Mūs lasa Daugavpils, Ilūkstes, Preiļu, Krāslavas, Dagdas, Aglonas, Līvānu un citās pilsētās un novados
2020. gada 10. augusts
Pirmdiena
Audris, Brencis, Inuta
+17.4 °C
daļēji mākoņains

Top filma par dziedātāju Aiju Rimšu

Viņa savā spēcīgajā balsī, vienā no savām dziesmām, kuru skaits iesniedzas otrajā simtā, dziedāja par brīnumsvecīti, un pati, gluži kā brīnumsvecīte, “uzplaiksnīji īsu brīdi, sirdi žilbinot, nodzisi uz neiedegšanos”…Dziedātājas Aijas Rimšas īsais, bet piepildītais mūžs, spilgtā personība, talants, neatkārtojamā balss un dziesmu teksti – žilbina un pārsteidz joprojām daudzus viņas talanta cienītājus un klausītājus. Latgolys entuziastu grupa BIĻDIS šobrīd strādā pie filmas par Aiju veidošanas. Lai iepazītu. Lai atgādinātu. Lai neaizmirstu.

Aija Rimša (1967- 2005) - savdabīgās balss īpašniece, gan dziļi skumjā, gan dziļi priecīgā Latgales dziedātāja, bieži saukta par “Latgolys rūžeņu”, savā īsajā mūžā izdevusi 9 dziesmu albumus. Jau apritējuši 9 gadi, kopš Aija ir “zem citām debesīm”, bet viņas balsi dzirdam skanam radio gandrīz katru dienu. Viņas sacerētās un izpildītās dziesmas ( “Kaprīzā meitene”, “Kam tu raudi, māmulīte?”, “Dāvini man”, “Vēstules bez vārdiem”, “Dzelteno rožu pavasaris”) un latgaliešu tautasdziesmas ( “Jezups”, “Es beju māmeņai”, “Jau mani vad”) tiek dziedātas, mīlētas, liek just un līdzpārdzīvot, sāpēt un smiet, ļauties un nesastingt, atvērt sirdi tam, ko tev dāvā ik diena, ik mirklis. Skan neatkārtojamā Aijas balss, sajūtama viņas mūzikas īpašā enerģētika, taču reti kurš zina ko vairāk par dziesmu izpildītājas personību, tās veidošanos un nežēlīgo likteni, ne taisno un ne vieglo ceļu uz dzīves galveno vērtību un piepildījumu – mūziku.

Aijas talants vēl nav pietiekami novērtēts. Aijas personība un īsais, bet spilgtais mūžs ir dziļākas izpētes vērts. Viņas oriģināldziesmas būtu atsevišķi pētāms materiāls. Dziesmas kā pati Aija… no dzīvespriecīgajām, jestrajām, aicinošajām līdz dziļi izsāpētajām, smeldzīgajām…Daudzu cilvēku atmiņās viņa dzīvo un ir tepat, gandrīz līdzās… Daudzi jautā – kāpēc liktenis bijis tik nežēlīgs?... Kāds nopūšas… Kāds ik dienas atceras kopā pavadīto laiku…Kādam rudens smarža, vējš kailos koku zaros, kūstošas lāstekas, pļava rīta agrumā atgādina par viņu…Un pāri visam ir apliecinājums, ka tā just var tikai dziļš un dvēselē bagāts cilvēks. Tāda mērķtiecība, degsme, tā mīlēt savu dzimto novadu, sev tuvos un dārgos dzīves cilvēkus (bērni, ģimene, draugi, dzīves liktenīgie cilvēki) var tikai LIELS cilvēks, LIELA personība. Un patiess. Patiess pret sevi.

Pēc Aijas Rimšas aiziešanas mūžībā viņas dzimtajā un dzīves vietas pilsētā Rēzeknē, pateicoties Rēzeknes Dziesmu svētku biedrības un Aijas menedžera Pētera Laizāna veikumam, 2011.g. ticis sarīkots viņas atceres pasākums, kas pulcēja pilnu zāli klausītāju. Tas ir apliecinājums, ka Aijas mūzika dzīvo arī pēc viņas. Tāpat kā atmiņas. Tāpat kā viņas soļi Rēzeknes ielās, tie palikuši arī līdzcilvēku sirdīs.

                        Lai atgādinātu un iepazīstinātu plašāku auditoriju ar Aijas kā talantīgas personības dzīvi, ceļu no pirmās dziesmas līdz… nenodziedātajai, dziesmu tapšanas ceļu, viņas dzīvē tuvu cilvēku atmiņām, - Latgolys entuziastu grupa BIĻDIS no Rēzeknes (Edgars Blinovs, Ineta Atpile-Jugane, Sergejs Čakāns, Artis Vītols, Vitālijs Dudarenoks), sadarbībā ar Aijas mammu Mariju Tāraudi, Aijas menedžeri Pēteri Laizānu, iesaistot Aijas dzīvē, mūzikas jomā nozīmīgus cilvēkus, radiniekus, laikabiedrus, mūziķus, strādā pie filmas par Aiju tapšanas. Satikti, uzklausīti un iepazīti daudzi Aijas dzīvē nozīmīgi cilvēki. Atlicis tikties ar daudziem, lai kopā izveidotu atmiņu stāstu par cilvēku, kurš bijis mums līdzās. Un ir. Katram citādi ir…

Filmas veidotāji būs priecīgi par katru, kurš vēlēsies dalīties savās atmiņās, pārdomās par neatkārtojamo personību Aiju, lai stāsts, kuru veidojam par viņu no maziem atmiņu mozaīkas gabaliņiem, būtu pēc iespējas patiesāks, dzīvāks un Aijas personību, būtību atklājošāks. Ja kāds radīs iespēju arī finansiāli vai kā citādi atbalstīt projektu, būsim pateicīgi.

            Aijas Rimšas biogrāfiskie dati– dzimusi 1967.g. Rēzeknē. Mācījusies un beigusi Rēzeknes 1.vidusskolu. Mūziku apguvusi pašmācības ceļā. Akordeonu iemācījusies spēlēt 5 gadu vecumā. Strādājusi Makašānu vidusskolā par vācu valodas skolotāju, REBIR, Ozolmuižas pagastā par kluba vadītāju. Aijai piedzimuši 3 dēli. Aijas muzikālais mantojums ir 9 dziesmu albumi. Pirmo kaseti „Tev un vientulībai” izdevusi 1995.g., bet pēdējo 2003.g. „Zem citām debesīm”. Dziedātāja mūžībā pēc smagas slimības aizgājusi 2005.g. 14.oktobrī. A. Rimša atdusas Rēzeknes novada Ozolmuižas kapos.

 Latgolys entuziastu grupys Biļdis vārdā

projekta iniciatore - Ineta Atpile-Jugane

bildis@inbox.lv