„Latgales Laiks” iznāk latviešu un krievu valodās visā Dienvidlatgalē un Sēlijā, „Latgales Laiks” latviešu valodā aptver Daugavpils pilsētu, Augšdaugavas novadu un apkārtējos novadus un pilsētas.
2025. gada 22. janvāris
Trešdiena
Austris
+0.9 °C
apmācies

Daugavpils psihoneiroloģiskajā slimnīcā turpinās pilnveidot pakalpojumu klāstu

Daugavpils psihoneiroloģiskās slimnīcas (DPNS) vadība tradicionāli aizejošā gada nogalē apkopoja darba rezultātus, apbalvoja jubilārus un labākos darbiniekus. Arī pagājušais gads nebija izņēmums -- svinīgais pasākums notika īsi pirms Ziemassvētkiem.

Jāuzsver, ka pagājušais gads slimnīcai bija ļoti nozīmīgs -- 2024. gadā tika svinēta ārstniecības iestādes simtgade. DPNS mājaslapā publicētā informācija liecina, ka slimnīca tika atvērta 1924. gada  26. oktobrī. Sākumā tā tika izvietota koka ēkās, taču drīz tās kļuva par šaurām un slimnīca tika pārcelta uz trīsstāvu ēku. Pirmajā slimnīcas pastāvēšanas gadā slimnīcā atradās 54 pacienti, bet pēc  10  gadiem, tas  ir  1934. gadā, Daugavpils  Valsts  psihoneiroloģiskā  slimnīca  tika uzskatīta  par  lielāko  slimnīcu  Latvijā, tajā  ārstējās 658 pacienti.

1941. gadā notika šausmīgs un asiņains notikums slimnīcas vēsturē -- togad slimnīca tika  likvidēta, un  760  pacienti, tai  skaitā  60  bērni, tika nošauti Aglonā. Tomēr 1946. ada 4. decembrī slimnīca tika atvērta vēlreiz kā Republikāniskā  psihiatriskā slimnīca  ar  300  gultas  vietām  un  190  apkalpojošā  personāla  vienībām, tai  skaitā  14  ārstiem, 33  medmāsām, 86  sanitāriem.

Nu jau četrpadsmit gadus slimnīcu veiksmīgi vada Sarmīte Ķikuste, DPNS valdes priekšsēdētāja. Pateicoties viņas pūlēm, slimnīca šodien ir viens no lielākajiem darba devējiem valstī. Šeit aktīvi tiek attīstītas dažādas jomas, tostarp dienas stacionāri psiholoģiskās un neiroloģiskās palīdzības sniegšanai.

„Šajos četrpadsmit gados mums izdevās īstenot daudzus projektus un daudz ko sasniegt. Vēlos atzīmēt, ka tas nav viena cilvēka darbs, tas ir kolektīva nopelns, jo neviena ideja nevarētu tikt īstenota bez kolektīva palīdzības un atbalsta. Tam vajadzīgi cilvēki, kuriem mirdz acis, kuri ir gatavi strādāt un veltīt psihiatrijas jomai visus spēkus. Un, pateicoties mūsu kopīgajam darbam, esam sasnieguši teicamus rezultātus. Pirmkārt, DPNS ir otrā lielākā psihoneiroloģiskā slimnīca Latvijā. Mūsu ārstniecības iestādei pievienoja Aknīstes slimnīcu, un no 2021. gada janvāra esam viena struktūra. Mums ir vairāk nekā tūkstotis darbinieku, vairāk nekā 54 hektāri zemes īpašumā un vairāk nekā 50 ēkas. Turklāt mēs, tā teikt, esam tie, kas veido viedokļus psihiatrijas jomā. Slimnīcas ārsti ir Psihiatru asociācijas biedri, mūsu jaunais ārsts nesen tika ievēlēts organizācijas valdē. DPNS ir ieviesti jauni pakalpojumi, piemēram, agrīnās iejaukšanās programma pieaugušajiem un bērniem, kā arī autiskā spektra traucējumu ārstēšana bērniem un, protams, neatliekamās psihiatriskas palīdzības programma. Mūsu ārsti iet līdzi laikam, izmanto jaunas ārstēšanas metodes, jaunas zāles, jaunas tehnoloģijas. Tāpēc man ir gandarījums, redzot šos visa mūsu kolektīva sasniegumus. Un es vēlos pateikties visiem, kas ir iesaistīti šajā procesā,” laikrakstam „Latgales Laiks” pastāstīja Daugavpils psihoneiroloģiskās slimnīcas valdes priekšsēdētāja Sarmīte Ķikuste.

Šeit ļoti aktīvi tiek attīstīta autiskā spektra traucējumu bērniem ārstēšanas programma. Ar bērniem strādā lieliski speciālisti, tajā skaitā bērnu psihiatri, ergoterapeiti, fizioterapeiti, ieskaitot pilnu nepieciešamo pakalpojumu klāstu. Šurp brauc bērni un vecāki no visas Latvijas.

“Nacionālais veselības dienests ir atradis nepieciešamo finansējumu. Šī programma tiek apmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem. Esam sagatavojuši pilnīgi jaunas telpas šīs programmas īstenošanai, lai bērni, kas nāk uz nodarbībām, būtu norobežoti no citiem pacientiem, lai viņi justos komfortabli, lai saprastu, ka nāk uz savām mājām, uz savām nodarbībām, pie saviem iemīļotajiem speciālistiem. Nav noslēpums, ka tieši šī bezmedikamentu ārstēšanas metode ir būtiska psihisko traucējumu ārstēšanā,” sacīja S. Ķikuste.

Turklāt pēdējā laikā DPNS aktīvi tiek īstenota dienas stacionāru programma. Šeit tiek veikta ambulatorā pieņemšana, var saņemt psihoterapeita, fizioterapeita, ergoterapeita vai uztura speciālista konsultāciju. Un šajā gadījumā nav runa par kādām nopietnām psihiskām slimībām. Pie speciālistiem vēršas cilvēki, kuriem jāpaaugstina pašvērtējums, jāpalīdz pārvarēt bailes, kā arī ar citām, būtībā gluži ikdienišķām problēmām.

Sarmītei Ķikustei un viņas kolektīvam šajos gados ir izdevies piesaistīt jaunus speciālistus.

„Mums ir pienācīgas algas, privilēģijas. Esam apmācījuši 18 jaunus rezidentus. Protams, ne visi palika, jo ne visi bija no Daugavpils, taču daudzi ir palikuši. Pašlaik DPNS nav nevienas brīvas vakances, izņemot psihiatrus. Mums visiem ir viena misija – palīdzēt cilvēkiem, palīdzēt saviem pacientiem,” pastāstīja S. Ķikuste.

Un, protams, slimnīcas kolektīvam ir grandiozi attīstības plāni. Pašlaik vadības plānos ir izremontēt un savest kārtībā bijušās onkoloģijas slimnīcas ēku Siguldas ielā 24. Daļa darbu jau ir pabeigta, pašlaik tuvojas noslēgumam projektēšana un tuvākajā laikā sāksies telpu remonts. Tas dos iespēju paplašināt piedāvāto pakalpojumu klāstu, kā arī dažus smagi slimus pacientus pārvest no Aknīstes uz Daugavpilī, jo šeit viņiem ir reālas rehabilitācijas iespējas.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par "Daugavpils psihoneiroloģiskajā slimnīcā turpinās pilnveidot pakalpojumu klāstu”" saturu atbild ''Latgales Laiks'".

Komentāri

Lai pievienotu rakstam savu komentāru, nav jāsniedz personiska rakstura informācija. IP adrese, no kuras rakstīts komentārs, ir zināma tikai LL redakcijai un tā netiek izsniegta trešajām personām.

Redakcija izdzēsīs neētiskus un rupjus komentārus, kuri aizskar cilvēka cieņu un godu vai veicina rasu un nāciju naidu.