„Latgales Laiks” iznāk latviešu un krievu valodās visā Dienvidlatgalē un Sēlijā,
„Latgales Laiks” latviešu valodā aptver Daugavpils valstspilsētu, Augšdaugavas novadu un apkārtējos novadus un pilsētas.
2025. gada 24. maijs
Sestdiena
Ilvija, Marlēna, Ziedone
+7.3 °C
neliels lietus

Erasmus+ – lieliska iespēja Daugavpils Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma studentiem

Jau vairākus gadus Daugavpils Tehnoloģiju un tūrisma tehnikums (DTTT) aktīvi piedalās Eiropas Savienības (ES) Erasmus+ programmā. Tā ir lieliska iespēja gan studentiem, gan skolotājiem ne tikai apmeklēt citas ES valstis, bet, pirmām kārtām, iegūt vērtīgu pieredzi, strādājot lielo uzņēmumu speciālistu vadībā, un dalīties savās zināšanās ar kolēģiem. Arī nu jau gandrīz pagājušais mācību gads nebija izņēmums.

No 2023. gada 1. jūnija līdz šī gada 31. maijam Daugavpils Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā tiek īstenots Eiropas Savienības Erasmus+ programmas 1. pamatdarbības (KA1) profesionālās izglītības sektora projekts "Profesionālo prasmju pilnveide tehnoloģiju jomā" (Nr. 2023-1-LV01-KA121-VET-000114313). Projekta finansējums ir 218 516,00 eiro. Šī projekta ietvaros tika īstenotas daudzas aktivitātes, tostarp:

dalība starptautiskā prasmju konkursā: 2 izglītojamie, Lietuva;
dalība īstermiņa mācību prakses mobilitātē (4 nedēļas): 52 izglītojamie, Vācija, Spānija, Ungārija, Polija, Igaunija;
dalība ilgtermiņa mācību prakses mobilitātē (ErasmusPro; 14 nedēļas): 5 izglītojamie, Portugāle;
dalība “ēnošanā” darbā: 6 pedagogi, Ungārija;
uzaicinātais eksperts: 1 eksperts, Itālija.
"Šī ir unikāla iespēja mūsu audzēkņiem un skolotājiem. Interese par dalību Erasmus+ programmā ir milzīga. Katru gadu mēs saņemam ļoti daudz audzēkņu pieteikumu, veicam atlasi, un rezultātā projektā piedalās tie, kas to ir pelnījuši. Esam pārdomājuši dažādus kritērijus. Mums ir atlases komisija, kas rūpīgi izvērtē dažādus aspektus, piemēram, cik labi audzēkņi apgūst priekšmetus, īpaši tos, kas saistīti ar viņu profesiju, kā arī to, cik brīvi audzēkņi pārvalda svešvalodas, jo īpaši angļu valodu. Vispirms mūsu audzēkņiem ir jāatsūta pieteikums, kura sagatavošanā viņiem ir daudz kas jāizdara, kā arī motivācijas vēstule, kurā jāuzraksta iemesli, kāpēc viņi vēlas piedalīties šajā projektā. Turklāt audzēkņi atsūta CV angļu valodā. Kad esam saņēmuši visus šos dokumentus, nosūtām tos grupu klases audzinātājiem, svešvalodu skolotājiem, kā arī projektu koordinatoriem. Viņi mums sniedz informāciju par to, vai dalībnieks atbilst kritērijiem, pēc tam uzaicinām pretendentu uz interviju. Ja kāds neierodas uz interviju, nekavējoties tiek izslēgts no saraksta. Mums ir jāsaprot, kā dalībnieks komunicē, kāda ir viņa attieksme personīgā sarunā. Mūsdienās pieteikumu aizpildīšanai var izmantot mākslīgo intelektu, un tas raksta ļoti skaisti, pateicoties mākslīgajam intelektam, var uzrakstīt lielisku motivācijas vēstuli un sagatavot CV angļu valodā, lai gan patiesībā audzēknis nedz lāgā zina valodu, nedz arī prot normāli komunicēt. Tāpēc mēs ļoti rūpīgi tam sekojam. Varam uzdot jautājumus par jebkuru dzīves jomu. Protams, uzdodam jautājumus arī par interesēm, vēlmēm, ko viņi vēlas sasniegt dzīvē. Starp citu, mēs arī skatāmies, kā mūsu audzēkņi, kuri vēlas piedalīties projektā, pārvalda savus sociālos tīklus. Mums ir jāsaprot, ko varam viņiem piedāvāt, uz kuru valsti nosūtīt. Tobrīd mums jau ir saraksts, kurp varam doties nākamajā mācību gadā. Tas ir, intervijas laikā mēs saņemam daudz svarīgas informācijas, lai plānotu šos braucienus,” pastāstīja Daugavpils Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma projektu vadītāja Sandra Celmiņa.

Topošais programmētājs Vitālijs Drozdovičs šoreiz bija praksē Spānijā, bet topošais elektrotehniķis Kristers Čerpakovskis – Ungārijā. Šajos braucienos viņi guva neizdzēšamus iespaidus. Jaunieši priecājas, ka viņiem bija iespēja parādīt sevi darbībā un apgūt jaunas prasmes, kas speciālistiem ir ļoti svarīgi. Neiztika arī bez salīdzināšanas. “Patiesībā spāņi ir nesteidzīgi, viņi visur un vienmēr kavē, viņu dzīve rit citādi nekā mūsējā. Un, protams, sākotnēji šķiet, ka viņi ir slinki. Taču tā nav. Viņi mīl savu valsti, ļoti labi prot savu darbu un vienkārši dzīvo savā ritmā. Turklāt spāņiem ir arī siestas, tas ir laiks no aptuveni pulksten 12.00 līdz 15.00, kad viņi nestrādā, bet paliek mājās aiz aizvērtiem slēģiem, jo ir ļoti karsts. Pie mums tā nav,” par savu pieredzi pastāstīja Vitālijs Drozdovičs.

Kristers Čerpakovskis atzīmēja, ka arī ungāriem ir nedaudz atšķirīga attieksme pret darbu nekā mums Latvijā: “Esmu ļoti gandarīts, ka man bija iespēja apmeklēt Ungāriju, tā ir pavisam cita pasaule, arī tur katrs dzīvo atbilstoši savam laikam, bet tomēr es daudz ko iemācījos, daudz ko apguvu, un tas man nākotnē palīdzēs profesijā. Esmu ļoti priecīgs, ka savulaik nolēmu piedalīties šajā projektā un ka man izdevās iziet atlasi un aizbraukt uz Ungāriju. Mums tā ir unikāla pieredze, kas, protams, noderēs nākotnē. Esmu gandarīts, ka tehnikumā mums dod šādu iespēju. Un, ja šie projekti turpināsies, iesaku visiem tajos piedalīties.”

Braucienos kopā ar audzēkņiem dodas pavadošās personas, piemēram, izglītības un skolu psiholoģe Alisa Žuravļova bija kopā ar audzēkņiem Igaunijā: “Prakse bija organizēta ļoti augstā līmenī. Mūsu audzēkņiem bija sagatavotas ļoti augstas kvalitātes prakses vietas. Audzēkņus patīkami pārsteidza arī Igaunijas galvaspilsēta. Viņi atzīmēja, ka Tallinā ieraudzīja pavisam citu valsts attīstības līmeni. Vēlos atzīmēt arī mūsu tehnikuma izcilo prakses organizāciju. Mūsu projektu nodaļa strādā ļoti rūpīgi, atbildīgi, darbinieki, kas iegulda savu laiku, resursus, zināšanas, pieredzi un dvēseli braucienu organizēšanā. Jebkurā laikā varam sazināties ar mūsu koordinatoriem, lai saņemtu informāciju vai atrisinātu kādu situāciju. Manā darbā ir ļoti svarīgi, vai pavadošajai personai izdosies nodibināt kontaktu ar audzēkņiem. Gadās visādi, bet vienmēr cenšamies rast kontaktu, pieeju katram, vienoties. Situācijas ir dažādas, piemēram, viens vēlas kaut kur doties, otrs nē. Un tā ir viena no situācijām, ko cenšamies atrisināt. Taču mūsu audzēkņi ir malači, viņi ļoti labi sevi parāda praksē un ir pelnījuši uzņemošās puses uzslavas. Viņi mācās, iegūst zināšanas un pieredzi, un tas ir ļoti svarīgi."

Ik reizi šādi pozitīvi stāsti ir stimuls Daugavpils Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumam turpināt dalību Erasmus+ programmā, sniedzot saviem audzēkņiem unikālo iespēju iegūt starptautisku pieredzi.

Tuvākajā laikā sāksies jaunu audzēkņu uzņemšana studiju programmās, ko tehnikums piedāvā devīto un divpadsmito klašu absolventiem. Pirmais posms sāksies 16. jūnijā un noslēgsies 18. jūlijā, otrais būs spēkā no 21. jūlija līdz 20. augustam. Nepilngadīgajiem būs jāierodas iesniegt dokumentus kopā ar savu likumisko pārstāvi – vecāku vai aizbildni – un jāuzrāda personu apliecinošs dokuments. Papildus ir nepieciešami arī citi dokumenti. To saraksts, kā arī informācija par studiju iespējām Daugavpils Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumā pieejama izglītības iestādes oficiālajā tīmekļa vietnē www.dttt.lv. Uzņemšanas komisijas tālrunis: 27741510.

Iepazīstiet pasauli un iegūstiet profesiju kopā ar Daugavpils Tehnoloģiju un tūrisma tehnikumu!

Foto no Daugavpils Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma arhīva

Komentāri

Lai pievienotu rakstam savu komentāru, nav jāsniedz personiska rakstura informācija. IP adrese, no kuras rakstīts komentārs, ir zināma tikai LL redakcijai un tā netiek izsniegta trešajām personām.

Redakcija izdzēsīs neētiskus un rupjus komentārus, kuri aizskar cilvēka cieņu un godu vai veicina rasu un nāciju naidu.