Šogad aprit 150 gadi kopš Daugavas kreisajā krastā tika dibināta Grīvas vācu skola, pēdējais skolas nosaukums bija Raiņa Daugavpils 6. pamatskola. Pēc skolas slēgšanas pēc slavenā arhitekta un mākslas vēsturnieka Vilhelma Neimaņa projekta būvētajā ēkā Komunālajā ielā 2 atrodas Raiņa centrs.
Atzīmējot Grīvas vācu skolas dibināšanas jubileju, Raiņa centrs aicina daugavpiliešus un pilsētas viesus ielūkoties skolas pagātnē un iepazīt Latvijas vēsturē nozīmīgas personības, kuras savulaik izglītību guvušas tieši šajā izglītības iestādē.
Grīvas vācu skola (Deutsche Schule zu Griwe) ar proģimnāzijas tiesībām tika dibināta 1875. gadā. Skolā mācīja reliģiju, zīmēšanu, vācu un krievu valodu, kaligrāfiju, dziedāšanu un vingrošanu. Mācības notika vācu valodā. No 1875. līdz 1879. gadam skolā mācījās Jānis Pliekšāns jeb Rainis, 1886. gadā ar izcilību to absolvēja Rihards Zariņš. Šajā skolā mācījās arī Kārlis Reinholds Kupfers.
Skolai ir bagāta vēsture. Savas pastāvēšanas laikā tā daudzas reizes mainīja nosaukumu un tajā mācījās tuvākas un tālākas apkaimes bērni. Kopš skolas slēgšanas tajā mājvietu radis Raiņa centrs, kurā ir aplūkojamas vairākas ekspozīcijas, kas ļauj apmeklētājiem iepazīt ne tikai Grīvas vēsturi un Raini, bet arī citas Latvijas vēsturē nozīmīgas personības, piemēram, botāniķi, augu ģeogrāfu, matemātiķi un filozofu K.R. Kupferu un grafiķi, vienu no Latvijas ģerboņa veidotājiem, vērtspapīru, naudaszīmju un monētu metu autoru R. Zariņu, kuri 19. gadsimta beigās mācījās Grīvā.
Komentāri