19. decembrī viena no mūsu pilsētas slavenākajām ēkām, Vienības nams, svin savu 87. dzimšanas dienu. Tā ir viena no nedaudzajām ēkām, kas celta vēl pirmskara laikā un saglabājusies pēc sīvām cīņām. Šodien tas ir mūsu Daugavpils gaismas un kultūras centrs.
“Lēmumu par Vienības nama celtniecību Daugavpilī pieņēma Latvijas Valsts prezidents Kārlis Ulmanis ar domu, ka pilsētā jāceļ nams, kura devīze būtu “Vienoti Latvijai”, tas nozīmē, ka visi valsts iedzīvotāji ir daļa no Latvijas. Un 1937. gadā to atklāja. Vēsturiski šeit atradās daudzas organizācijas, šodien šajās telpās darbojas Latviešu un latgaliešu kultūras centrs, Latgales centrālā bibliotēka, Daugavpils teātris, Šmakovkas muzejs. Tas nozīmē, ka šodien tas ir pilsētas kultūras centrs. Dainis Īvāns, rakstot grāmatu par Vienības namu, atradis informāciju, ka Vienības nams ne tikai pilsētai, bet arī visam reģionam bija tāda Gaismas pils, kas ap sevi vienoja valstiski domājošus cilvēkus. Un man šķiet, ka tas ir saglabājies arī šodien,” stāsta Vienības nama vadītāja Diāna Soldāne.
Mūsdienās šajā milzīgajā ēkā atrodas dažas no zīmīgākajām pilsētas kultūras iestādēm. Tas, protams, ir Daugavpils teātris, kas ik gadu mūs priecē ar jaunām un interesantām izrādēm, un pieredzējušiem aktieriem pievienojas ne mazāk talantīgi jaunieši. Jau vairākus gadu desmitus šeit atrodas Latgales Centrālā bibliotēka, kurā ir daudz interesantu zāļu, tostarp Ģimenes digitālo tehnoloģiju centrs, kur regulāri notiek dažādi interesanti pasākumi.
Šajās telpās atrodas ne mazāk apbrīnojama vieta - Tradīciju māja, kur nodarbojas ar latviešu tautas tradīciju saglabāšanu un pārmantošanu. Un, kas interesanti, uz meistarklasēm un lekcijām nāk ne tikai latvieši, bet arī citu tautību daudznacionālās Daugavpils pārstāvji.
“Tradīciju māja ir neatņemama Latviešu un latgaliešu kultūras centra sastāvdaļa. Tajā ne tikai saglabā mūsu senču tradīcijas un dzīvesziņu, bet arī pārnes tās mūsdienu dzīvesveidā. Cilvēkiem tiek piedāvāts ne tikai nākt kā uz muzeju un redzēt, kā senči dzīvojuši, bet arī apgūt to prasmes, apmeklējot dažādas meistarklases. Tradīciju māja ir iekārtota, pateicoties pašvaldības finansējumam un dalībai dažādos projektos, piemēram, izveidota Viedā galda ekspozīcija, kur var apgūt četras senās prasmes, tostarp vaska sveču liešanu. Šoruden tika uzsākts meistarklašu cikls par tautas tērpu veidošanu, kuru ietvaros dažu mēnešu laikā meistarklašu dalībnieces pilnībā sašūs un izšūs sieviešu kreklu. Tradīciju mājā piedāvātās nodarbība apmeklē dažādu paaudžu un tautību pilsētas un reģiona iedzīvotāji. Un tas ir svarīgi, jo apliecina, ka latviešu kultūra nedala cilvēkus pēc tautības,” laikrakstam “Latgales Laiks” stāsta Diāna Soldāne.
Gatavojoties Vienības nama dzimšanas dienai, tika izstrādāta ļoti interesanta programma.
“Mēs zinām, ka Vienības nama auditorija ir daudzveidīga. Vieniem patīk tautas mūzika, citiem džezs, vēl citiem kaut kas mūsdienīgs, tāpēc nolēmām šogad piedāvāt trīs programmas. Viena no tām notiks Vienības nama koncertzālē 19. decembrī, bet vēl divas, lai tās varētu apmeklēt vairāk cilvēku, tiks nodrošinātas Kultūras pilī,” sacīja Vienības nama vadītāja.
Svētku dienā 19. decembrī Valters Pūce (čells) un Dainis Tenis (klavieres) izpildīs mūziku no koncertprogrammām “Radīts Latvijā” un “Bez elektrības!”. Koncertā skanēs pasaules populārās un klasiskās mūzikas pērles, kā arī izcilāko latviešu komponistu dziesmu aranžējumi čellam un klavierēm. Biļetes jau pieejamas Biļešu paradīzes kasēs. Savukārt Kultūras pils lielajā zālē 15. decembrī, notiks dziedātāja un komponista Olas Onabulē un Latvijas Radio bigbenda koncerts, savukārt 21. decembrī – grupas “Iļģi” un Zanes Šmites koncerts.
Un, protams, neatkarīgi no svētkiem gandrīz katru dienu Vienības namā notiek visdažādākie pasākumi. Tāpēc sekojiet līdzi afišai pilsētas domes mājaslapā daugavpils.lv.
Komentāri