Mūs lasa Daugavpils, Ilūkstes, Preiļu, Krāslavas, Dagdas, Aglonas, Līvānu un citās pilsētās un novados
2021. gada 25. jūlijs
Svētdiena
Jēkabs, Žaklīna
+19.9 °C
skaidrs laiks

Karstais un sausais laiks dzen izmisumā lauksaimniekus

pexels.com

Karstais un sausais laiks, kas pieturas Latvijā, dzen izmisumā lauksaimniekus. Labība vairs nespēj no augsnes uzņemt barības vielas, bet zālāji un lopbarība nokalst. Visbēdīgākā situācija pašlaik ir Kurzemē, piemēram, Kuldīgas pusē lietu nesola vēl divas nedēļas un laukos jau labi redzama sausuma ietekme.

Graudkopji, kuriem lielā slapjuma dēļ neizdevās pērn iesēt ziemājus, visas cerības saistīja ar vasarājiem. Taču daba ieviesa savas korekcijas – maija mēnesī lielākajā Latvijas daļā lietu neizdevās sagaidīt. Līdz ar to laukos, kur ziemas kviešu raža bijusi ap septiņām tonnām no hektāra, šogad prognozējamas divas tonnas, bet vasarāju vēl mazāk.

"Mēs redzam, ka lapas pilnībā nokaltušas, fotosintēzei jāstrādā par labu graudam, bet lapa nokaltusi un graudi būs sīki, fotosintēze nenotiek," saka Salgales pagasta lauksaimnieks Gundars Liepa.

Sausums apdraud arī lopbarību. Tepat pretī kviešu laukam iesētas pupas- tām lapiņas savilkušās čokurā, un ziedi, visticamāk, karstumā nobirs. Arī te prognozējams liels ražas zudums.

"Ja mēs runājam par potenciālo ražu visā Latvijā, tad šogad tā būs sliktāka, sausums ietekmēs ziemājus par 20%. Un, ja mēs runājam par vasarājiem, tad tur ir traģiski.
Visskarbāk ir tiem vasarājiem, kas iesēti maija otrajā nedēļā un viņi nav dabūjuši sākotnējo mitrumu, lai varētu normāli sadīgt," norāda “Zemnieku saeimas” lauksaimniecības politikas eksperts Mārtiņš Trons.

Īpaši satraukušies ir kurzemnieki – tur meteorologi lietu nesola vēl divas nedēļas un labība jau aizkaltusi. Siens jāpļauj steigšus, jo stiebrzāles jau koksnējas. Taču to masa ir trīsreiz mazāka kā nepieciešams.

Ja sausums turpināsies, nopļautie lauki izdegs un nebūs atāla otram pļāvumam – prognozē Lauku konsultāciju centra augkopības speciālisti. Lopiem tas nozīmē bada gadu. Diemžēl Latvijā pret sausumu apdrošināties nevar.


lsm.lv

Komentāri

04.06.2018 19:18
Laiks
Trakums, jācer atkal uz valdibas atbalstu.