„Latgales Laiks” iznāk latviešu un krievu valodās visā Dienvidlatgalē un Sēlijā, „Latgales Laiks” latviešu valodā aptver Daugavpils pilsētu, Augšdaugavas novadu un apkārtējos novadus un pilsētas.
2024. gada 22. februāris
Ceturtdiena
Adriāna, Adrians, Adrija, Ārija, Rigonda
+2.1 °C
apmācies

Tuvojas noslēgumam Pirmā pasaules kara ekspozīcijas ēkas renovācija, sakopti arī bunkuri

Latvijas--Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projektā Augšdaugavas novadā, Medumos, noslēgumam tuvojas ēkas renovācija, kurā atradīsies Pirmā pasaules kara ekspozīcija. Sakopti un sakārtoti ir arī bunkuri, „Latgales Laikam” pastāstīja Augšdaugavas novada pašvaldības iestādes "TAKA" direktors Rolands Gradkovskis.

„Patlaban projekts ir aktīvā attīstības stadijā un process virzās uz priekšu pēc plāna. Pēc ēkas pieņemšanas ekspluatācijā, sāksies ekspozīcijas izveide. Sakopti un sakārtoti ir arī bunkuri, kurus varēs apmeklēt topošā Pirmā pasaules kara mantojuma tūrisma maršruta ietvaros,” pastāstīja R. Gradkovskis.

Pirmais pasaules karš ir atstājis ilgi nedzīstošas rētas ne tikai cilvēku likteņos un sirdīs, bet arī lielā daļā tagadējās Latvijas un Lietuvas teritorijas, kur vairākus gadus atradās frontes tā saucamā „Dzīvības un Nāves” līnija. Frontes līnijas abās pusēs tika būvēta sarežģīta  nocietinājumu sistēma ar ierakumiem, tranšejām un bunkuriem. Tūkstošiem karavīru te cīnījās un krita sīvās kaujās, par ko liecina neskaitāmie kritušo karavīru apbedījumi. Daugavpils novada Demenes, Sventes un Medumu pagastu mežos  līdz mūsdienām ir saglabājušies ļoti daudzi vācu karavīru veidotie betona bunkuri, iespaidīgas lielgabalu un munīcijas novietnes, ierakumu nebeidzamie līkloči.

Projekta pirmsākumi ir meklējami Medumu pamatskolā un pie vietējiem kolekcionāriem, kas Medumos ir izveidojuši nelielas privātkolekcijas, par ko varētu lepoties arī lieli muzeji. Ņemot vērā bagātīgo vēstures mantojumu, vēstures skolotāja Miropija Petkune jau ilgu laiku vada vēstures stundas. Nodarbības notiek nevis kabinetā, kā ierasts, bet pie bunkuriem un ierakumiem, ko atstāja karš.

2015. gadā “TAKAs” darbinieki izveidoja tūrisma maršrutu “Pa Pirmā pasaules kara bunkuriem”, kas ietvēra sevī bunkuru, ierakumu, privātkolekciju apmeklēšanu un pusdienošanu karalauka virtuvē lauka apstākļos. Līdzīgu maršrutu izveidoja arī Lietuvas puses darbinieki no Zarasu tūrisma informācijas centra. 2019. gadā radās kopīga ideja uzrakstīt projektu, kas dotās aktivitātes ļautu pasniegt citā, daudz augstākā līmenī, kā arī dotu ekonomisku pienesumu reģionam.

Pērn janvārī Daugavpils novada dome kā vadošais partneris un Zarasu rajona tūrisma un biznesa informācijas centrs uzsāka projekta “Pirmā pasaules kara mantojuma tūrisma maršruta un ekspozīcijas izveide ar mērķi piesaistīt apmeklētājus pierobežas zonā”  īstenošanu. Projekta mērķis ir palielināt apmeklētāju skaitu Lietuvas un Latvijas pierobežas reģionos, izmantojot Pirmā Pasaules kara mantojumu, kas atrodas Daugavpils un Zarasu novados.

Projekta īstenošanas rezultātā divos gados tiks izveidotas Pirmā pasaules kara ekspozīcijas Turmantas (Lietuva) un Medumos (Latvija), kā arī sakopta infrastruktūra un izveidots starptautisks tūrisma maršruts.

Medumu ekspozīcijas centra apmeklētājiem būs iespējams ne tikai apskatīties vēsturiskus artefaktus, bet arī iejusties karavīra lomā. Vienā no ekspozīciju zālēm tiks izveidota bunkura un blindāžas imitācija -- fragments no ierakuma ar nelielu slēptuvi, karalauka atribūtiem, karavīru manekeniem. Liela uzmanība tiks veltīta audio un video aprīkojumam, kas dos iespēju iejusties karalauka atmosfērā.

Ar Pirmā pasaules kara vēsturisko mantojumu varēs iepazīties arī tūrisma maršrutā, kas sastāvēs no vairākiem militāriem objektiem Latvijas un Lietuvas teritorijā, kas ir saglabājušies salīdzinoši labā stāvoklī abās robežas pusēs. Projekta ietvaros šie objekti tiks sakopti, tiks uzstādītas ceļa norādes un informatīvie stendi. Tā kā objekti atrodas diezgan tālu viens no otra, apmeklētāju ērtībai tiks piedāvāti 20 velosipēdi, kā arī desmit elektrovelosipēdi, kas piemēroti cilvēkiem ar atšķirīgiem fiziskas sagatavotības līmeņiem.

Projekta “Pirmā pasaules kara mantojuma tūrisma maršruta un ekspozīcijas izveide ar mērķi piesaistīt apmeklētājus pierobežas zonā” kopējais finansējums ir 731 450 eiro. Projekts noslēgsies 2023. gada janvāra beigās.