Vismaz 30 daudzdzīvokļu mājās Daugavpilī ieviesušās blaktis. Cīņa ar tām nav viegla, jo viens no svarīgākajiem nosacījumiem: tās jāindē visu dzīvokļu īpašniekiem vienlaikus. Pieaugusi blakts dzīvo 2 gadus. Dzīves laikā mātīte var izdēt līdz pat 200 olu, un gandrīz gadu kaitēklis var būt badā un gaidīt nākamo barošanās reizi. Daugavpils dzīvokļu mājās šī kaitēkļu problēma saasinās. Apkalpojošais uzņēmums veic dezinsekciju divreiz gadā, un ar kaitēkļiem mājas iedzīvotājiem jātiek galā pašiem.
Kādā no Daugavpils daudzdzīvokļu namiem aicina visiem kopā indēt blaktis. Paziņojumā teikts, ka liela daļa dzīvokļu īpašnieku jau saukuši dezinsektoru, bet citi mēģina tikt galā saviem spēkiem. Iedzīvotāju, kuri vēlētos atklāti runāt par šo problēmu, nav, bet apkalpojošo uzņēmumu pārstāvji stāsta, ka blakšu perēkļi atrodas dzīvokļos, nevis koplietošanas telpās, un viņi šajā gadījumā nevar palīdzēt. Veikt dezinsekciju ar speciālistu pieaicināšanu piespiedu kārtā privātīpašumos nav iespējams, bet koplietošanas telpās šie kaitēkļi jau ir iznīdēti.
Nataļja Rustkova, SIA “DDzKSU” valdes locekle: „Blaktis ļoti ātri izplatās un tieši tāpēc ir situācijas, ka šie kukaiņi ir apsēduši vairākus dzīvokļus vai gandrīz visu māju. Līdz ar to situācija kļūst aizvien sarežģītāka – pašlaik šī problēma ir 30 mājās, mēs to zinām ne tikai no sūdzībām. Gultas blakts ir sens asinssūcējs. Tā ir tikpat veca cik cilvēce. Blaktis savu upuri meklē pēc siltuma, pēc izgarojuma. Tā barojas tikai ar asinīm, tātad tās var dzīvot tikai līdzās cilvēkam. Blaktīm patīk telpas, kurās ir silti. Patīkamākā temperatūra + 20 grādi. Daugavpilieši zina un atpazīst blaktis, tomēr arī norāda, ka tās iznīdēt ir grūti.
Ingrīda, Daugavpils iedzīvotāja: „Tie ir briesmoņi, bet, kā indēt, nezinām, netiekam galā. Mums blaktis ir darba vietā. Mēģinām apkarot ar dažādiem variantiem, palēnām darbs iet uz priekšu. Mājās, par laimi, pagaidām nav blakšu.”
Anželika, Daugavpils iedzīvotāja: „Zinu, ka blaktis ir bīstamas veselībai, ka stipri kož, ka veidojas iekaisumi ādā. Bet kā tās indēt, nezinu, neesmu saskārusies. ”
Apkarot blaktis nav viegli – tad ir jāsadarbojas visiem dzīvokļu īpašniekiem, rīkojoties vienlaikus un pieaicinot arī speciālistus.
Edgars Andrjuščenko, 1. namu apsaimniekošanas iecirkņa vadītājs: „Blaktis dzīvo tikai tur, kur, ja tā var pateikt, tām ir ko ēst. Tās ir vecas mēbeles, paklāji. Visvairāk tas atkarīgs no iedzīvotajiem. Ja iedzīvotāji pagrabos kaut ko atstāj – mantas, mēbeles, visdrīzāk, blaktis tur var ieviesties. Savukārt mājās, kur nav pagrabu, protams, blaktis nebūs bieži. Koplietošanas telpās kukaiņi ir bieži, bet katrā dzīvoklī mēs nevaram tikt, tie ir privatizēti. Ja mēs nesaņemam dzīvokļu īpašnieku sūdzības, tad arī nezinām, kas tajā dzīvoklī notiek. Pēc tarifa mēs veicam dezinsekciju divas reizes gadā. Jāsaprot, ka tad, ja blaktis ir apsēdušas kādu dzīvokli, tās izplatīsies pa visu māju.”
Apsaimniekotāja pienākumos ietilpst tikai bēniņu, pagrabu, koplietošanas telpu dezinsekcija. Pārējais ir iedzīvotāju ziņā, jārīko sapulce un jālemj par turpmākajām darbībām. Blakšu izplatība Latvijā nav plaša, tomēr ir sastopama – visvairāk dienesta viesnīcās, atzīst Veselības inspekcijā. Entomologs, bioloģijas asociētais profesors Voldemārs Spuņģis stāsta, ka gultas blakts ir asinssūcējs, kas savu upuri atrod, uztverot cilvēka organisma izstaroto siltumu. Tomēr blaktis nepārnēsā slimības.
Voldemārs Spuņģis, entomologs: „Gultas blaktīm kopš olu izdēšanas ir sešas attīstības stadijas, kuru laikā katrā stadijā tās sūc asinis, lai pārietu nākošajā stadijā. Gultas blakts nav nekas briesmīgs no kukaiņa viedokļa, no parazīta viedokļa. Mūsu apstākļos tās nepārnēsā nevienu slimību. Vienīgā nepatikšana ir tas, ka varētu būt alerģiskas reakcijas un cilvēkiem var būt nepatīkami. ”
Blakšu perēkli var atrast, ja pēc miega uz cilvēka ķermeņa parādās izsitumi. Gultas malās, matrača malās, tapešu salaiduma vietās, pie elektrības rozetēm var novērot pašus kaitēkļus vai to atstāto izkārnījuma pēdas – melnus punktiņus.
Blaktis var ieviesties jebkurā dzīvoklī vai mājā.
Viens no galvenajiem punktiem veiksmīgas daudzdzīvokļu mājas dezinsekcijai – visiem iedzīvotājiem jāpieturas pie vienota plāna. Rūpīgi jāapskata mēbeles, matrači, meklējot blakšu pēdas. Diezgan vienkārši to var izdarīt, izkarsējot spraugas ar fēnu. Rūpīgi jāaizlīmē visas šķirbas.
Cīņa ar blaktīm ir sarežģīta, jo tās ātri vairojas un ir izturīgas, kā arī tām ir augsta rezistence pret ķimikālijām. Viens no risinājumiem – speciālas ķimikālijas, gultas, matraču, citu mēbeļu tīrīšana ar karstu tvaiku, drēbju mazgāšana ne mazāk kā +55 grādos un perēkļu iznīcināšana.
Komentāri