Mūs lasa Daugavpils, Ilūkstes, Preiļu, Krāslavas, Dagdas, Aglonas, Līvānu un citās pilsētās un novados
2020. gada 22. janvāris
Trešdiena
Austris
+2.8 °C
neliels sniegs

Pirmais diktāts latgaliešu valodā

Publicitātes foto

Šajā sestdienā, 7. oktobrī, notiks III pasaules diktāts latviešu valodā. Savukārt Latvijas Radio Latgales studijas veidotais raidījums „Kolnasāta” piedāvā ikvienam pārbaudīt latgaliešu rakstu valodas zināšanas. Diktāts latgaliski radio ēterā skanēs pirmo reizi.

Diktāts latgaliešu valodā skanēs sestdien pl. 18.15 Latvijas Radio 1 latgaliskā raidījuma „Kolnasāta” ietvaros. Idejas autore Vineta Vilcāne skaidro, ka šobrīd daudz tiek darīts latgaliešu valodas saglabāšanā un attīstīšanā: „Latgaliešu valoda ir daļa no latviešu valodas, kas ir ne mazāk vērtīgāka un skanīgāka kā latviešu literārā valoda. Valoda ir dzīva ne tikai runā, bet arī rakstos. Neskatoties uz to, ka iespējas apgūt latgaliešu rakstu valodu ir ierobežotas un daudzi to nav mācījušies skolā, vai arī ir apguvuši pašmācības ceļā, cilvēki nekautrējas rakstīt, jo īpaši jaunākā paaudze. Tas ir tikai laika jautājums, kad pareizi latgaliski rakstošo cilvēku skaits pieaugs.” Idejas autori aicina pārbaudīt esošās latgaliešu rakstu valodas zināšanas, uzrakstot diktātu latgaliski.

Diktātu Latvijas Radio 1 lasīs jaunatnes lietu speciāliste Leila Rasima un tas būs fragments no latgaliešu literātes Ilzes Spergas grāmatas “Dzeiveiba”. Uzrakstīto tekstu pēcāk katrs pats varēs pārbaudīt Latgaliešu kultūras ziņu portālā lakuga.lv.

Diktāta teksts sastādīts, ievērojot Valsts valodas centra 2007. gadā apstiprinātos Latgaliešu rakstības noteikumus.