„Latgales Laiks” iznāk latviešu un krievu valodās visā Dienvidlatgalē un Sēlijā,
„Latgales Laiks” latviešu valodā aptver Daugavpils valstspilsētu, Augšdaugavas novadu un apkārtējos novadus un pilsētas.
2025. gada 3. aprīlis
Ceturtdiena
Daira, Dairis, Daiva
+13.1 °C
nedaudz mākoņains

Satversmes tiesas pārstāvji viesojās pie Latgales skolēniem

Vai ir iespējams vienkāršā valodā ar saprotamiem piemēriem izstāstīt par Satversmes lomu mūsu ikdienā un valsts uzbūvi kopumā? Izrādās, ka var! Jo tieši tāds bija Satversmes tiesas pārstāvju izglītojošās vizītes mērķis. Latgales skolu audzēkņiem pastāstīja, kas ir Satversmes tiesa un ar ko tā nodarbojas. Šādi pasākumi notiek projekta “ApTver Satversmi” ietvaros. Šoreiz Latvijas Republikas Satversmes tiesas priekšsēdētāja Irēna Kucina, priekšsēdētājas padomnieks Andrejs Stupins-Jēgers, Juridiskā departamenta vadītājs Kristaps Tamužs un tiesneša palīdze Madara Šenbrūna viesojās Špoģu vidusskolā, Krāslavas ģimnāzijā un Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolā.

Jāteic, ka mūsu pierobežas reģiona jaunieši izrādīja lielu interesi par šo pasākumu, ne tikai noklausoties lekciju, bet arī aktīvi uzdodot jautājumus. Viņus ļoti interesēja Satversmes tiesas darbs, kā arī tiesnešu pieņemtie lēmumi. Ir ļoti svarīgi jauniešiem saprotamā valodā izskaidrot šādu institūciju uzdevumus un funkcijas, jo nereti daži cilvēki vai nu nemaz nezina, ar ko, piemēram, nodarbojas Satversmes tiesa, vai arī izdara secinājumus, izlasot dažu politiķu publikācijas, kuri priekšvēlēšanu kampaņas laikā izmanto organizāciju kā sevis popularizēšanas veidu, dažkārt sniedzot nepatiesu informāciju. Laikraksta "Latgales Laiks" žurnāliste aicināja uz sarunu Satversmes tiesas priekšsēdētāju Irēnu Kucinu, kura ir no mūsu novada un savulaik absolvējusi Špoģu vidusskolu.

Kāds ir Satversmes tiesas galvenais uzdevums un kā tiesa nodrošina Latvijas pamatlikuma jeb Satversmes ievērošanu?

Satversmes tiesa ir “likumu tiesa” jeb tiesa, kura vērtē to, vai tiesību normas atbilst mūsu valsts galvenajam likumam – Satversmei. Satversmē ir nostiprinātas mums visiem svarīgas vērtības – taisnīgums, cieņa, brīvība, drošība, ģimene, īpašums un vēl ļoti daudz citu vērtību. Ikviens, kurš uzskata, ka pastāv kāda tiesību norma, kas pārkāpj Satversmi un aizskar viņa pamattiesības, var vērsties Satversmes tiesā un lūgt, lai tiesa to izvērtē. Ja Satversmes tiesa konstatē, ka tiesību norma neatbilst Satversmei, tad tā atzīst tiesību normu par spēkā neesošu.

Demokrātiskas tiesiskas valsts spēks ir tieši tajā apstāklī, ka valstī pastāv konstitucionāla tiesa, kurā var vērsties ikviens, lai pārliecinātos par to, vai likumdevējs ir pieņēmis taisnīgu likumu. Ir būtiski, ka Latvijas sabiedrība uzticas Satversmes tiesai. Un mēs – tiesneši un tiesas darbinieki, varam to izkopt tikai ar mūsu darbu, ikreiz atceroties, ka aiz katras lietas ir cilvēks. Mūsu galvenais uzdevums ir nodrošināt tiesiskumu un taisnīgumu Latvijas sabiedrībai. Mēs darām darbu, kas mums uzticēts tautas labā, un prioritātes tiesas darbā nosaka tieši cilvēki, vēršoties tiesā. Katru gadu mainās jautājumi, kas tiek izskatīti Satversmes tiesā, un mēs esam šeit, lai risinātu tās lietas, kas visvairāk uztrauc sabiedrību. Pašreizējos ģeopolitiskajos apstākļos tiesas darba kārtībā īpašu vietu ieņem jautājumi, kas skar Latvijas pastāvēšanai būtiskas vērtības – mūsu valsts drošības, konstitucionālo pamatu, demokrātijas, ilgtspējas, kā arī iekļaujošas un cieņpilnas sabiedrības aizsardzību. Satversmes tiesa ir pienācīgi reaģējusi uz izaicinājumiem, kas apdraud Latvijas valsts pastāvēšanu.

Kādas vērtības ir ietvertas Latvijas Republikas Satversmē?

Mūsu Satversme ir vērtību pamatlikums. Vienlaikus tās centrā ir Latvijas tauta un Latvijas valsts. Satversmes ideja ir nodrošināt to, ka ikviens Latvijas iedzīvotājs var justies brīvi, droši un īstenot savu potenciālu, kā arī to, lai Latvijas valsts pastāvētu mūžīgi. Satversmes ievadā ļoti skaisti uzrakstītas šīs idejas. Piemēram, “1918. gada 18. novembrī proklamētā Latvijas valsts ir izveidota [..] lai garantētu latviešu nācijas, tās valodas un kultūras pastāvēšanu un attīstību cauri gadsimtiem, nodrošinātu Latvijas tautas un ikviena brīvību un sekmētu labklājību”. Satversme ir kā pamats, kas vieno un stiprina mūsu sabiedrību, ietverot mums visiem pazīstamas un nozīmīgas vērtības. Satversmes tekstā tieši minētas ir tādas vērtības kā latviešu valoda, brīvība, vienlīdzība, solidaritāte, taisnīgums, godīgums, darba tikums un ģimene. Katrs no mums ikdienā aizsargā Satversmes vērtības, rūpējoties par savu ģimeni un tuviniekiem, godprātīgi darot darbu, izkopjot savus talantus un labiekārtojot vidi sev apkārt. Apzināti darbojoties, mūsu sabiedrība kļūst saliedēta, bet valsts stipra.

Kāda ir Satversmes tiesas struktūra?

Satversmes tiesā ir septiņi tiesneši, kurus ar ne mazāk kā 51 deputāta balsi apstiprina Saeima. Trīs Satversmes tiesas tiesnešus apstiprina pēc ne mazāk kā desmit Saeimas deputātu priekšlikuma, divus – pēc Ministru kabineta priekšlikuma, bet vēl divus – no citu tiesu tiesnešu vidus pēc Augstākās tiesas plēnuma priekšlikuma. Par Satversmes tiesas tiesnesi var apstiprināt Latvijas pilsoni, kuram ir augstākā juridiskā izglītība, vismaz desmit gadus ilgs darba stāžs juridiskajā specialitātē vai zinātniski pedagoģiskajā darbā un kurš sasniedzis 40 gadu vecumu. Pilnvaru termiņš ir desmit gadi.

Juridisko atbalstu tiesnešiem sniedz viņu palīgi – katram pa diviem – un Juridiskā departamenta padomnieki, kuri veic juridisko analīzi. Tiesā ietilpst arī Administrācija – kanceleja, sabiedrisko attiecību speciālisti un citas struktūrvienības. Kopumā Satversmes tiesa nav liela, taču tā ir ļoti efektīva iestāde. Ir patiess prieks un gandarījums strādāt kopā ar tik profesionāliem, sirsnīgiem un dzīves gudriem kolēģiem. Viņu zināšanas, pieredze un spēja dziļi izprast tiesiskuma būtību rada vidi, kurā ikdienas darbs kļūst ne tikai profesionāli augstvērtīgs, bet arī cilvēcīgi bagātinošs. Kopā mēs ne tikai spriežam tiesu, bet arī dalāmies idejās, mācāmies cits no cita un nepārtraukti pilnveidojamies, lai strādātu sabiedrības labā pēc iespējas kvalitatīvāk. Šāda komanda ir patiesi iedvesmojoša, un es novērtēju katru kopīgi pavadīto darba dienu!

Kā Satversmes tiesa veido dialogu ar sabiedrību?

Ar tiesvedības funkciju ir cieši saistīta Satversmes tiesas komunikācija. Satversmes tiesas dialoga ar dažādām sabiedrības grupām un valsts varas institūcijām mērķis ir skaidrot Satversmē iekļautās vērtības, ikviena Latvijas iedzīvotāja pamattiesības un brīvības, tiesiskās sistēmas uzbūvi un savus spriedumus. Jāņem vērā tas, ka tiesneši, rakstot spriedumus, ir saistīti ar normatīvajos aktos un tiesību zinātnē izmantoto juridisko valodu. Taču preses konferenču aktīva rīkošana, kodolīgas preses relīzes, kuras izlasot spriedums ir saprotams un tiek atspoguļots vienkāršā valodā, arī ir mūsu uzdevums. Manuprāt, tiesas spriedumu skaidrošana ietilpst tiesas pamatdarbā. Kopumā Satversmes tiesas komunikācija ir piemērs tam, kā tiesu var padarīt tuvāku sabiedrībai, veidojot atklātu, saprotamu un cilvēcīgu dialogu, kas ir būtisks, lai nodrošinātu pilsoņu aktīvu līdzdalību un vairotu atbalstu valsts stiprināšanā.

Līdzās tiesu spriedumiem svarīgi ir arī skaidrot, kā darbojas tiesiskā sistēma kopumā. Pēdējos gados, īpaši pēc Satversmes tiesas dalības Muzeju naktī, esam redzējuši, cik daudz jauniešiem ir jautājumu par to, kā darbojas valsts. Viņi vēlas saprast, kas ir tiesas, ko dara Saeima, kādas pilnvaras ir Ministru kabinetam un ko valsts struktūras darbība ienes viņu ikdienā. Tas parāda, ka jaunajai paaudzei ir interese par valsts pārvaldi, bet informācija ne vienmēr ir viegli pieejama vai saprotama.

Tāpēc Satversmes tiesa izstrādāja šo jauno izglītojošo projektu skolām, kura ietvaros jūs viesojaties Latgalē, -- Špoģu vidusskolā, Krāslavas ģimnāzijā un Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolā?

Jā, mēs aktīvi strādājam pie tā, lai padarītu Satversmes tiesu atvērtāku – gan skaidrojot savus nolēmumus, gan arī organizējot izglītojošus pasākumus skolēniem un studentiem. Tieši ar šādu mērķi mēs šogad esam aizsākuši izglītojošo projektu skolām “ApTver Satversmi”, kura mērķis ir ikvienam vidusskolēnam sniegt zināšanas un pārliecību par stipru, tiesisku un drošu Latviju. Mūsu projekta uzdevumi ir veicināt jauniešu izpratni par valsts darbības pamatprincipiem un to nozīmi, kā arī attīstīt viņu spēju identificēt Satversmē ietvertās pamattiesības ikdienas situācijās. Projekta ietvaros Satversmes tiesas tiesneši un darbinieki stāsta par to, kā darbojas Latvijas valsts, kādas vērtības vieno visu sabiedrību un to, kā mūsu pamatlikums – Satversme – nodrošina Latvijas valsts pastāvēšanu cauri laikiem un aizsargā ikviena cilvēka pamattiesības. Nodarbībās tiek pārrunāta arī Satversmes tiesas loma un tās pienākums aizstāvēt ikviena Latvijas iedzīvotāja pamattiesības. Šā projekta ietvaros ar mācību nodarbībām esam jau viesojušies Rīgas skolās. Un esam ļoti priecīgi par atsaucību un iespēju ar mūsu mācību stundu viesoties arī Latvijas novadu skolās.

Kāpēc Satversmes tiesai ir svarīgi uzrunāt tieši jauniešus?

Mūsdienu jaunieši dzīvo pasaulē, kurai ir nācies piedzīvot daudz izaicinājumu – pandēmiju, karu Ukrainā, ekonomiskās svārstības un drošības draudus. Viņi meklē atbildes uz jautājumiem, kas skar viņu nākotni: kā tiks nodrošināta Latvijas stabilitāte, kādi ir valsts pamati, kas garantē tiesiskumu un demokrātiju? Mūsu uzdevums ir ne tikai nodrošināt tiesiskumu šodien, bet arī palīdzēt jauniešiem izprast, kā viņi paši var veidot stipru un taisnīgu valsti rītdienai. Tamdēļ, ka mūsu izdarītās izvēles šodien ietekmē nākotni! Un šajos nemierīgajos laikos, kad dažādi satricinājumi seko viens pēc otra, izdarīt pareizās izvēles nebūt nav tik viegli. Taču mums ir dzīvs instruments, mūsu kopīgo vērtību kompass – Satversme.

Es vēlos, lai jaunieši kļūtu par Satversmes vērtību vēstnešiem – lai viņi ne tikai izprot savas tiesības, bet arī apzinās savu lomu valstī. Satversme nav tikai juridisks dokuments, tas ir mūsu kopīgais pamats, kas nosaka, kāda ir mūsu valsts un kāda tā būs nākotnē. Jaunā paaudze ir šā pamata stiprākais balsts, un mūsu uzdevums ir palīdzēt viņiem to apzināties un pareizi izmantot.

Pirms došanās atpakaļceļā Irēna Kucina un viņas komanda apsolīja, ka noteikti vēl atbrauks uz Latgali, lai apmeklētu citas mūsu novada skolas. Tāpēc gaidīsim ciemos!

Komentāri

Lai pievienotu rakstam savu komentāru, nav jāsniedz personiska rakstura informācija. IP adrese, no kuras rakstīts komentārs, ir zināma tikai LL redakcijai un tā netiek izsniegta trešajām personām.

Redakcija izdzēsīs neētiskus un rupjus komentārus, kuri aizskar cilvēka cieņu un godu vai veicina rasu un nāciju naidu.