Ik gadu nu jau Latvijas Sarkanā Krusta Dienvidlatgales komiteja rīko vietējo skolēnu sacensības, lai novērtētu viņu zināšanas un prasmes pirmās palīdzības sniegšanā. Šogad pasākums notika ceturtdien, 8. maijā. Par laimi, neskatoties uz vēso laiku, spīdēja saule un daudzas stacijas varēja organizēt ārā.
Mūsu Sarkanā Krusta brīvprātīgie šīs sacensības rīko jau vairāk nekā divdesmit gadus. Daudzi skolēni ir absolvējuši izglītības iestādes un sākuši jaunu, pieaugušo dzīves posmu, bet vietā nākuši citi. Taču viņiem visiem ir viens mērķis -- spēt sniegt pirmo palīdzību.
"Šīs ir reģionālās pirmās palīdzības sniegšanas sacensības, kurās piedalās Daugavpils, Augšdaugavas un Krāslavas novada pamatskolu un vidusskolu audzēkņi. Šoreiz savas zināšanas un prasmes demonstrēja aptuveni 200 dalībnieku no 16 komandām. Sacensības ir ikgadējas, un šogad tās rīkojam jau 23. reizi. Šodien esam ļoti priecīgi, ka laiks ir labs, jo vakar, zinot, cik ārā ir auksti, turklāt laiku pa laikam uznāca arī lietus un sniegs, domājām, ka viss būs jāpārceļ uz telpām. Taču viss izvērtās ļoti labi, un mums, tāpat kā agrāk, lielākais skaits staciju, kur tiek izspēlēti dažādi scenāriji, kas prasa noteiktas darbības, atrodas ārā.
Dalībnieku līmenis ir dažāds. Ir komandas, kurās bērni ir pilnībā apguvuši pirmās palīdzības sniegšanu cietušajiem, un ir arī tādas, kurās pat diezgan vienkārši uzdevumi rada grūtības. Taču galvenais ir tas, ka visi bērni cenšas, viņiem tas ir ne tikai interesanti, bet viņi saprot arī šo zināšanu nozīmīgumu. Šodienas sacensībās var ne tikai demonstrēt savas prasmes un iemaņas palīdzības sniegšanā, bet arī iegūt jaunas zināšanas,” laikrakstam “Latgales Laiks” pastāstīja Latvijas Sarkanā Krusta Dienvidlatgales komitejas izpilddirektore Helēna Soldatjonoka.
Telpās un ārā tika simulētas dažādas situācijas, kurās jāsniedz neatliekama pirmā palīdzība. Aktieru lomas tika Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatnei, tiesneši -- pieredzējuši profesionāļi -- Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbinieki, kā arī citi šīs jomas speciālisti. Sacensību dalībnieku darbību izvērtēšana vienmēr tiek veikta saskaņā ar iepriekš izstrādātiem starptautiskiem standartiem.
Katrā stacijā bērniem bija jāveic dažādi uzdevumi, ko izraisīja dažādas situācijas, kas var izveidoties jebkurā laikā un kur nepieciešama tūlītēja iejaukšanās. Tie ir apdegumi un asiņošana, sirdslēkmes un saindēšanās, lūzumi un politraumas pēc ceļu satiksmes negadījuma. Sacensību dalībniekiem bija jāveic aktīvi pasākumi, lai sniegtu palīdzību. Viņu darbu šajā brīdī rūpīgi vēroja žūrijas locekļi, vērtējot katru skolēnu soli.
Jāuzsver, ka ir ļoti svarīgi, lai ikviens no mums spētu sniegt pirmo palīdzību, jo šīs prasmes mums var būt nepieciešamas jebkurā laikā. Cilvēkam kļuvis slikti, viņš ir noģībis, cits guvis smagu grieztu brūci, un ir nepieciešams ļoti ātri apturēt asiņošanu, pirms ierodas ātrās palīdzības mediķi. Vai jūs zināt, cik cilvēku pasaulē mirst aizrijoties, bet blakus sēdētāji nav spējuši viņiem laikus palīdzēt? Neatliekamās medicīniskās palīdzības mediķiem ir vajadzīgs laiks, lai ierastos notikuma vietā, bet nereti cilvēka dzīvības glābšanai svarīga katra minūte, un katrs bezdarbības mirklis var maksāt dzīvību. Tāpēc ir svarīgi spēt sniegt šo palīdzību.
Un, lai mūsu skolēniem būtu šīs prasmes, brīvprātīgie mediķi regulāri rīko pirmās palīdzības sniegšanas apmācības Dienvidlatgales izglītības iestādēs, taču pagaidām šīs nodarbības nav obligātas, lai gan Saeima jau apspriež šo iespēju.
"Tas ir ļoti svarīgi un ļoti aktuāli, arī ņemot vērā mūsu ģeopolitisko situāciju. Es pilnībā atbalstu šī priekšmeta obligātu iekļaušanu vispārējās izglītības programmā. Priecājos, ka mūsu jaunieši visu mācību gadu jau tagad apmeklē skolas un māca bērniem pirmās palīdzības sniegšanas pamatus. Tādas pašas nodarbības, bet rotaļu veidā, viņi rīko arī mūsu bērnudārzos," turpināja Helēna Soldatjonoka.
Sacensību dienā skolēnus uzmanīgi vēroja sertificēta pirmās palīdzības sniegšanas speciāliste, Daugavpils Medicīnas koledžas lektore Nataļja Riņģe. Viņa jau vairākus gadus vērtē bērnu prasmes šajā jomā un atzīst, ka daudzi uzrāda ļoti labus rezultātus.
"Tas ir lieliski, ir brīnišķīgi strādāt ar jauniešiem, ir tik daudz jauniešu, kuri vēlas iemācīties sniegt pirmo palīdzību, kuri prot to darīt, kuri demonstrē savas zināšanas šajās sacensībās. Varu teikt, ka viņi ir ļoti labi sagatavoti. Mēs jau ilgstoši sadarbojamies ar vietējām skolām un kopā apmācām bērnus ļoti augstā līmenī, tostarp defibrilatora lietošanā, jau šīs jomas profesionāļu līmenī -- pirmās palīdzības sniegšanā," par sacensību dalībniekiem sacīja Nataļja Riņģe.
N. Riņģe piebilda, ka ar katru gadu bērnu zināšanas un prasmes uzlabojas, un tas priecē. Bija arī skolēni, kuri šajās sacensībās piedalījās pirmo reizi, un, protams, viņu zināšanas un prasmes atšķiras no tiem, kuri katru gadu šajās sacensībās demonstrē savas prasmes, taču vienlaikus skolotāji un bērni atzīmē, ka nākamreiz viņi jau zinās, kam gatavoties, un veltīs tam vairāk laika.
"Skolēnu zināšanas var noderēt jebkurā brīdī, pirmām kārtām mēs runājam par to, ka jāprot sniegt pirmā palīdzība ne tikai trešajai personai, bet arī sev un saviem tuviniekiem. Ko darīt, ja cilvēkam ir cukura diabēts? Ko darīt, ja cilvēks aizrijies? Ja sākusies spontāna deguna asiņošana? Tas ir jāzina ikvienam cilvēkam. Un, kad skolēni atnāk mācīties, viņi visi vēlas iemācīties, jo saprot, cik tas ir svarīgi un cik tas viņiem būs noderīgi.
Es ļoti bieži dzirdu, ka mums nav tāda priekšmeta kā veselības mācība, bet patiesībā tas ir, mums ir "Sports un veselība", kurā cita starpā māca arī pirmās palīdzības sniegšanu. Es nevaru teikt, ka to šobrīd nemāca, to māca skolā. Dažu skolu audzēkņi demonstrē teicamas zināšanas. Viņus māca praktiski tādā pašā līmenī kā topošos mediķus. Bet, ja skolās tiks ieviesta veselības mācība, tas būs lieliski. Ir citu valstu, piemēram, Nīderlandes, pieredze, kur pirmās palīdzības apmācība ir obligāta bērniem no 12 gadu vecuma, un tur pilnīgi visi cilvēki prot sniegt pirmo palīdzību. Ja mūsu situācijā jautāsim cilvēkiem, vai viņi zina, kā sniegt pirmo palīdzību, manuprāt, būs tādi, kuri teiks -- neprotu. Toties Nīderlandē neko tādu nedzirdēsiet. Līdz ar to viņiem ir vislabākie rādītāji Eiropā pirmās palīdzības sniegšanā un glābšanā pirmās palīdzības sniegšanas laikā," sacīja Nataļja Riņģe.
Jāatzīmē, ka ik gadu brīvprātīgajiem pievienojas arī specdienestu un Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji. Šoreiz, saskaņā ar tradīciju, savus uzdevumus sagatavoja zemessargi, jaunsargi un robežsargi, kuriem Latvijas Sarkanā Krusta Dienvidlatgales komiteja izsaka pateicību.
Sacensības ilga trīs stundas, kurās tika noskaidroti uzvarētāji divās grupās. Vecākajā grupā, kurā sacentās vidusskolēni, pirmo vietu ieguva Daugavpils Tehnoloģiju vidusskolas -- liceja komanda. Otro vietu ieguva Zinātņu vidusskolas skolēni, bet trešo vietu -- J. Pilsudska Valsts poļu ģimnāzijas audzēkņi. Jaunākajā grupā, kurā piedalījās pamatskolu audzēkņi, uzvarēja Ilūkstes Raiņa vidusskolas skolēni, otro vietu ieņēma Daugavpils Saskaņas pamatskolas, bet trešo -- Krāslavas ģimnāzijas audzēkņi.
Visi saņēma sacensību sponsoru dāvanas. Turklāt labākā komanda šī gada septembrī dosies uz valsts mēroga sacensībām, kur pārstāvēs Dienvidlatgales reģionu.
Savukārt 10. maijā daudzi skolēni piedalījās Zemessardzes 34. kājnieku bataljona sadarbībā ar citiem operatīvajiem dienestiem organizētā pasākumā "Mana Latvija. Mana atbildība". Šajās sacensībās papildu pirmās palīdzības sniegšanai bija jāpārvar arī šķēršļi un jāveic dažādi uzdevumi, kuru mērķis bija demonstrēt atjautību un spēju rīkoties krīzes situācijās. Arī ar šiem sarežģītajiem uzdevumiem mūsu bērni lieliski tika galā. Malači!
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par "Skolēni spēj sniegt pirmo palīdzību un tādējādi glābt dzīvību" saturu atbild ''Latgales Laiks'".
Komentāri