Pašlaik Daugavpils pašvaldībā pilnā sparā rit sabiedrības līdzdalības budžeta nolikuma izstrāde. Daži iedzīvotāji ir neizpratnē, ko tas nozīmē. Laikraksta “Latgales Laiks” redakcija nolēma izpētīt šo jautājumu, kā arī noskaidrot, ko tas nozīmē un kā tas var ietekmēt pilsētas dzīvi.
Sabiedrības līdzdalības budžets – viena no nākamā gada izmaiņām
2025. gads nesīs pārmaiņas visām Latvijas pašvaldībām. Viena no tām attiecas uz Pašvaldību likuma prasību un sabiedrības līdzdalības budžeta ieviešanu savā teritorijā. Ik gadu katras pašvaldības iedzīvotāji varēs iesniegt savas idejas, noteiktajā kārtībā par tām balsot, bet pašvaldības pienākums būs divu gadu laikā īstenot priekšlikumus, kas guvuši vislielāko atbalstu.
Šo izmaiņu iniciatori uzskata, ka sabiedrības līdzdalības budžets stiprina uzticēšanos, jo ļauj iedzīvotājiem pieņemt lēmumus „taustāmos” jautājumos, tas ir, par konkrētiem uzlabojumiem savā apkaimē, pilsētā vai reģionā. Pamatideja ir vienkārša: pašvaldība nosaka finansējumu, iedzīvotāji izvirza savas iniciatīvas un par tām balso. Iedzīvotājiem tas nozīmē piedāvāt ideju vai projektu, kas palīdzēs apmierināt vajadzību pēc dzīves kvalitātes uzlabošanas (vides pieejamība, drošība, atpūtas iespēja u.c.).
Iedzīvotāji paši var izlemt, kas viņiem nepieciešams
Kā tas darbosies Daugavpilī? Pilsētas saimniecības un attīstības komitejas priekšsēdētājs Igors Aleksejevs paskaidroja, ka iniciatīvas būtība ir tāda, ka ik gadu 0,5 procenti no pašvaldības vidējiem viena gada iedzīvotāju ienākuma nodokļa un nekustamā īpašuma nodokļa faktiskajiem ieņēmumiem tiks novirzīti pilsētnieku ierosināto projektu īstenošanai. Tādējādi sabiedrības līdzdalības budžets sniedz iedzīvotājiem iespēju tieši ietekmēt līdzekļu izlietojumu: „Regulāri komunicējot ar iedzīvotājiem, esmu uzklausījis daudzas sūdzības un vēlmes, kas būtu jāmaina. Piemēram, Jaunbūvē jaunās ģimenes bieži sūdzas par rotaļu laukumu trūkumu, Ķīmiķu mikrorajona iedzīvotāji vēlas, lai tiktu labiekārtots Gubiščes ezera krasts, cietokšņa iedzīvotāji vēlas sakārtot savus kultūrvēsturiskos objektus, Jaunās Forštates iedzīvotāji lūdz ierīkot suņu pastaigu laukumu, un visi daugavpilieši ir vienisprātis, ka pilsētas centrā ir vajadzīga sabiedriskā tualete, un tādu piemēru ir ļoti daudz.
Tagad strādājam, lai šādi projekti tiktu īstenoti, tostarp pateicoties iedzīvotāju aktivitātei. Līdzdalības budžets ir koncepcija, kas nozīmē iedzīvotāju līdzdalību pilsētas budžeta finanšu līdzekļu daļas sadales procesā. Ideja ir tāda, ka iedzīvotāji varēs tieši ierosināt projektus, kas, viņuprāt, ir svarīgi pilsētai, un pēc tam balsot par piedāvātajiem projektiem. Projekti, kas ieguvuši visvairāk balsu, saņems finansējumu no pilsētas budžeta. Tās var būt idejas, kas saistītas ar pilsētvides uzlabošanu, publisko telpu attīstību, infrastruktūras uzlabošanu utt.
Tas rada reālu iespēju ikvienam iedzīvotājam iesaistīties pilsētas attīstībā, jo cilvēki redz, ka viņu viedokļi un idejas ir svarīgas un tās var tikt īstenotas. Tādējādi iedzīvotāju līdzdalība pilsētas attīstībā padara budžeta līdzekļu sadales procesu atvērtāku un atbildīgāku. Un, protams, šādi var atrisināt aktuālas problēmas, jo iedzīvotāji vislabāk zina, kas ir jāuzlabo savā apkaimē vai pilsētā kopumā. Vairākās Latvijas pilsētās, piemēram, Rīgā un Liepājā, jau ir līdzīga pieredze, un domāju, ka arī Daugavpilij būs savi veiksmes stāsti.”
Iedzīvotājiem jābūt aktīviem
Tā uzskata sabiedrības līdzdalības budžeta nolikuma sagatavošanas darba grupas pārstāve, Daugavpils valstspilsētas pašvaldības Pilsētplānošanas un būvniecības departamenta vadītāja Santa Pupiņa. Viņasprāt, iniciatīva vērsta arī uz to, lai daugavpiliešus motivētu aktīvi līdzdarboties savas apkaimes un pilsētas attīstībā kopumā: “Sabiedrības līdzdalības budžets ir iespēja iedzīvotājiem piedalīties pašvaldības budžeta izlietošanā, ierosinot iniciatīvas un projektus, kas var uzlabot viņu dzīves kvalitāti. Vienkārši sakot, pašvaldība budžetā atvēl naudas summu, ko var izmantot tikai sabiedrības izvirzīto ideju īstenošanai. Kad idejas ir saņemtas un izvērtētas, tās tiek īstenotas, izmantojot pašvaldības resursus.
Daugavpilieši bieži vēršas Būvvaldē ar savām idejām. Pašlaik ir situācija, ka atsevišķu projektu realizācija notiek tikai tad, ja par tiem nobalso deputāti. Sabiedrības līdzdalības budžets būs iespēja iedzīvotājiem pašiem izvirzīt savas idejas un ar citu iedzīvotāju atbalstu tās īstenot. Svarīgi būt aktīviem, līdzdarboties un dot savu ieguldījumu savas apkaimes un visas pilsētas attīstībā, bet pašvaldība uzņemsies šī jautājuma administratīvo un birokrātisko daļu.”
Sabiedriskās organizācijas atbalsta šo iniciatīvu
Biedrības „Cita Daugavpils” līdzdibinātāja Diāna Soldāne uzskata, ka iedzīvotāju līdzdalība ir nepieciešama visos pilsētas attīstības plānošanas posmos. Sabiedrības līdzdalības budžeta gadījumā runa ir par infrastruktūras uzlabošanu, kas nav saistīta ar politiskiem vai ideoloģiskiem jautājumiem, tāpēc šādas ekonomiskās idejas labvēlīgi ietekmē sabiedrības saliedētību, kopienu stiprināšanu – jo vairāk stimulu apvienoties, lai iesniegtu kopīga projekta pieteikumu, jo lielāka iespēja, ka projekts saņems lielāku sabiedrības atbalstu.
“Esmu pārliecināta, ka iedzīvotāju līdzdalība ir nepieciešama visos pilsētas attīstības plānošanas posmos – plānošanas, budžeta veidošanas, īstenošanas, izvērtēšanas un komunikācijas laikā.
Galvenais iemesls, kāpēc daugavpilieši tajā nepiedalās, ir informācijas trūkums, komunikācijas sarežģītība, kā arī nav pārliecības, ka viņu viedoklis tiks ņemts vērā.
Aktīvisma veicināšana apkaimēs palīdzēs aktīviem iedzīvotājiem atrast domubiedrus, uzzināt par savas apkaimes resursiem un vajadzībām un sanākt kopā kopējiem mērķiem, kā arī iemācīties mērķtiecīgi un efektīvi paust un aizstāvēt savas intereses. Šo prasmju pilnveidošana ļaus labāk izmantot sabiedrības līdzdalības budžeta sniegtās iespējas,” sacīja D. Soldāne.
Arī cits nevalstiskā sektora pārstāvis, Europe Direct Dienvidlatgales centra un Dienvidlatgales Nevalstisko organizāciju atbalsta centra vadītājs Oskars Zuģickis atbalsta šo projektu, kura mērķis ir iedzīvotāju saliedēšana, dodot viņiem tiesības aktīvi piedalīties savas pilsētas vai pat novada dzīvē. Daugavpils pašvaldībai, īpaši sākumā, jāstrādā tā, lai sniegtu atbalstu aktīvajiem pilsētas iedzīvotājiem: “Pasaulē ir maz piemēru, kad valsts ir ieviesusi sabiedrības līdzdalības budžetu kā obligātu iedzīvotāju līdzdalības veidu. Tikai 15 Latvijas pašvaldības ir sākušas ieviest šo mehānismu, kurā ļoti svarīgs ir pats process, kur pašiem iedzīvotājiem jābūt gataviem ieguldīt savu laiku. Resursi, kas tiks iztērēti sabiedrības līdzdalībai, ir jāizmanto pēc iespējas efektīvāk. Tāpēc pašvaldībai jābūt gatavai skaidrot jaunās iespējas un atbalstīt iedzīvotājus, lai piedāvātās idejas būtu vērtīgas.”
Atgādinām, ka šāda veida finansējums Daugavpilī būs pieejams 2025. gadā.
Komentāri