17. maijā Latvijā tika atzīmēta Ugunsdzēsēju un glābēju diena, turklāt šogad ugunsdzēsībai Latvijā apritēja 160 gadi. Pirms dažām dienām Daugavpilī notika svinīgs pasākums, kurā pulcējās ugunsdzēsēji no visa reģiona.
Latvijā pirmā pilsētas ugunsdzēsēju komanda nodibināta Daugavpilī, 1845. gadā, uz policijas ugunsdzēsēju komandas bāzes. 1864. gada nogalē pilsoņu grupa Ivana Himillera (sabiedrisks darbinieks, arī Rīgas Latviešu biedrības līdzdibinātājs) vadībā sāka veidot brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrību, un jau 1865. gada 17. maijā Rīgas brīvprātīgo ugunsdzēsēju komanda pirmo reizi izbrauca uz ugunsgrēku Vecrīgā. Tajā pat 1865. gadā sarosījās arī jelgavnieki un par pirmo biedrības priekšsēdētāju izvēlēja maiznieku Ādolfu Eduardu Prālu. Visā Latvijā pakāpeniski, citā pēc citas, apdzīvotās vietās sāka dibināties brīvprātīgo ugunsdzēsēju formējumi, 20. gadsimta trīsdesmitajos gados sasniedzot pat 240 biedrības.
90. gadu sākumā, sakarā ar pārmaiņām valstī, ugunsdzēsības sistēmu skāra plašas reformas. Iekšlietu ministrijas Ugunsdzēsības pārvaldi (UP) nosauca par Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta departamentu (UGDD), bet militarizētās ugunsdzēsēju daļas turpmāk dēvēja par ugunsdzēsības un glābšanas daļām (UGD). Lai sagatavotu virsniekus neatkarīgās Latvijas ugunsdzēsībai, 1991. gada 8. oktobrī ar iekšlietu ministra pavēli Mācību centrā izveidoja pastāvīgus 11 mēnešu kursus jaunākā un vidējā komandējošā sastāva sagatavošanai. Savukārt 1998. gada 18. septembrī darba uzlabošanai un koordinēšanai izveidoja VUGD Rīgas pilsētas pārvaldi.
Mūsdienās ugunsdzēsēji un glābēji, tāpat kā pirms 160 gadiem, pilda savu misiju -- sniedz nepieciešamo palīdzību valsts iedzīvotājiem. Izcēlies ugunsgrēks, slīkst cilvēks, noticis nopietns ceļu satiksmes negadījums, pazudis cilvēks – tā ir tikai neliela daļa notikumu, uz kuriem izsauc VUGD darbiniekus. Katru dienu un nakti, neatkarīgi no tā, vai tā ir nedēļas nogale vai svētku diena, viņi ir gatavi veikt vissarežģītākos uzdevumus, dažkārt riskējot ar savu dzīvību, lai glābtu citus cilvēkus. Turklāt daudzas bīstamas situācijās rodas mūsu pašu vainas dēļ.
„Es strādāju Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā jau 24 gadus. Man tas bija sirds aicinājums, es vienmēr gribēju palīdzēt cilvēkiem, savai valstij, un es to daru katru dienu. Mūsu darbā ir daudz priekšrocību, tostarp sociālās garantijas, mums ir ļoti labs darbs -- tas ir nepieciešams cilvēcei, jo mēs palīdzam ugunsgrēkos, veicam glābšanas darbus. Runājot par mīnusiem, var minēt naudas trūkumu, taču pēdējā laikā situācija šajā ziņā ir mainījusies uz labo pusi, mums ir jauni transportlīdzekļi, ar kuriem varam ātrāk ierasties notikuma vietā. Tāpēc patiesībā mīnusu kā tādu nav,” uzskata Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Latgales reģiona brigādes Daugavpils 2. daļas komandiera vietnieks Juris Vaģelis.
Ar viņu vienisprātis ir ilggadējais Latgales reģiona pārvaldes priekšnieks Česlavs Šmuksts, kurš VUGD dienē vairāk nekā 30 gadus. Viņš sāka kā ierindas ugunsdzēsējs, bet 2010. gada 1. oktobrī tika iecelts VUGD Latgales brigādes komandiera amatā. “Ne katrs var būt ugunsdzēsējs, tā nav viegla profesija. Nereti gadās, ka cilvēks atnāk pie mums, nostrādā divas vai trīs maiņas un aiziet, jo saprot, ka tas nav viņa „lauciņš”. Tas nav darbs, tas ir aicinājums. Taču arī iedzīvotāji nedrīkst aizmirst par savu drošību. Mēs, protams, ieradīsimies un izdarīsim visu, kas ir mūsu spēkos, lai jums palīdzētu, taču jums pašiem ir kaut mazliet jāpadomā par to, kā pasargāt savu dzīvību gan mājās, gan atpūšoties pie ūdens, gan atrodoties mežā. Mēs nevaram ierasties acumirklī, mums ir nepieciešams laiks, lai nokļūtu pie jums. Šodien es vēlos apsveikt visus savus kolēģus mūsu profesijas svētkos. Vēlu mūsu puišiem un meitenēm labu veselību, un arī pateicos mūsu darbinieku ģimenēm par atbalstu,” teica Č. Šmuksts.
Šajā dienā Daugavpilī ieradās arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieks Mārtiņš Baltmanis. Jāpiebilst, ka Daugavpils viņam nav sveša, jo šeit 2003. gadā viņš spēra pirmos soļus ugunsdzēsēja darbā, savukārt 2023. gada 1. aprīlī tika iecelts Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta priekšnieka amatā.
„Mēs savā dienestā sakām, ka tas nav darbs, tas ir ikdienas aicinājums. Es strādāju ar lieliskiem cilvēkiem, kuri to jūt, kuri jebkurā brīdī ir gatavi doties izsaukumā, lai glābtu citu cilvēku. Un šajā dienā es gribu novēlēt saviem kolēģiem, lai viņiem vienmēr būtu spēks, veselība, lai viņi katru dienu justos drošībā. Un, protams, lai vienmēr būtu atbalsts un ar viņiem lepotos ne tikai kolēģi, bet arī sabiedrība, kuru viņi aizsargā,” M. Baltmanis apsveica savus kolēģus.
Šajā dienā Vienības nama Lielajā zālē daudzi Latgales ugunsdzēsēji saņēma apbalvojumus. Tika sumināti arī VUGD draugi un partneri, tostarp laikraksts “Latgales Laiks”. Paldies par jūsu darbu un sveicam svētkos! Vēlam veselību un laimi jums, mūsu varoņi!
Foto: Romualds Rubenis
Komentāri