Mūs lasa Daugavpils, Ilūkstes, Preiļu, Krāslavas, Dagdas, Aglonas, Līvānu un citās pilsētās un novados
2019. gada 16. decembris
Pirmdiena
Alvīne
+3.8 °C
neliels lietus

Noziegumos cietušie var saņemt valsts atbalstu

pexels.com

Cilvēki, kas cietuši noziegumos, var saņemt valsts atbalstu un juridisku palīdzību. Kādos gadījumos noziegumos cietušajiem ir tiesības uz valsts kompensāciju un kādos gadījumos un kādu juridisko palīdzību nodrošina un apmaksā valsts, informē Juridiskās palīdzības administrācijas juriskonsulte Zane Greidiņa.

Tiesības uz valsts kompensāciju

Valsts kompensāciju izmaksā tīšos noziegumos cietušajiem, kuriem nodarīti smagi vai vidēja smaguma miesas bojājumi, iestājusies personas nāve, aizskarta cietušā tikumība vai dzimumneaizskaramība, cietušais ir cilvēku tirdzniecības upuris, vai inficēts ar HIV, B vai C hepatītu. Valsts kompensācijas pieprasījumu administrācijā iesniedz viena gada laikā pēc dienas, kad persona atzīta par cietušo vai ir uzzinājusi par faktiem, kas šai personai dod tiesības to darīt (piemēram, veiktās ekspertīzes rezultātiem, nozieguma kvalifikācija u.c.).

Kompensāciju var pieprasīt arī, tad ja vainīgais nav noskaidrots, kā arī negaidot krimināllietas izskatīšanu tiesā.

Konsultāciju par valsts kompensācijas pieprasījuma veidlapas aizpildīšanu, kā arī pievienojamajiem dokumentiem bez maksas var saņemt administrācijā, kā arī pie kriminālprocesa virzītāja – policijā, prokuratūrā vai tiesā.

Kas var pretendēt uz juridisko palīdzību

1. Ja juridiskā palīdzība nepieciešama civiltiesiska strīda risināšanai ārpus tiesas un tiesā, tad administrācija nodrošina juridisko palīdzību maznodrošinātām, trūcīgām personām un tām personām, kuras pēkšņi nonākušas tādā situācijā un materiālā stāvoklī, kas tām liedz nodrošināt savu tiesību aizsardzību, vai atrodas pilnā valsts/pašvaldības apgādībā.

Administratīvajās lietās tiesā juridiskā palīdzība tiek nodrošināta patvēruma un izraidīšanas jomās un bāriņtiesas lēmuma pārsūdzībai, ja lieta skar bērna tiesības un likumīgās intereses.

Lai saņemtu minēto juridisko palīdzību personai jāvēršas ar iesniegumu administrācijā. Iesnieguma veidlapa pieejama Juridiskās palīdzības administrācijas mājas lapā www.jpa.gov.lv.

Saņemot personas iesniegumu, administrācija lemj par konsultācijas, procesuālo dokumentu sastādīšanu un pārstāvības tiesā piešķiršanu un norīko juridiskās palīdzības sniegšanai juridiskās palīdzības sniedzēju, kā arī administrācija nodrošina finansiālo atbalstu juridiskās palīdzības apmaksai Latvijas valstspiederīgajiem jautājuma par bēra aizgādības tiesību pārtraukšanu vai atņemšanu risināšanai ārvalstīs.

2. Ja juridiskā palīdzība nepieciešama sarežģītajās administratīvajās lietās, tad personai ar iesniegumu jāvēršas tiesā. Pamatojoties uz tiesas (tiesneša) pieņemtu lēmumu, administrācija personai nodrošinās juridiskās palīdzības sniedzēja konsultācijas, procesuālo dokumentu sastādīšanas un pārstāvības tiesā piešķiršanu un norīkos juridiskās palīdzības sniegšanai juridiskās palīdzības sniedzēju.

3. Lai saņemtu valsts nodrošināto palīdzību kriminālprocesā, personai jāvēršas ar lūgumu pie kriminālprocesa virzītāja ar lūgumu tai nodrošināt aizstāvi vai pārstāvi.

Advokātu nodrošina arī nepilngadīgajam cietušajam un viņa pārstāvim kriminālprocesā, ja noziegums saistīts ar vardarbību un to nodarījusi persona, no kura nepilngadīgais cietušais ir atkarīgs, vai noziegums vērsts pret tikumību vai dzimumneaizskaramību.

Uzziņai

- Juridiskās palīdzības administrācijas adrese: Pils laukums 4, Rīga, LV-1050, bezmaksas informatīvais tālrunis: 80001801 (taustiņš 1 – valsts nodrošinātā juridiskā palīdzība, taustiņš 2 – valsts kompensācija cietušajiem),

tālrunis: 67514208, e-pasts: jpa@jpa.gov.lv, mājas lapa: www.jpa.gov.lv.

- Informācija par atbalsta dienestiem: tālrunis 116006, www.cietusajiem.lv.