Kopš jaunā gada Latvijā ir stājusies spēkā jaunā kadastra datubāze, kas tiek izmantota zemes nomas maksas aprēķināšanai. Tas nozīmē, ka no 2025. gada 1. janvāra ir paredzētās divas kadastrālās vērtības – fiskālā un universālā.
FISKĀLĀ kadastrālā vērtība atbilst nekustamā īpašuma tirgum 2012.--2013. gadā. Fiskālā vērtība tiks izmantota nekustamā īpašuma nodokļu un nodevu aprēķināšanai.
UNIVERSĀLĀ VĒRTĪBA precīzāk atspoguļos īpašuma tirgus cenu. Tā būs balstīta uz 2022. gada tirgus datiem un nepārsniegs 80% no vidējā tirgus cenu līmeņa. Universālo vērtību izmantos piespiedu dalītā īpašuma nomas maksas aprēķinos; grāmatvedībā un finanšu pārskatos; situācijās, kur svarīga vērtība, kas tuvāka tirgum, bet nav nepieciešams sertificēts vērtējums.
Jūs jautāsiet, kāpēc vidusmēra cilvēkam tas ir jāzina? Tam ir vairāki iemesli, par kuriem nesenajā preses konferencē pavēstīja Daugavpils Dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmuma (DDzKSU) pārstāvji.
„Ja daudzdzīvokļu māja atrodas uz īpašnieka zemes, tad dzīvokļu īpašniekiem jābūt gataviem tam, ka var pieaugt nomas maksa par zemi. Pašlaik to paredz Latvijas likumi. Bet, lai piekāptos zemes īpašniekiem un nepasliktinātu situāciju tiem, kuru īpašums atrodas uz īpašnieka zemes, Saeima atbalstīja kompromisa risinājumu: nomas maksa 4% apmērā tiks saglabāta, taču tā nevar būt mazāka par 50 eiro gadā. Vēl viens jauninājums attiecas uz nekustamā īpašuma nodokli -- drīzumā zemes nomnieks to maksās pēc jaunās kadastrālās vērtības, savukārt zemes īpašnieks nodokli maksās pēc vecās kadastrālās vērtības,” sacīja Ruslans Gasanovs, DDzKSU Projektu nodaļas vadītājs.
Daugavpils šajā jautājumā, protams, nav Rīga. Taču ir gana daudz daudzstāvu ēku, kas atrodas uz privātas zemes. Šīs mājas galvenokārt atrodas pilsētas centrā, kā arī Ķīmiķu mikrorajonā un Jaunbūvē. Un, saskaņā ar likumu, zemes īpašniekiem nav tiesību radīt šķēršļus, ja mājas iedzīvotāji nolemj šo zemi no viņa izpirkt.
„Pašlaik Daugavpils Dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmums apkalpo 80 daudzdzīvokļu mājas, un 79 daudzstāvu māju dzīvokļu īpašnieki jau ir nolēmuši uzsākt zemes izpirkšanas procesu. Nākamais solis ir pilsētas domes lēmums, pēc tam lieta tiks nodota tiesu izpildītājiem, kas koordinēs tālāko procesu,” informēja DDzKSU valdes locekle Nataļja Rustkova, „zemes izpirkšanas process nav ātrs. Un, ņemot par piemēru māju Vienības ielā 4, var teikt, ka visu jautājumu atrisināšana prasīs vismaz gadu. Taču pilsētas iedzīvotāji aktīvi iesaistās šajā procesā, vēloties izpirkt zemi no privātīpašnieka (šajā gadījumā zemes īpašnieka piekrišana nav nepieciešama – aut. piez.), lai pēcāk maksātu tikai nekustamā īpašuma nodokli.”
Savukārt tiem dzīvokļu īpašniekiem, kuri neuzskata par vajadzīgu izpirkt zemi, jābūt gataviem nomas maksas pieaugumam. Tiesa, rēķini augs pakāpeniski. Pirmajos trīs gados, t.i., līdz 2028. gada 31. decembrim, maksājuma pieaugums nedrīkst pārsniegt 30% gadā. Toties pēc 2029. gada 1. janvāra zemes nomas maksai vairs nebūs nekādu ierobežojumu, un maksa par vienu kvadrātmetru būs atkarīga tikai no zemes īpašnieka.
Komentāri