija sarežģītas cīņas arī ar būvniekiem, kam arhitekta prasības pēc esošo griestu papildu apdares virs piekaramajiem griestiem šķita pārspīlētas. Taču jāņem vērā, ka pie šādiem neapstrādātiem griestiem baktērijām un mikrobiem ir vieglāk pieķerties un var izveidoties situācija, kad arī šie griesti būs jātīra,” uzsvēra Ilze Ratniece.
Preiļu slimnīcā uzsver, ka tās misija ir nodrošināt profesionālu medicīnisko pakalpojumu sniegšanu, palīdzot kļūt veselam ikvienam, rūpēties par pacientu drošību, labsajūtu un atveseļošanos. Savukārt gaiša un patīkama slimnīcas vide palīdzēs pacientiem justies labāk, kas veicinās viņu ātrāku atlabšanu. Telpu atjaunošana, funkcionālas un labsajūtu veicinošas darba vides radīšana ļaus uzlabot arī darba apstākļus personālam, kas būs ļoti svarīgs aspekts, domājot par jauno speciālistu piesaisti nākotnē.
Projekta “Preiļu slimnīca dienas stacionāra pārbūve” kopējās attiecināmās izmaksas ir 975 834 eiro, no kuriem ERAF finansējums – 829 459 eiro (85%), valsts budžeta finansējums – 87 825 eiro (9%) un privātais paša uzņēmuma finansējums -- 58 550 eiro (6%).