„Latgales Laiks” iznāk latviešu un krievu valodās visā Dienvidlatgalē un Sēlijā,
„Latgales Laiks” latviešu valodā aptver Daugavpils valstspilsētu, Augšdaugavas novadu un apkārtējos novadus un pilsētas.
2025. gada 24. maijs
Sestdiena
Ilvija, Marlēna, Ziedone
+7.3 °C
neliels lietus

Muzeju nakts apmeklētājus lietus neaizbiedēja

17. maijā visā Eiropā norisinājās Muzeju nakts pasākumi. Šajā dienā Eiropas muzeji vakarā ver durvis apmeklētājiem, lai viņi varētu bez maksas iepazīties ar šo iestāžu darbu un apskatīt ekspozīcijas. Šī akcija ir ļoti populāra ne tikai, piemēram, Itālijā vai Francijā, bet arī Latvijā.

Arī Daugavpils tradicionāli ļoti aktīvi iesaistās šajā pasākumā. Šoreiz apmeklētājiem -- pilsētas iedzīvotājiem un viesiem, bija atvērtas daudzas iestādes, tostarp Rotko muzejs, Inženieru arsenāls, Šmakovkas muzejs, Novadpētniecības un mākslas muzejs un citas.

Šogad laika apstākļi diemžēl nelutināja. Jau no paša rīta lija, lietus brīžiem pierima, bet pēc tam atsākās ar jaunu spēku. Arī laiks bija vēss, tāpēc pat nebija vēlēšanās iet ārā. Un tomēr sliktie laikapstākļi neatturēja tūkstošiem cilvēku, kas vēlējās apmeklēt mūsu muzejus. Milzīga rinda tovakar izveidojās pie Rotko muzeja. Parasti vienai personai šī muzeja apmeklējums izmaksā 10 eiro, bet, to apvienojot ar Martinsona mājas apskati, ieejas maksa pieaug līdz 17 eiro. Protams, skolēniem, studentiem un pensionāriem ir labas atlaides, bet tik un tā sanāk gana liela summa, dodoties turp kopā ar ģimeni vai lielā kompānijā. Savukārt Muzeju naktī ir lieliska iespēja apmeklēt iestādi bez maksas, lai gan ir jāizstāv gara rinda. Līdz ar to Daugavpils iedzīvotāji un pilsētas viesi, bruņojušies ar lietussargiem, diezgan ilgi gaidīja rindā, lai apskatītu eksponātus. Savukārt, dodoties projām, daudzi teica, ka it nemaz nav žēl laika, kas pavadīts, stāvot rindā, lai apskatītu muzejā izstādītos darbus. Īpaši populāras bija Latvijas animācijas filmas "Straume" balvas "Oskars" un "Zelta globuss", kas apmeklētājiem bija pieejamas vien trīs stundas.

Tikpat gara rinda izveidojās arī pie ēkas, kurā atrodas medicīnas izstāde ar kontracepcijas līdzekļu ekspozīciju. Četrās plašās zālēs ir apskatāmi priekšmeti, fotogrāfijas un dokumenti, kas vēsta par cilvēku ārstēšanas metodēm pagājušajā gadsimtā un vēl agrāk. Viena zāle ir atvēlēta medicīnai un medicīnas iekārtām, otrajā zālē apmeklētāji var iepazīties ar Daugavpils medicīnas iestāžu vēsturi, kas darbojās Daugavpilī pirms vairākiem gadiem un darbojas joprojām. Savukārt trešā zāle ir pilnībā veltīta kontracepcijai un tajā apskatāmi dažādi kontracepcijas līdzekļi. 2023. gadā tika izveidota jauna ekspozīcijas daļa, kas veltīta Covid-19 un aizsargmasku lietošanas vēsturei. Jāpiebilst, ka šī izstāde jau vairākus gadus ir viena no populārākajām vietām Daugavpilī.

Daudzi apmeklētāji devās uz Inženieru arsenālu, lai apskatītu vietējās dažādas tehnikas ekspozīcijas. Vārdu sakot, viss cietoksnis bija cilvēku pilns. Šogad tika īpaši izcelta vieta, kur kādreiz atradās katedrāle. Tā bija viena no vecākajām ēkām Daugavpilī, turklāt baznīcu uzcēla vēl pirms cietokšņa izbūves. Sākotnēji tā bija koka celtne, ko šajā vietā uzbūvēja 1626. gadā, tas ir, gandrīz divsimt gadus pirms Daugavpils galvenās "pērles". Savukārt akmens dievnamu uzcēla jezuīti laika posmā no 1746. līdz 1769. gadam. Vienlaikus tika ielikti jezuītu kolēģijas ēkas pamati, kur padomju laikā atradās skola. Šī ēka joprojām atrodas savā vietā, tiesa, tā ir avārijas stāvoklī.

Pie šīs ēkas bija uzstādīta telts, pie kuras plīvoja Napoleona kara sākuma laika Daugavpils cietokšņa karogs. Šīs akcijas autori -- vēsturiskās rekonstrukcijas kluba biedri, kuri bija tērpušies Krievijas impērijas armijas, kas šeit bāzējās 19. gadsimta sākumā, formastērpos. Diemžēl neskatoties uz to, ka Daugavpilī regulāri notiek rekonstrukcijas festivāli, mūsu jauniešiem ir maz zināšanu par dzimtās pilsētas vēsturi un Daugavpils galveno arhitektūras pieminekli. Viņi jauc impērijas armijas uniformu ar Francijas armijas formastērpiem, bet cietokšņa karogu -- ar britu flotes karogu. Tāpēc kluba dalībnieki visu vakaru stāstīja interesentiem par šiem vēstures faktiem, kā arī piedāvāja iedegt un nolikt sveci pie bijušās baznīcas pamatiem. Šīs akcijas mērķis bija atgādināt cilvēkiem par zudušajām vērtībām.

Daugavpils centrā bija mazāk cilvēku, tomēr pie muzejiem veidojās rindas. Interesenti vēlējās iekļūt Šmakovkas muzejā, kur apmeklētājiem tika piedāvāta ļoti interesanta programma. Bija apskatāmas arī visas Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīcijas.

Neskatoties uz laikapstākļiem, rosība valdīja arī Augšdaugavas novadā. Šoreiz vienlaikus ar Muzeju nakti norisinājās tradicionālais festivāls "Augšdaugava", kas notiek Naujenes pagastā. Daugavas krastā, kur atrodas vecticībnieku ciems "Slutišķi", ieradās gan vietējie iedzīvotāji, gan viesi, lai vērotu aizraujošus notikumus. Apmeklētājiem bija atvērtas arī Naujenes Novadpētniecības muzeja durvis. Protams, pasākumi notika arī citos novada pagastos, piemēram, daudzi izmantoja iespēju apmeklēt Pirmā pasaules kara muzeju Medumos.

Šajā lietainajā vakarā apmeklētāji varēja apskatīt arī Bebrenes dzirnavas -- tur notika ekskursija, kurā vēstures entuziasti uzzināja, kā šis objekts radies. Netālu, Bebrenes Kultūras namā, vietējais amatierteātris izrādīja lugu "Pīļu medības", kā arī varēja apskatīt izstādi "Jaunība".

Tovakar viesus uzņēma arī Dvietes pagastā, kas ir slavens ar savām skaistajām ainavām. Šeit apmeklētāji varēja uzzināt ciemu vēsturi, iepazīt kultūru un paražas.

Šogad Muzeju nakts laikā norisinājās arī Baznīcu nakts, tāpēc daudzās pilsētās un novados, tostarp Daugavpilī un Augšdaugavas novadā, apmeklētājiem bija atvērtas vietējās baznīcas, kur papildu telpu apskatei varēja uzzināt arī šo dievnamu vēsturi.

Foto: Jevgeņijs Ratkovs, Jeļena Bobkova, Augšdaugavas novada dome

Komentāri

Lai pievienotu rakstam savu komentāru, nav jāsniedz personiska rakstura informācija. IP adrese, no kuras rakstīts komentārs, ir zināma tikai LL redakcijai un tā netiek izsniegta trešajām personām.

Redakcija izdzēsīs neētiskus un rupjus komentārus, kuri aizskar cilvēka cieņu un godu vai veicina rasu un nāciju naidu.